Якщо Ви ніколи не були в Ужгороді, то напевне не бачили на власні очі того дива компактності і розміреності, якими дихає цей щедрий на дива обласний центр України. Так повелося, що про Ужгород справіку говорять тільки з додаванням префіксу «най»: найзахідніший, найменший, найкомпактніший, найколоритніший… І цей асоціативний ряд можна продовжувати до безкінечності! Багато хто вважає Ужгород містом сакур, проте, ми б не стверджували того настільки ж категорично, як стереотипні свідчення численних туристів. Так, саме туристи диктують стандартні вимоги до найбільш згадуваних принад Ужгорода. Проте, ми спробуємо показати Вам місто таким, яким не показував ще жоден опис донині. Тож, давайте знайомитися з легендарним, по-домашньому привітним для кожного, містом!

Ужгород. Іноземні впливи та розквіт у складі України

Поштова марка з видом Ужгорода. Кін. ХІХ ст.

Поштова марка. Кін. ХІХ ст

Історики стверджують, що Ужгород був заснований ще в 2-й половині ІХ ст. Вже тоді хорвати створили тут ранньофеодальне поселення з повноцінною фортецею. У 903 році в безхмарне життя слов’ян на цих теренах увірвалися штурмом фортеці угорські війська. Згодом тут постало повноцінне містечко, кероване угорцями. Знавці стверджують, що назва міста походить від угорських слів «Унґ» і «вар», перше з яких означає «швидкий», а друге окреслює укріплення або фортецю. Хоча, є й інша версія, яка, усе ж, перегукується і з вищезгаданою: місто так назване на честь річки Уж, угорською – «Унґ».

У 1241-1242 рр. територія сучасного Ужгорода пережила наругу хана Батия, який спалив місто до тла. Згодом, уже в 1318 р., поселення перейшло до власності італійців – графи Другети панували тут майже 4 століття. За їх владарювання постала нова фортеця, а місто впевнено рухалося у напрямку безхмарного розквіту. Великою тривожною плямою по сторінках історії Ужгорода розповзлося релігійне протистояння у ХVI – XVII ст. Саме в цей час змагалися за сфери впливу католицька і реформаторська церкви.

Ужгород. Поч. ХХ ст

Ужгород. Поч. ХХ ст

Та лише в 1646р. суперечка конфесій завершилася: в замку була проголошена Ужгородська унія, яка започаткувала греко-католицьку церкву на теренах тодішнього Закарпаття. Місту довелося бути і центром національно-визвольної боротьби Угорщини. У 1707 році тут була розташована резиденція графа Ференца ІІ Ракоці.

Ужгород став свідком повалення монархії в Угорщині. Тут активно розвивалася промисловість, була побудована перша залізниця, що сполучала місто з Чопом, створені численні цехи ремісників.

Ужгород. Часи І світової війни

Ужгород. Часи І світової війни

Перша світова війна завершилася для Ужгорода переходом під панування Чехословаччини, щоб згодом, за рішенням Віденського арбітражу, знову повернутися до Угорщини. Проте, «чехословацька» доба навіки закарбувалася в архітектурній пам’яті міста, адже саме в цей період Ужгород набув своїх основних рис, які дивують туристів з усього світу донині. Після Другої світової війни Ужгород в якості столиці Закарпатської України став частиною СРСР і набув статусу обласного центру Закарпатської області, яким пишається і донині, лише в незалежній Україні.

Ужгород сьогодення: вічно молоде місто з правіковою історією

Місто Ужгород. Таким Ви його ще не бачили!

Якщо говорити про той Ужгород, який ми побачимо сьогодні, то це, насамперед, місто-юність. В Ужгороді направду царює особлива атмосфера піднесення, яка завжди асоціюється з вічною молодістю. Можливо, тому, що тут водночас перебуває величезна маса студентів – дехто з анонімних «статистів» стверджує, що в період навчального року вони складають цілих 40% від загального складу мешканців! Сьогодні романтичне місто на річці Уж має територію трохи більше 41 кв. км. і населення близько 120 тис. осіб. Ви гарантовано запам’ятаєте особливий ментальний мікроклімат Ужгорода завдяки його багатонаціональності та європейськості. Сьогодні місто є осередком культурного і духовного життя Закарпаття. Подейкують, що місцеві мешканці знають як мінімум три мови, а ще – поважають віросповідання одне одного, незалежно від родинних традицій. Тут мирно співіснують храми різних конфесій, а культура має багате нашарування звичаїв різних народів. У місті діють більше 10 ВНЗ, професійні театри, філармонія та майже десяток музеїв і картинних галерей. Місто фактично поділене на дві частини, межею між якими є славозвісний Уж. Одна з них називається «Старим містом», а інша, відповідно, «Новим». Саме «Старе місто» є свідком творення того колориту, яким славиться ця перлина Закарпаття: тут всі будинки – невисокі, максимум у три поверхи. Така особливість надає Ужгороду певної камерності і навіть «родинності». Новобудови ж по інший бік Ужа вже вищі, тут є цілі комплекси багатоповерхівок. Втім, якимось дивовижним чином і вони сприяють відчуттю домівки, наскільки б парадоксально це не звучало в реченні про новітні споруди. Давайте докладніше вивчимо це легендарне місто, яке не завжди піддається розумінню в його стандартному означенні. Адже кожен відвідувач Ужгород зрозуміє по-своєму!

Локація 1. Залізничний вокзал

Залізничний вокзал. Ужгород

Залізничний вокзал. Ужгород

Що б наш допитливий читач не шукав в Ужгороді, але з будівлею залізничного вокзалу йому доведеться ознайомитися фактично одразу. І це знайомство зародить в душі неймовірну цікавість до майбутнього пізнання міста, стане своєрідним зерням, з якого згодом виросте любов до Закарпатської туристичної Мекки. Залізничний вокзал Ужгорода складається із двох будівель: старий вокзал зведений у 1903 р., а новий прибудований до нього у 2004-му і є одним із найкрасивіших серед споруд подібного призначення в Україні.

Локація 2. Ужгородський замок – свідок минувшини і гордість сьогодення

Ужгородський замок. Вигляд згори 

Ужгородський замок. Вигляд згори

Ужгородський замок по праву має статус історичного серця міста. Саме він є свідком епохи Середньовіччя – збудований ще на межі Х – ХІ ст., він був подарований Другетам, фаворитам угорського короля Карла Роберта, щоб на довгі віки закарбувати в собі міць і велич.

Ужгородський замок. Укріплення

Ужгородський замок. Укріплення

Звісно, за період свого існування замок неодноразово зазнавав перебудов, проте, основні риси зберіг і донині. Зокрема, можна стверджувати, що незмінною лишилася форма замку – неправильний чотирикутних, який і не міг бути «правильним» в умовах рельєфу Замкової гори. До нашого часу збереглися рови, ромбовидні бастіони заввишки до 15м, палац-цитадель в центрі та стіни з бійницями завширшки по 2,5-3м.

Всередині замок вражає розписами, ліпниною та іншими, відновленими у відповідності до кожної окремої епохи, елементами декору.

Каплиця у найбільшій залі замку – Лицарській. Розпис 1857р

Каплиця у найбільшій залі замку – Лицарській. Розпис 1857р

Нині в замку розміщений Закарпатський обласний краєзнавчий музей, що приваблює туристів багатством своєї експозиції як в стінах замку, так і в підземеллях. А на подвір’ї відвідувач може оглянути криницю глибиною в 36м, з якої мешканці свого часу черпали воду під час облоги.

Закарпатський обласний краєзнавчий музей

Закарпатський обласний краєзнавчий музей

Звісно, з експозицією, що має статус частини Державного музейного фонду України, варто ознайомитися безпосередньо, на власні очі. Тому покажемо лише кілька залів із 40 діючих в замку.

Відділ історії. Краєзнавчий музей

Відділ історії. Краєзнавчий музей

 

Буковий ліс. Експозиція краєзнавчого музею

Буковий ліс. Експозиція краєзнавчого музею

Закарпатський краєзнавчий музей

Закарпатський краєзнавчий музей

Локація 3. Найдовша алея Європи – Липова (Сакурова)

Липова алея, Ужгород

Липова алея

Липову алею в Ужгороді створили чехи близько 100 років тому. Нині це – найдовша липова алея в Європі, її загальна протяжність сягає 2,2км. Щороку тут зацвітають 6 сортів лип, і цвітіння їх буяє впродовж усього літа.

Сакури тут з’явилися значно пізніше, ніж липи, та й ростуть вони трішки поодаль від основного розташування липової «фітотерапії» для туристів – на прилеглих вулицях.

Цвітіння сакур. Ужгород

Цвітіння сакур. Ужгород

Проте, сотні сакур на початку травня невтомно скликають до Ужгорода туристів, перетворившись у справжню візитівку міста. До слова, власне сакурова алея в місті з’явилася лише в 2009 р., і теж претендує на звання найдовшої в Європі. Сьогодні Ужгород називають містом сакур, а навесні тут ще й проходить однойменний фестиваль, присвяченій цій тендітній рослині. Але одразу застерігаємо: не поспішайте розчаровуватися, якщо не встигнете до Ужгорода навесні! Він привабливий будь-коли, навіть тоді, коли незбагненну липову алею вкриває хрумкий, по гірському свіжий, сніг. До слова, навіть сніг у цьому місті нагадуватиме ніжні пелюстки цвіту сакури!

Локація 4. Закарпатський музей народної архітектури та побуту

Закарпатський музей народної архітектури та побуту

Закарпатський музей народної архітектури та побуту

Цікаво, що, на відміну від подібного музею під Києвом (с. Пирогів), Закарпатський музей народної архітектури та побуту розташований безпосередньо в центрі міста! Саме це дає змогу численним туристам дивуватися «селу в обласному центрі», чим, по суті, і є експозиція музею.

Закарпатський музей народної архітектури та побуту. Домашні тварини

Закарпатський музей народної архітектури та побуту. Домашні тварини

Тут, окрім збережених у первозданному вигляді будівель минувшини, зустрічаємо і «мешканців» стародавнього українського села: качок, кіз, овець тощо. І контраст подібної селянської розміреності з прибраними, осучасненими вулицями Ужгорода виявляється настільки яскравим, що відвідини музею не мають жодного шансу на забуття!

Закарпатський музей народної архітектури та побуту. Каплиця

Закарпатський музей народної архітектури та побуту. Каплиця

Локація 5. Хрестовоздвиженський собор

Хрестовоздвиженський собор

Хрестовоздвиженський собор

Хрестовоздвиженський кафедральний собор був і є найголовнішим храмом Ужгорода. Собор було закладено за панування Яноша Другета і зведено у 1646 р. уже після його смерті як місце для єзуїтських молебнів. Проте, у 1773 р., після ліквідації в місті ордену єзуїтів, храм був відданий греко-католикам, за що вони віддають славу Господові у величній давній споруді донині.

Внутрішнє убранство Хрестовоздвиженського собору

Внутрішнє убранство Хрестовоздвиженського собору

Звісно, за час свого існування будівля була неодноразово перепланована, реставрована, доповнена окремими елементами. Так, певні добудови тут з’явилися у 1779 р., шикарний іконостас з арабесками отримав свої мармурові прикраси і риси бароко у 1858 р., а годинник на вежі був прикріплений у 1878 р. Впродовж тривалого часу, аж до 1947 р., на території собору знаходили свій останній притулок єпископи. Останнє поховання на цих теренах стало свідком пори радянських репресій. До слова, за влади комуністичного режиму собор був перетворений в скромну бібліотеку, а до молитов тут повернулися аж у 1991 р.

Локація 6. Закарпатська обласна філармонія (ортодоксальна синагога)

Ортодоксальна синагога. Ужгород

Ортодоксальна синагога. Ужгород

Будівлю на набережній Ужа, в якій сьогодні царює мистецький дух філармонії, оминути не можна. Вона приваблює своїми незвичними формами і навіть кольоровим рішенням фасаду. Синагога була зведена в неомавританському стилі в 1904 р. Призначалася вона для молитов євреїв, тож і збудована була, відповідно, на кошти меценатів з їх числа.

Закарпатська обласна філармонія. Внутрішній декор

Закарпатська обласна філармонія. Внутрішній декор

Будівля має багату на трагізм історію, вона навіть була переоблаштована під конюшню для німецьких та угорських військ за часів Другої світової війни! Доведена до аварійного стану, споруда вже ніколи не повернулася до свого первісного призначення. Євреї в Ужгороді були фактично знищені, а радянська влада не забарилася віддати синагогу міністерству культури. Так і народилася Закарпатська обласна філармонія, яка й розміщена тут сьогодні.

Закарпатська обласна філармонія. Сцена

Закарпатська обласна філармонія. Сцена

Локація 7. Пішохідний міст і річка Уж

Міст через річку Уж. Ужгород

Міст через річку Уж. Ужгород

Напевно, найкращі краєвиди Ужгорода можна побачити саме тут. Помилуватися прозорими хвилями давнього Ужа, загадати бажання, простуючи пішохідним мостом зі Старого міста в Нове, закріпити декоративний замок «на щастя» на перилах мосту – це основний перелік тих дій, які ви маєте виконати, підкорившись туристичним традиціям Ужгорода.

Вид на Уж з пішохідного мосту

Вид на Уж з пішохідного мосту

Міст має давню історію: згадки про переправу через Уж датуються ще XVII ст. А вже у 1896-1897 рр. міст був підсилений металом і став придатним для перевезення вантажів.

Зовсім поруч з мостом, на поручнях огорожі вздовж набережної Ужа, можна побачити найменшу у світі статую Свободи, вага якої – лише 4кг! Цей витвір мистецтва був тут встановлений у 2011р., але вже отримав шалену популярність серед туристів!

Статуя Свободи. Ужгород

Статуя Свободи. Ужгород

Варто завважити, що Ужгород багатий на міні-скульптури. Часто туристи тішаться, змагаючись у їх пошуку, – спробуйте і ви, а раптом натрапите на унікальний телефон, пам’ятник Джону Леннону, цікавих їжачків, Б. Бартока, чи й щось інше?

Локація 8. Вулиця Корзо

Вул. Корзо

Вул. Корзо

Вулиця Корзо в Ужгороді є найдавнішою і відмінною від інших не лише старовинними будівлями та статусом «пішохідної». Тут спостерігається відсутність звичного для міста озеленення, і здається, що таки вдалося потрапити в абсолютно інший, казковий світ.

Вул. Корзо. Фото – kartagoroda.com.ua

Вул. Корзо. Фото – kartagoroda.com.ua

Назва вулиці Корзо навіть у перекладі з італійської свідчить про її справжнє призначення: «вулиця, де прогулюються». Свого часу тут прогулювалися Другети та інші аристократи, а простим людям вихід на її територію був заборонений. Сьогодні ж будь-які обмеження скасовані. Але вулиця так і є місцем аристократичного духу. Тут царюють невисокі, максимум в три поверхи, будівлі.

Найвідомішою будівлею вулиці Корзо вважають колишню корчму «Білий корабель», яка зараз є житловим будинком із низкою крамниць та кав’ярень на першому поверсі.

«Білий корабель»

«Білий корабель»

Ця споруда розташована на перехресті вулиць Корзо і Волошина, що носить символічну назву «Хрест». Будівля істинної корчми тут проіснувала до пожежі 1902 р., а потім була відбудована у 1909-му. І хоча про справжню корчму свідчить лише назва, «Білий корабель» не втратив своєї знаковості, а Хрест є незмінним місцем зустрічі людей, які прагнуть знайти одне одного в Ужгороді.

А ще, прогулюючись вулицею Корзо, можна здибати пам'ятник ліхтарнику дяді Колі й помилуватися видом на чудовий костел Святого Юрія, розташований на сусідній вулиці Волошина.

Локація 9. Горянська ротонда

Горянська ротонда. Будівля

Горянська ротонда. Будівля

Ротонда, яка гордо споглядає життя Ужгорода з його околиці, є пам’яткою архітектури не лише України, але й загальноєвропейського значення. Достеменно про її вік не знає ніхто – вчені й досі намагаються розгадати таємницю її походження. Проте, деякі дослідження угорських вчених датують цю унікальну шестигранну будівлю Х-ХІ ст. Дослідники всього світу стверджують: таких храмів лишилися одиниці по всій планеті!

Тут і досі можна побачити неповторні фрески з 10 сантиметровим шаром фарби, всотаної в поверхню при створенні цих шедеврів. Здебільшого фрески ілюструють Новий Заповіт.

Фрески в Горянській ротонді

Фрески в Горянській ротонді

Ходять легенди, що специфіка шестигранності споруди здатна захистити людину від темних сил. Ймовірно, тому споруда змогла крізь усі випробування пронести своє сакральне значення, щоб уже за незалежної України повернути собі звання храму. Горянська церква у різні часи належала римо-католикам та православним прихожанам, а потім ще й побула філією краєзнавчого музею за радянської влади. Тепер ротонда належить Мукачівській єпархії греко-католиків.

Локація 10. Ужгородський ботанічний сад

Ботанічний сад. Ужгород

Ботанічний сад. Ужгород

Ботанічний сад в Ужгороді був заснований у 1948 р. Сьогодні це – пам’ятка садово-паркового мистецтва всеукраїнського значення. Парк за площею порівняно невеликий – лише 4,5га. Проте, його наповнення незвичними рослинами дає розуміння, що це саме той випадок, коли якість в рази цінніша від кількості! Парк налічує майже 4 тис. видів рослин, здатних зростати на відкритому ґрунті, та понад 1000 – тепличних. Серед них – вавилонська верба, магнолія, софора японська, і навіть – папайя, бананові дерева, евкаліпти, пальми тощо. Одних кактусів у ботанічному саду близько 250 видів!

У Ботанічному саду. Ужгород

У Ботанічному саду. Ужгород

Прогулянка ботанічним садом дасть змогу у затишку небачених досі дерев та квітів зібрати докупи враження від споглядання міста, насолодитися цнотливою тишею і просто помріяти. А для непосидючої малечі зовсім поруч з ботанічним садом облаштована видовищна дитяча залізниця, нещодавно оновлена з урахуванням вимог сучасності!

Ужгородська дитяча залізниця

Ужгородська дитяча залізниця

Звісно, вмістити всі перлини Ужгорода у стандартну десятку туристичних об’єктів – абсолютно безперспективна справа! Але є ще одне надзвичайно цікаве місце, куди ми в якості «бонуса» спрямуємо нашого читача. Отже, знайомтеся: неординарне, супер-екстравагантне еко-кафе «Ясне сонечко».

Екокафе «Ясне сонечко»

Це – не просто заклад харчування. Це – естетичне наповнення кожної страви, здорова їжа і особливий, індивідуальний підхід до клієнтів. Кафе позиціонується як суворо вегетаріанське, проте, воно здатне стати яскравою, навіть райдужною крапкою вашої подорожі!

Кольорові вареники в екокафе «Ясне сонечко»

Кольорові вареники в екокафе «Ясне сонечко»

Так звану крапку тут можна поставити за допомогою кольорових вареників, унікальних у своїй поживності салатів. Тут навіть коктейлі створюють, а не готують! Це – справжні шедеври з абсолютно незвичних інгредієнтів – від кропиви і до щавлю, який, на відміну від стереотипного уявлення про свій смак, підсолодить Ваші враження від Ужгорода. І це, як ніколи доречно в контексті мети нашої подорожі: ми ж прибули до столиці Закарпаття, щоб ламати стереотипи, чи не так?

Також вам сподобається

Об`єкти у статті

Маршрути у статті

Коментарі