Напевно, немає жодного українця, який би не знав, що у Львові – найзапашніша кава, найколоритніші люди та найрізноманітніша архітектура в Україні та Європі. Якщо Ви ще не бували у Львові, радимо навідати його найближчим часом! І пораду цю даємо з цілковитим усвідомленням того, що до Львова Ви України не знали! Місто давніх традицій і столиця понад сотні щорічних фестивалів, так звана «Європа в межах України», славиться своєю гостинністю. Тут на кожному кроці – дивина! І при цьому всі «родзинки» Львова настільки самобутні, що врізаються в пам’ять, аби вже ніколи не поступитися місцем туристичним принадам інших українських міст.

Львів. Історія

Як годиться, розповідь про Львів розпочнемо з короткого екскурсу в його історію. Що ж дало поштовх цьому місту, яке стоїть, подібно Риму, на «семи горбах», стати настільки величним і відомим в усьому світі?

Львів був заснований понад 760 років тому князем Данилом Галицьким. Назву місто отримало на честь сина князевого – Лева, який отримав Львів у подарунок на весілля. Тут перетиналися всі торгові шляхи Європи. Але таке розташування на мапі України призвело ще й до того, що Львів неодноразово потрапляв під владу чужинців: господарювали тут загарбники з Польщі та Росії, Австрії та Німеччини тощо.

Львів XIV ст. Захоплення польським королем Казимиром ІІІ

Львів XIV ст. Захоплення польським королем Казимиром ІІІ

Щоправда, озираючись в минуле, маємо сказати, що й за трагічних обставин львів’яни вміли скористатися ситуацією. Мешканці міста ніби вбирали в себе найкращі культурні та світоглядні особливості того чи іншого народу-завойовника. Ймовірно, цим і пояснюється той непередбачуваний шарм людей, що живуть у Львові: привітним, абсолютно унікальним і неповторним вважають спілкування з місцевими мільйони туристів. Чи не кожен уродженець давнього Львова був природженим купцем. Ймовірно, тому місто зазнавало на історичному шляху й занепаду. Зокрема, коли у кінці XV ст. турки заволоділи Кримом і Балканами, перекриття торгових шляхів призвело до трагедії: багаті купці-міщани в момент стали жебраками. Біда не ходить одна – невдовзі потому страшна пожежа практично спопелила місто, йому довелося знову, майже з нуля, спинатися на ноги.

Львів XVII ст.

Львів XVII ст.

І вже наприкінці XVII ст. Львів не лише повертає свої позиції, а стає наймогутнішим, найбагатшим за кількістю населення і його статками, містом в Україні. Львів зазнавав численних облог (зайти в місто намагалися різні завойовники – від турків і до українських козаків на чолі з Богданом Хмельницьким), але місто завжди мало вдосталь ресурсів, аби відкупитися, навіть якщо ласі загарбники таки потрапляли в його межі

Львів під владою Австрії. XVIII ст

Львів під владою Австрії. XVIII ст.

Хоча Львову й довелося пережити численні періоди окупації та виживати при державних устроях країн-загарбників, він не втратив своєї могутності, а навпаки – виріс в самодостатній культурний, політичний та туристичний центр на Заході України.

Львів. Початок XX ст

Львів. Початок XX ст.

Львів сьогодення – освітній, культурний та національно-творчий центр України

Lviv, Ukraine. Львів, Україна. Відео

Львів сьогодення – це не лише туристична і національно свідома столиця Галичини. Місто є центром Львівської агломерації, яка налічує понад 1 млн. населення. Крім того, його називають домівкою туманів і фестивалів, запашної кави та вуличної музики. Охопити Львів за один день навіть у досвідченого туриста не вийде. Архітектурні дива, затишні кав’ярні, шинки і навіть тематично-спрямовані заклади харчування ваблять своєю європейськістю, змішаною з суто українським колоритом. Дивовижно тут абсолютно усе! І щоб наш дорогий читач переконався у цьому, поспішаємо оголосити нашу віртуальну мандрівку містом Лева відкритою!

Локація 1. Площа Ринок: унікальні споруди та подих вічності

Площа Ринок

Площа Ринок

Перші згадки про головну площу Львова – площу Ринок – датуються XIV століттям, а виникла вона ще раніше – у XIII! Оскільки, як ми уже завважили, львів’яни здебільшого були купцями, то й на центральній площі тут спрадавна вирував базар. Будівлі тут здебільшого мають по три вікна на кожному поверсі, оскільки ці будинки споруджувались на замовлення багатої знаті та заможних купців, а право мати будинки ширші, ніж на три вікна, мали лише дворяни та вище духовенство. Ринок на площі, до речі, існував до середини XX століття. У центрі площі стоїть велична Ратуша, збудована у першій половині XIX ст. у стилі класицизму. Тут вершилися суди і ухвалювалися життєво важливі для громади Львова рішення. Виборні органи влади міста тут перебувають і донині. Оглядовий майданчик Ратуші, куди обов’язково варто піднятися, зачарує прекрасними краєвидами. Подолавши майже півтисячі сходинок, Ви матимете змогу побачити Львів у всій його принадності!

Краєвиди Львова з оглядового майданчику Ратуші

Краєвиди Львова з оглядового майданчику Ратуші

Ратуша. Львів

Ратуша. Львів

Цікавими на площі ринок є численні кам’яниці. Це – старовинні будинки, які здебільшого були названі ім’ям забудовника, або ж за головними ознаками декору споруд. Зараз вони є приміщеннями музеїв, крамничок тощо. Оскільки про будівлі на площі Ринок можна говорити безкінечно, то ми покажемо лише кілька з них, лишаючи присмак таємниці для допитливого читача. Переконані, що побачити на власні очі казку середньовіччя – то набагато приємніше, ніж читати про неї.

Чорна кам’яниця (1588–1589 рр). Історичний музей міста Львова

Чорна кам’яниця (1588–1589 рр). Історичний музей міста Львова

Кам’яниця Бардінеллі. Історичний музей та виставка коштовностей

Кам’яниця Бардінеллі. Історичний музей та виставка коштовностей

Палац Корнякта. Площа Ринок. Львів

Палац Корнякта. Площа Ринок. Львів.

Цей будинок теж належить Музею історії Львова, а в італійському дворику палацу є кав’ярня, і проводяться концерти класичної музики. Тож, кава смакуватиме тут по-особливому!

Палац Любомирських. Площа Ринок. Львів

Палац Любомирських. Площа Ринок. Львів

Палац побудований у стилі класичного бароко (XVII ст.) Нині тут розміщений Музей етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України.

Кам’яниця «Під Оленем» (XV ст. — 1790 р.) Нині – житловий будинок

Кам’яниця «Під Оленем» (XV ст. — 1790 р.) Нині – житловий будинок

Локація 2. Палац Потоцьких

Палац Потоцьких. Львів

Палац Потоцьких. Львів

Палац Потоцьких ілюструє епоху зрілого історизму в архітектурі. Побудований у 19 столітті за проектом француза Луї д'Оверню у стилі французького неоренесансну на замовлення графа Альфреда II Юзефа Потоцького, що обіймав посаду намісника королівства Галичини і Лодомерії. Витончені рельєфи, об’ємна ліпнина і шикарні інтер’єри з використанням позолоти, бронзи і мармуру не залишають байдужими нікого! Нині тут розміщені каплиця, де перебуває чудотворна ікона Львівської Богородиці XVII-го ст. та експозицiя Львiвської галереї мистецтв.

Інтер’єр палацу Потоцьких

Інтер’єр палацу Потоцьких

Локація 3. Львівський оперний театр – один з найкрасивіших у Європі

Львівський оперний театр. Споруджено 1900 року

Львівський оперний театр. Споруджено 1900 року

Будівля Львівського оперного театру – це талановите поєднання елементів різних стилів архітектури. В очах шанувальників архітектурних дивин світу споруда асоціюється з приміщеннями театрів Парижу і Відня. Три скульптури на фронтоні фасаду, вісім муз, які розташовані на його карнизі та рельєфна композиція над ними викликають незрівнянні відчуття! І це ще не все – фасад прикрашений балюстрадами, колонами, нішами тощо. А інтер’єр театру – це взагалі щось неймовірне! Але залишаємо читачеві можливість для приємного здивування, натякнувши, що зала має форму ліри, і навіть завіса тут – особлива, декоративна. На внутрішнє оздоблення було витрачено не один кілограм чистого золота!

Львівський оперний театр. Позолочена перлина архітектури

Львівський оперний театр. Позолочена перлина архітектури

Локація 4. Домініканський собор

Домініканський собор. Львів

Домініканський собор. Львів

Домініканський собор у Львові – це місце роздумів над усім вічним, над коханням, життям і безсмертям. Можливо, до цього спонукають легенди, які львів’яни обов’язково вам повідають, про справжню збройну борню за наречену багатія Лукаша Ґурки Гальшку Острозьку, яка так не хотіла заміж, що сховалася у монастирі. Можливо, роздуми посіють історичні перипетії будівлі монастиря домініканців, який постав тут ще у 13 столітті, щоб потім бути знищеним і відродитися вже у 18-му. До слова, саме тут був розміщений один із двох музеїв історії релігії за часів колишнього СРСР. Другий було дозволено відкрити у Санкт-Петербурзі. Всередині будівлі є багато пам’яток часів існування ще першої будівлі костьолу, зокрема – безцінні надгробки, які Вам обов’язково покажуть. Зараз в приміщенні діє дуже популярний серед містян греко-католицький храм Святої Євхаристії.

Локація 5. Одна з найдавніших вулиць Львова – Вірменська

Вірменська вулиця. Львів

Вірменська вулиця. Львів

Вірменська вулиця – давній осередок проживання вірменів у Львові. Тут можна помилуватися чудовими, унікальними зразками архітектури східних християн. Тут розташована пам’ятка архітектури національного значення, частина спадщини ЮНЕСКО – Вірменський кафедральний собор Успіння Пресвятої Богородиці, будівництво якого розпочалося ще у 1363 році. Тож, можна впевнено говорити, що сама вулиця того часу вже існувала. Проте, в XVI столітті багато будівель постраждали від масштабної пожежі, а в 1704 р., після захоплення Львова шведами, вулиця була розграбована. Частина будинків, на жаль, не витримали цього випробування і були знищені.

Вірменський собор. Львів

Вірменський собор. Львів

Локація 6. Парк «Високий Замок»

Парк «Високий Замок» і Львівська телевежа

Парк «Високий Замок» і Львівська телевежа

Парк «Високий Замок», розташований на Замковій горі, належить до національних надбань України. Розбудова парку розпочалася у першій половині XIX ст. Площа парку – 36, 2 гектари. Тут ви знайдете дві тераси, на одній з яких – пам’ятний знак Максимові Кривоносу, оглядовий майданчик, ресторан і навіть штучна печера з давніми левами! Друга тераса має теж свої принади – курган - Копець Люблінської унії, ще один оглядовий майданчик висотою більше 400 метрів над рівнем моря, оборонний мур Високого Замку, і навіть – Львівський телецентр з сучасною телевежею. Видовище істинно вражаюче! За свідченнями істориків і краєзнавців, телецентр збудований безпосередньо на могилах, адже саме тут стояв Високий замок, що двічі був захоплений козаками, а з XVIII перебував у зруйнованому стані. Бажаючи «сховати» неприємну згадку про битви минулого, згодом поляки насипали тут Копець, під яким зберігає історичну пам’ять свідок ув’язнень неслухняної шляхти та численних вбивств – Високий замок.

Локація 7. Греко-католицька церква Святого Андрія Первозванного або Бернардинський собор

Греко-католицька церква Святого Андрія Первозванного

Греко-католицька церква Святого Андрія Первозванного

Будівля датується 1600 – 1630 рр. Це дійсно унікальна архітектурна споруда зі справжніми фортифікаційними укріпленнями, зведена за канонами будівництва ренесансу, маньєризму і бароко. Але подібна краса у минулому мала неймовірно потужну оборонну силу – вона була грізною захисною фортецею Львова. Цей повноцінний архітектурний комплекс – укріплення, що виступали за стіни, бездоганно прикривали храм фланговим вогнем. Щоправда, саме ця частина комплексу була і найуразливішою – вороги грабували і руйнували її також першою. Можна навіть не сумніватися – інтер’єр храму Святого Андрія Первозванного справить враження вищого ґатунку!

Частина інтер’єру храму Андрія Первозваного. Львів

Частина інтер’єру храму Андрія Первозваного. Львів

Локація 8. Музей-аптека «Під чорним орлом»

Музей-аптека. Фасад

Музей-аптека. Фасад

Музей –аптека (18 ст.) одночасно є і діючим аптечним пунктом. Це – найдавніша аптека Львова, яка налічує в своєму експозиційному просторі понад 3000 унікальних експонатів минувшини фармацевтики. Тут і справді є на що подивитися! А втім, давайте завітаємо всередину і роздивимось експонати цього храму здоров’я на власні очі .

Музей-аптека. Частина експозиції

Музей-аптека. Частина експозиції

Музей-аптека. Частина експозиції

Музей-аптека. Частина експозиції

Музей-аптека. Частина інтер’єру

Музей-аптека. Частина інтер’єру

Локація 9. Історико-культурний музей-заповідник «Личаківський цвинтар»

Личаківський цвинтар

Личаківський цвинтар

Личаківський цвинтар – це те місце, яке обов’язково має бути у розкладі Ваших екскурсій в рамках перших відвідин Львова. Цвинтар був заснований в другій половині XVIII століття.

Личаківський цвинтар

Личаківський цвинтар

Коли Ви побачите і відчуєте смиренну тишу величного некрополя з 23-х каплиць, обов’язково зрозумієте, чому сюди було варто приїхати. Тут поховані Іван Франко, Артур Гротт і його легендарна кохана Ванда Моне, Маркіян Шашкевич і Соломія Крушельницька. Сам цвинтар дуже великий: 300 тисяч поховань та понад 2 тисячі склепів-гробців. Плануючи відвідини Личаківки, варто адекватно розцінювати власні сили, а ще краще – скористатися послугами екскурсовода, щоб не заблукати. Туристи, які вже бували на Личаківському цвинтарі, радять прийти сюди вночі. Адже саме вночі оживають легенди цього містичного місця.

Личаків. Час, коли оживають легенди

Личаків. Час, коли оживають легенди

Локація 10. Кав’ярня-шахта-музей-магазин. Львівська копальня кави

Львівська копальня кави. Фасад

Львівська копальня кави. Фасад

Львівська кава – це не просто смачний напій. Це – вікова легенда, яку пов’язують з Юрієм Францом Кульчицьким, українським шляхтичем і підприємцем. Якщо Ви потрапите у музей-магазин-копальню книгарню – Львівську копальню кави, то обов’язково почуєте історію про те, що саме цей чоловік вважається автором рецепту відомої у всьому світі віденської кави. А потім Вам повідомлять, що це – лише легенда, і насправді доведено, що Кульчицький не був ані винахідником віденської кави, ані власником першої кав’ярні у Відні. Втім, інтрига загострюється, і стає відомо, що Кульчицький, усе ж, був причетний до культу кави як напою в Україні. Відвідувач копальні обов’язково почує історію про поневіряння Кульчицького в ході боротьби австрійців з турками та його трофей – кілька мішків кавових зерен, з яких і почалася історія кави поза османським світом, що вважається її колискою.

Поспішаємо попередити читача, що Львівська копальня кави дивуватиме на кожному кроці. Основною «фішкою» закладу засновники вважають те, що кожна філіжанка кави здатна розповісти поціновувачу про те, як «шахтарі» видобувають каву просто таки під кав’ярнею!

Крім того, Вам продемонструють цю дивовижну «шахту», звідки піднімаються нагору божественні зерна.

Львівська копальня кави. Вхід до «шахти»

Львівська копальня кави. Вхід до «шахти»

Львівська копальня кави. Видобуток кавових зерен

Львівська копальня кави. Видобуток кавових зерен

Крім того, тут діють своєрідна експозиція, що ілюструє історію кави від витоків до сьогодення, та справжня книгарня!

Втім, в межах нашого матеріалу ми, на жаль, позбавлені демонстраційної основи, окрім ілюстрацій, які лише пробудять цікавість гостя копальні…

Криївка – місце, куди поспішають абсолютно всі гості Львова!

Криївка. Кнайпа

Криївка. Кнайпа

У Криївці

У Криївці

На території сучасного Львова є дуже багато місць, де можна пообідати, випити чашку запашної кави чи келих пива, помислити і просто насолодитися спогляданням оточуючих. Згадаємо «Львівську копальню кави», «Майстерню шоколаду», Музей пивоваріння, арт-кафе «Дзиґа» тощо… Але, якщо Ви вперше у Львові, маєте обов’язково навідати тематичну кнайпу –«Криївку», розташовану на площі Ринок.

У Криївці

У Криївці

Цей заклад відомий у всій Європі – такий собі партизанський схрон українців, де обов’язково при вході спитають гасло та перевірять, чи є «серед вас москалі, комуністи, запроданці?» Перевірка – чарка міцної настоянки, але без неї – ніяк. Отже, бажаємо гарно повеселитися – заклад це гарантує!

І будьте певні: наступного разу у Львові Вам буде не менш цікаво!

Just Lviv It! - Львів - місто для закоханих

Також вам сподобається

Об`єкти у статті

Маршрути у статті

Коментарі