На Полтавщині на березі в’юнкої річки Ворскла, що пробила собі дорогу між семи пагорбів, розташоване мальовниче селище Опішне. Воно має довгу історію, адже згадується ще в писемних документах ХІІ сторіччя, та з археологічних знахідок відомо, що воно існує з доби неоліту. В давні часи це село слугувало місцем відпочинку для подорожніх, адже поряд було перехрестя торгівельних шляхів, і стомлений мандрівник зміг розсідлати коня, опішитися (за деякими версіями саме від цього слова походить назва поселення), і перепочити після багатоденної дороги. Але не цим відоме маленьке Опішне на всю Україну. 

В Опішні. Джерело: zamkovyi.livejournal.com

Ще з прадавніх часів містяни знайшли тут поклади барвистої керамічної глини. Глиняний посуд цінувався як довговічний, практичний та гарний. Жодна сім’я не уявляла свого життя без розмальованих мисників, глечиків, горщиків, прикрас. Гончарство в Опішному розвинулось в прибуткову галузь, і продукція місцевих гончарів через торгівельні шляхи стала потрапляти далеко за межі Полтавщини та навіть України. Віками майстри відшліфовували навички виготовлення глиняного посуду, розробляли власні методики та способи удосконалення виробів. На межі ХІХ-ХХ сторіччя в містечку працювало близько 1000 гончарів зі своїми помічниками, а їх шедеври розходилися землями України і сусідніх держав. На даний час селище має Музей гончарства, Інститут керамології, гончарську книгозбірню та гончарський етнопарк. Тут зібрані витвори мистецтва майстрів та художників-керамістів з різних областей країни. Аналогів цим закладам не має в Європі.

Музей гончарства, експозиція просто неба. Джерело: panoramio.com

Сучасне гончарство на українській землі представлене в таких містечках як  Опішне, Бубнівка, Ічня, Дибинці, Косів, Хомутець. Воно оберігається як культурна спадщина предків, і носить просвітницький та художній характер. Українці надають перевагу фабричній керамічній продукції, яка дешевша і більш розповсюджена, а вироби гончарів носять автентичний характер, та колекціонуються поціновувачами витворів мистецтва.

Опішнянська кераміка. Джерело: opishniaturist.blogspot.com

А як же народжуються глиняні шедеври? Спробуємо привідкрити для вас завісу цього захоплюючого таїнства.

Технологія гончарної справи складається з чотирьох етапів:

 – формування маси,

- виготовлення виробу,

 - випалювання,

 - нанесення глазурі.

Для початку майстер замішує глиняне тісто, яке має бути однорідним і пластичним. Важливо перед формуванням виробу ретельно вимісити масу, щоб з неї вийшли всі повітряні бульбашки. Шматок глини кладеться на гончарне коло, і митець, обертаючи коло, формує виріб, кориегуючи його водою та надаючи саме ту форму, яка була задумана спочатку. Також гончар може ліпити річ без кола, частіше в такий спосіб робляться прикраси та несиметричні об’єкти. Після того, як виріб готовий, він сохне і випалюється в печі при температурі 900-1200 градусів. Кінцевим етапом буде нанесення орнаменту чи малюнку і глазурування речі.

Натхненна праця за гончарським верстатом та глиняна творчість поєднувала митців у міцні сім’ї. Подружжя Гаврила та Явдохи Пошивайлів були прикладом такої сім’ї, де десятиріччями зберігалися традиції гончарства, а також передавалися у спадок нащадкам. Гаврило Ничипорович виготовляв посуд, скульптури, а Явдоха Данилівна розмальовувала вироби рослинними і тваринними декоративнимивізерунками. Подружжя дуже переймалося, що з часом гончарство починає занепадати, і в 1977 році створили в селищі перший приватний музей гончарства. Їх онук Олесь Пошивайло продовжує справу дідуся і бабусі, на сьогодні очолює Інститут керамології, а також сприяє розвитку Меморіального музею-садиби гончарської родини Пошивайлів.

Явдоха й Гаврило Пошивайли. Джерело: prostir.museum/ua/

Із сучасних митців можна виділити Олександра Шкорпулу, колекції якого виставляються в різних музеях України та за кордоном.  Для молодого покоління в Опішному створений колегіум на 8 класів. У цьому навчальному закладі діти вивчають не тільки гончарство, але й живопис, скульптуру та інші мистецькі дисципліни. Викладачі поставили собі за мету дати загальну естетичну художню освіту місцевим школярам, насамперед, для того, щоб гончарство не занепадало. Після випуску з колегіуму молоді люди можуть вступати до художніх ВУЗів.

Діти в художньому колегіумі. Джерело: news.studclub.poltava.ua

Щороку Опішне скликає поціновувачів глиняних витворів мистецтва на фестиваль гончарства. Не став винятком і 2017 рік. Першого липня о 10.00 стартує Національний фестиваль гончарства. Програма передбачає фольклорні виступи за участю етногуртів та місцевих колективів, ярмарок митців, бодіпейнтінг від гончарів, виставка шедеврів ковалів, які змагаються на «Вакула-фест ХХІ» та багато майстер-класів, конкурсів, розваг і смачних українських страв. Завітайте в перший день липня в Центр розвитку духовної культури Національного музею-заповідника українського гончарства в та пориньте у вир неповторного національного колориту і творчих здобутків України.

Також вам сподобається

Об`єкти у статті

Коментарі