Історія створення парку

Коли місто починає давити сірими стінами, а пересування ним у транспорті спричиняє ледь не напади клаустрофобії, саме час знайти собі розраду в ніжних пестощах тихої природи та помилуватися дивовижною майстерністю облаштування ландшафтів людиною. Це обов’язково має бути місце, яке дихає любов’ю. Наприклад, парк, який виріс свого часу з незборного почуття пристрасті.

Йдеться про палку любов одного з найбагатших магнатів Польщі Станіслава Потоцького до витонченої Софії Глявоне. Про неї можна писати сповнені поетики епоси – настільки багатий подіями життєвий шлях мала ця жінка. Такий собі своєрідний прототип загальновідомої французької Анжеліки, народженої з-під пера Анн і Сержа Голоннів.

Станіслав Щенсний Потоцький

   Софія Потоцька (Глявоне)

Вже сама поява на світ цієї жінки оповита таїною: за однією версією – Софія була з давнього грецького роду, за іншою – донькою торговця худоби. Але знаємо достеменно: вона мала досвід звідниці і куртизанки, була коханкою і законною дружиною відомих того часу дворян. Її навіть пов’язують з Григорієм Потьомкіним. В Софії жила тендітна красуня, мудра жінка і одночасно – авантюристка-шпигунка та прихований політик-маніпулятор.

Історія вирішила закарбувати Софію в неочікуваній іпостасі: саме її зачарування парком Аркадія спонукало графа Потоцького облаштувати подібну красу в своїх уманських володіннях. І саме це бажання стало тим символічним каменем, навколо якого виріс Софіївський парк.

Незважаючи на подальшу долю цих двох людей, їх крок в історію був здійснений початком історії великої української дивини – Софіївського парку. Першим до будівництва взявся інженер-талантище Людвіг Метцель ще в 1796 році. Робота закипіла відразу і продовжувалася з шаленою інтенсивністю. Робітники підривали скелі та видовбували гроти, які згодом стали гротами Діани і Каліпсо, облаштовували систему подачі і відводу води, викопували ставки і насаджували, натхненно насаджували чагарники й дерева. В роботі були задіяні понад 800 селян, а кошторис сягав 2000250 рублів у сріблі. І от, у травні 1802 року, майбутня Софія Потоцька (нею вона стане значно пізніше, поки – Глявоне) здійснює свої перші прогулянки парком, названим в її честь.

У часи, коли відгриміло повстання у Польщі (1832р.), після конфіскації майна і володінь вельмож Потоцьких, Софіївка була подарована російській імператриці – дружині Миколи І Олександрі Федорівні.

Нині в Національному дендрологічному парку України «Софіївка» прекрасно співіснують 3323 видів дерев. Всі вони – різних форм, сортів і походження – від екзотичних і до місцевих.

Магнолії в парку Софіївка

Магнолії в парку Софіївка

Парк одночасно є і науково-дослідним інститутом Національної академії наук України. Отже, головне, аби вам стало часу на знайомство з парком, сумарна площа якого становить 179,2 га.

Ставок у Софійському парку

Ставок у Софійському парку

 

Занурення в античність

Крім дивовижної флори, тут трапляються різноманітні цікавинки, створені у неперевершеному тандемі «людина і природа». Серед них – Венеціанський місток і Павільйон Флори, Тарпейська скеля і фонтан «Змія», Підземна річка і Грот Фетіди.

Грот Фетіди в парку Софіївка

Грот Фетіди в парку Софіївка

Величні статуї, Долина Циклопів, Грот страху і сумнівів та Площа Зборів здатні лишити враження на все життя, адже понад сотня цікавинок в одному парку – явище неймовірне.

Площа Зібрань у парку Софіївка

Площа Зібрань у парку Софіївка

Крім того, мальовничий ставок потішить граційними лебедями і кумедними качурами.

Дикі качки в парку Софіївка

Дикі качки в парку Софіївка

Занурення в античність буде приємним і накриє вас з головою. Оглянути все за день просто нереально, хоча іноді стає і цього часу, аби вдихнути повітря Софіївки на повні груди й лишити це відчуття в пам’яті.

Ціна за вхід у парк «Софіївка» та час роботи

Офіційно парк для відвідувачів відкритий з 15 квітня до 15 листопада. Години відвідувань – з 9:00 до 18:00. хоча, ходять чутки, що туди можна потрапити й раніше, а якщо після 18-ї, то ще й платити не доведеться. Хоча, це інформація неперевірена. Квиток для дорослих коштує 30 грн., для дітей – 20 грн. Але окрему ціну мають прогулянка до підземної річки Ахеронт, відпочинок на катамарані та поромі (30 грн.), а також – катання верхи або в кареті (вартість дорожча, понад 100 грн).

 

Особливості відпочинку

Серед порад, які можемо дати тим, хто прямує в Софіївку вперше, головна – їдьте у звичайні будні, адже у свята і вихідні там і яблуку ніде впасти. У натовпі ви не відчуєте повноцінно тієї величі, якою дихає це місце. Ідеальна пора року для подорожі – квітуча весна або барвиста осінь.

Ще один важливий нюанс – в Умані знаходиться могила цадика Нахмана і хасиди здійснюють сюди паломництво, аби відсвяткувати Рош Ха-Шана (Єврейський Новий рік). Дата цього свята у них плаваюча, але зазвичай це – кінець вересня, або жовтень. Тож, пам’ятайте, що для візиту в Софіївку цей час неприйнятний, адже натовп хасидів – то не зовсім, принаймні, не для всіх,  приємна картина.

 

Харчування, проживання в Умані

Харчування у кафе при Софіївському парку коштує від 200 грн. Також поряд є 2 готелі. Але можна облаштуватися й дешевше – в самій Умані. Звісно, це далі від самого парку, але кошти ви заощадите.

В жодному разі не купуйте харчів на місцевому автовокзалі. Краще вже запасіться на першочергову потребу з дому. На території парку працює кафе і навіть розташовані цілих два готелі.

Україна дуже багата на цікаві місця, які обов’язково варто відвідати. Наприклад, ви не пошкодуєте, побувавши в заповіднику «Хортиця», або – в Шацькому природному заповіднику чи Історико-архітектурному заповіднику «Кам'яна могила».

Також вам сподобається

Об`єкти у статті

Маршрути у статті

Коментарі