Якщо Ви шукаєте цікаву місцину, аби відвідати влітку, зверніть увагу на селище Качанівка в Ічнянському районі на Чернігівщині. Саме тут можна насолодитися єдиним палацовим ансамблем – Палацом Тарновських, який зберігся у всій своїй величній красі. Він і складає основу однієї з найдивовижніших пам’яток України – Національного історико-культурного заповідника «Качанівка». Палац має дуже цікаву, сповнену мистецького шарму, історію, але не менш примітним є і його сьогодення: тут кожен камінчик, травинка чи куточок всередині будівель дихають фантазійними міфами і легендами. Це тут були написані опера «Руслан і Людмила» М. Глінки та славетні «Запорожці» І. Рєпіна, тут проводили багато часу Т. Шевченко, М. Гоголь та інші генії кількох поколінь. Це звідси «лилися» такі величезні кошти на підтримку культури і мистецтва з рук Григорія Тарновського, що часом самі митці засуджували мецената за марнотратство.

Історія палацу і його становлення як осередку меценатства

Давні конструкції. Качанівка

Давні конструкції. Качанівка

Коли наш допитливий читач прибуде в селище, що розляглось на березі прекрасної річки Смош, він обов’язково відчує брак того потаємного знання, яке дало б йому повніше насолодитися красою Качанівки. Попереджаючи такий казус, ми прагнемо одразу повідати те, що гарантовано стане в нагоді згодом: історію Палацу Тарновських. Будівля, якій великий геній Т. Шевченко «обіцяв» через марнотратство господарів зарости бур’янами, але яка на віки стала натхненням багатьох людей творити, вірити в добро і підтримку «сильних цього світу».

Палац був закладений графом Петром Рум'янцевим- Задунайським ще у 1770-х роках, і вже одне це дає будівлі право претендувати на увагу туристів. Про ті часи сучасним відвідувачам нагадують «Романтичні руїни» - архітектурна композиція, що ілюструє епоху зародження палацового ансамблю.

Палац Качанівка. 1880 рік

Палац. 1880 рік

З часів першого власника палац пережив багатьох господарів, але найбільш епатажним і пам’ятним став усе ж Григорій Тарновський – любитель мистецтва і суспільної «еліти», він зробив з палацу такий собі аристократично-культурний центр, куди з’їжджалися митці високого рівня. Тарновський був сином гетьманського воєначальника, промисловим магнатом і землевпорядником, який все життя прагнув наблизитися до чогось більш високого, ніж йому було дано за походженням. Він охоче витрачав гроші на картини і «спонсорську» допомогу мистецтву.

Давній, сповитий цілою низкою інтриг, палац пам’ятає кроки М. Гоголя, С. Гулака-Артемовського, В. Штенберга, Т. Шевченка і М. Рєпіна. Він неодноразово переходив у спадок і занепадав, щоб знову відродитися. Величні стіни встигли відчути повні злидні, побути дитячим будинком, неврологічним курортом і навіть – військовою частиною. Всі віхи історії архітектурного комплексу відображені й нині, тому доторкнутися до кожної з прожитих ним епох можна з легкістю.

Сьогодення палацового ансамблю – одного з семи чудес України

Сьогодні Палац у Качанівці по праву вважається одним з семи чудес України. Архітектурні дива, поєднані з романтизмом 12 ставків, містками паркового типу, амфітеатром і павільйонами, - це все складові урочища Качанівка.

Майорівський став. Качанівка

Майорівський став. Качанівка

Сам Палац – це примітна двоповерхова цегляно-дерев’яна споруда, зведена у стилі класицизму, до якого примикають два флігелі. Вважається, що замок, як і флігелі, були побудовані за проектом московського архітектора Карла Бланка. Інтер’єри палацу оздоблені поліхромними метласькими кахлями, деревом, штучним мармуром та кольоровим склом. Від знайомства з приміщенням всередині перехоплює дух – суміш аристократизму і міщанства, вишуканості і помпезності просто заворожує!

Палац Тарнавських. Фасад

Палац Тарновських. Фасад

Фронтон палацу. Сьогодення

Фронтон палацу. Сьогодення

Службовий флігель

Службовий флігель

Флігель з баштою

Флігель з баштою

Бенкетна зала палацу

Бенкетна зала палацу

Зала прийомів

Зала прийомів

Чайна кімната

Чайна кімната

Серед цікавих споруд комплексу гідне місце посідає триярусна Водонапірна Башта зі шпилем, побудована в кінці 19 століття.

Водонапірна башта

Водонапірна башта

Перебуваючи в Качанівці, неодмінно варто оглянути Павільйон Глінки, зведений уже в стилі романтизму. За деякими джерелами, саме тут М. Глінка написав свою феєричну оперу «Руслан і Людмила» Його стрілчастої форми вікна і двері, розписні медальйони за мотивами загальновідомої опери «Руслан і Людмила», металева плитка на підлозі та підпірні стіни залишать незабутнє враження.

Павільйон Глінки

Павільйон Глінки

Качанівський парк, який був турботливо створений Тарновськими усіх трьох поколінь, сьогодні є одним з найбільш масштабних і наповнених садів пейзажного спрямування України і навіть Європи – тут і паркові мости, і гірки Кохання і Вірності, і славнозвісні «Романтичні Руїни».

Качанівський парк

Качанівський парк

Міст у Качанівському парку

Парковий місток

Романтичні руїни

Романтичні руїни

Збереглася до цього часу і Галявина Т. Г. Шевченка, де він проводив вдосталь часу в спілкуванні з селянами та своїм духівником. Серед іншого, тут можна побачити також Дуб М. Гоголя, могилу Г. Честахівського, човнову пристань, дуб Довженка, господарський двір, ландшафтний район «Пуста криниця» тощо.

«Пуста криниця»

«Пуста криниця»

Могила Честахівського

Могила Честахівського

Але на цьому Ваша екскурсія Національним історико-культурним заповідником «Качанівка» не завершиться: він довго «не відпускає» відвідувачів, пропонуючи дивини архітектури, скульптури та ландшафтного мистецтва щедро і зі смаком.

Господарська споруда

Господарська споруда

Скульптура лева. Качанівка

Скульптура лева. Качанівка

Георгіївська церква

Георгіївська церква

Традиційні екскурсії та День відкритих дверей у Качанівці

Сьогодні в заповіднику «Качанівка» пропонують чотири туристичні маршрути, які включають в себе ознайомлення з історією палацу, виставки (експонати ілюструють садибну культуру і побут 18-20 століть), огляд будівлі палацу та огляд парку.

Не рекомендуємо їхати в Качанівку на початку тижня – понеділок тут визначений як санітарний день. Самі по собі екскурсії порівняно недорогі. До слова, і з проживанням у Качанівці все просто – якщо встигнете, замовляйте місце у гуртожитку всього за 100 грн. на добу (тел. 0974945273, Олександр Миколайович). Також до послуг відвідувачів – кафе-їдальня.

А от 18 квітня в Качанівці екскурсії безкоштовні, приурочені до Дня пам'яток історії і культури України у сукупності з Міжнародним днем пам’яток та визначних місць. Радимо не проґавити таку шикарну можливість познайомитися з минувшиною та сьогоденням цього неперевершеного місця – заповідника Качанівка.

Також вам сподобається

Об`єкти у статті

Маршрути у статті

Коментарі