Якщо Ви ще не бували в Луцьку, Вам можна позаздрити: відкривати цю перлину Волині – не просто приємно. Це насолода вищого ґатунку. Починаючи з архітектурно досконалої будівлі залізничного вокзалу, якою зазвичай зустрічає Луцьк, Ви потрапите у справжнісіньку магічну велич старого міста. А піднесення від споглядання порівняно молодих парків і тепло посмішок місцевих мешканців зроблять мандрівку Луцьком незабутньою! Це місто, візитівку якого – вежу Луцького замку – ми сотні разів бачили на купюрі номіналом 200 гривень, є одним з найдавніших в Україні. Крім того, Луцьк – це місто-таємниця, місто-загадка, місто-домівка сотень цікавих легенд. Ви ніколи не зможете передбачити, чим саме Луцьк здивує в кожній наступній локації. Величний давній замок Любарта епохи середньовіччя, домівка Лесі Українки, чари стародавніх, унікальних ікон та архітектурні дива (часом навіть сучасні авторські!) тут гармонійно співіснують з атрибутами поступу цивілізації, втіленими вже в нові пам’ятки. Тому відвідини Луцька – це найкраще, що можна подарувати собі і близьким, якщо Ви прагнете незвичної, сповненої приємних вражень мандрівки, здатної оселитися в серці на все життя.

Історія величі. Луцьк - одне з найдавніших міст України!

Історичний Луцьк. Річка Стир

Історичний Луцьк. Річка Стир. Джерело: humus.livejournal.com

Перша літописна згадка про Луцьк датується 1085 роком. Але слід зазначити, що тоді це вже було повноцінне, укріплене від зовнішнього ворога місто. Тож, його народження і становлення відбулися значно раніше. Відомо, що місто неодноразово переживало піднесення і занепад, стрімкий розвиток – і не менш стрімкі, раптові втрати. Особливої величі стародавній Луцьк досяг за часів правління князя Любарта (14 ст.)

Луцький замок. Першочергова форма забудови

Луцький замок. Першочергова форма забудови

Проте, після розпаду Речі Посполитої та захоплення міста Російською імперією у 16 ст., місто втратило свою правікову міць, населення скоротилося і почався занепад.

Варто наголосити, що місто завжди опинялося в центрі суспільно-політичного та військового життя імперій, які в той чи інший час були панівними. Це тут проходив відомий з’їзд монархів у 1429р., в ході якого володарі країн Європи за участі Папи Римського обговорювали стратегію боротьби зі спільним ворогом – турками. Це тут, уже значно пізніше, був штаб російського командування у війні з Наполеоном.

Місто пережило великі потрясіння – у 1916-му тут споглядали відомий Луцький(Брусиловський) прорив Російської Імперії, а в період 1917-1920 рр. – нетривалі хвилі владарювання майже всіх ворогуючих між собою таборів по черзі.

Луцьк. Фото 100-річної давнини. Австро-угорська армія

Луцьк. Фото 100-річної давнини. Австро-угорська армія. Джерело: humus.livejournal.com

Місто Луцьк – одне з тих міст України, які зазнали найбільшого впливу Польщі. Так само, як і іншими куточками України, Луцьком пройшлася Друга світова війна. Але суто українська здатність до самовідновлення таки змогла подарувати місту ще один шанс. І Луцьк ним скористався, щоб набути того особливого чару, який ми спостерігаємо сьогодні.

Луцьк сьогодення – незбагненна магія величі і натхнення його пізнавати

"Луцьк - найкраще місто"

Луцьк сьогодення не є масштабним з огляду на кількість населення обласним центром – тут проживає близько 200 тис. мешканців. Проте, шарму і особливої принадності йому позичати не доводиться: низка архітектурних та історичних пам’яток, розвинена інфраструктура та вмотивоване осучаснення вулиць і вуличок роблять місто неповторним. Певно, нашому читачеві буде цікаво дізнатися, що тут можна поринути в глибину середньовіччя, насолодитися повітрям, яке вдихала геніальна волинянка Леся Українка і навіть торкнутися поглядом речей, які їй належали, а потім – відчути душевний спокій та Боже благословення в одному з найбагатших на території України музеїв з унікальною експозицією стародавніх ікон. І це все Луцьк презентує відвідувачеві так урочисто і щиро, ніби коштовний подарунок на честь найсвітлішого свята. Втім, не гаймо часу і пересвідчимося у неймовірній красі цього обласного центру.

Локація 1. Луцький замок або Замок Любарта

Луцький замок – один із замків України, який зберігся найкраще. Його історія має витоки з 14 століття. Замок ще називають «Замком Любарта», хоча, як свідчать історичні джерела, насправді він був улюбленою місциною князя Вітовта. Назву, яка побутує в народі, пояснюють тим, що Любарт був активним забудовником замку поряд з Вітовтом та Свидригайлом. Сьогодні усі три вежі (В’їзна, Владича і Стирова) замку перебувають у доглянутому стані, а одна з них, як ми уже говорили вище, зображена на 200-гривневій купюрі. Ви матимете змогу піднятися на вежу та поглянути на краєвиди Луцька, які розкинулися навколо. На території замку можна помилуватися унікальною колекцією дзвонів різних епох, простежити історію книгодрукування в Україні, роздивитися залишки стародавньої церкви і навіть побачити вхід до в’язниці, у якій за часів Речі Посполитої тримали «неслухняних» шляхтичів.

Луцький замок

Луцький замок

Музей дзвонів. Луцьк

Музей дзвонів. Луцьк. Джерело: ua-travels.livejournal.com

Унікальні дзвони луцької колекції

Унікальні дзвони луцької колекції. Джерело: look.lutsk.ua

Музей книги. Оригінальна вивіска на багатотонній машині для книгодрукування

Музей книги. Оригінальна вивіска на багатотонній машині для книгодрукування. Джерело: hroniker.net

Музей книги. Експозиція

Музей книги. Експозиція

Щоб тісніше пригорнутися серцем до сивої давнини, відвідувачеві доведеться спуститися під імпровізоване накриття, що захищає цінну археологічну спадщину Волині – залишки церкви Івана Богослова.

Залишки церкви на території Луцького замку

Залишки церкви на території Луцького замку. Автор: Валерий Дед

Хоча, до церкви можна дістатися і давнім коридором підземелля. Тому маємо право стверджувати, що екскурсія замком Любарта матиме надзвичайно сильний емоційний ефект!

Коридор підземелля. Замок Любарта

Коридор підземелля. Замок Любарта. Джерело: mistaisela.in.ua

Церква Івана Богослова

Церква Івана Богослова. Джерело: Hromadske.ua

Залишки церкви Івана Богослова. Археологічні дослідження тривають

Залишки церкви Івана Богослова. Археологічні дослідження тривають. Джерело: hroniky.com

Локація 2. «Химерний будинок» Миколи Голованя

Будинок М. Голованя

Будинок М. Голованя. Джерело: firtka.if.ua

Цей будинок, звісно, не є прихистком жодних химер (окрім кам’яних). Тут живе і працює відомий скульптор Микола Головань, який працює над оформленням власної оселі понад 30 років. Маємо визнати, що за цей час він створив неймовірну, видовищну і абсолютно унікальну будівлю в еклектичному стилі.

Частина декору біля «Химерного будинку» М.Голованя

Частина декору біля «Химерного будинку» М.Голованя. Джерело: firtka.if.ua

До слова, скульптор завжди радо виходить до туристів і сам розповідає про свій творчий пошук довжиною в життя. Надзвичайно світла і освічена людина, в чому Ви матимете змогу переконатися!

Локація 3. Музей волинської ікони

Музей волинської ікони. Будівля

Музей волинської ікони. Будівля. Джерело: bigfoto.in.ua

Бути в Луцьку і не навідатися до Музею волинської ікони – це майже злочин! Тому вирушаємо в це унікальне місце, аби насолодитися інтелектуально-просвітницькою екскурсією та спогляданням найдавніших ікон Волині.

Музей волинської ікони. Частина експозиції

Музей волинської ікони. Частина експозиції. Джерело: volyn-ikona.at.ua

Справжньою перлиною музею по праву вважають тисячолітню Холмську ікону. Вам її покажуть на завершення екскурсії, як найціннішу не лише в стінах музею, але і в усьому світі. Відвідувач обов’язково дізнається, що до цієї ікони здійснюють паломництво християни абсолютно всіх конфесій.

Холмська ікона

Холмська ікона. Джерело: volyn-ikona.at.ua

Екскурсовод навіть потішить розповідями про випадки, коли віряни ворогуючих між собою конфесій неодноразово чекали по різні сторони експозиційної кімнати, аби почерпнути силу незбагненної ікони, але при цьому не зустрітися одне з одним. Крім того, колектив музею дарує можливість побути з цією іконою наодинці і попросити покровительства Богородиці.

Локація 4. Унікальна будівля – Лютеранська Кірха

Лютеранська Кірха – це пам’ятка архітектури, яка здається порівняно молодою. Але насправді їй понад 100 років. Побудована споруда у неготичному стилі. Подейкують, що будували її представники німецьких колоністів, які свого часу жили поряд.

Лютеранська кірха. Луцьк

Лютеранська кірха. Луцьк. Джерело: skyscrapercity.com

Після проголошення незалежності України кірха була віддана для богослужінь місцевим баптистам і зоветься «Дім Євангелія».

Локація 5. Кімната-музей «Лесина вітальня»

Лесина вітальня. Інтер’єр

Лесина вітальня. Інтер’єр. Джерело: volyn.tabloyid.com

У Луцьку розташований будинок, де провела останній період свого життя геніальна українська поетеса Леся Українка. Нині тут діє музейна кімната «Лесина вітальня». Навідавшись сюди, Ви зможете ознайомитися з речами, якими послуговувалася ця велика жінка, побачити, в яких побутових умовах вона жила і почути детальну розповідь про її життєвий і творчий шлях.

Локація 6. Центральний парк культури і відпочинку імені Лесі Українки

Час, проведений у Центральному парку культури і відпочинку імені Лесі Українки, запам’ятається незвичним спокоєм і радісними відчуттями.

У парку ім. Лесі Українки

У парку ім. Лесі Українки. Джерело: v.lutsk.ua

А на бережку цієї чудової водойми можна помислити про вічне і відпочити від міського гамору.

На території парку діють дитячі атракціони, а також літня естрада та справжнє дитяче містечко.

Дитяче містечко. Вхід до «Поляни казок»

Дитяче містечко. Вхід до «Поляни казок». Автор:  IgorTurzh

Локація 7. Кафедральний костел святих Петра і Павла

Ця будівля – пам’ятка архітектури національного значення. Закладення костьолу датується 1616 роком. До слова, нещодавно костел відзначив 400-ту річницю свого існування. Будівля, разом з приміщенням єзуїтського колегіуму, входить до складу історико-архітектурного заповідника «Старий Луцьк». Історія костьолу заслуговує на особливу увагу: будівництво його тривало цілих 23 роки! Особливо довго споруджувалося склепіння куполу. Освячення храму, який належав єзуїтам, відбулося у 1639 році. Під час Визвольних змагань під проводом Богдана Хмельницького (1648-1657pp.) костел був розграбований і зазнав занепаду. Проте, сьогодні ця будівля наділена особливою магією величі. Можливо, саме тому костел святих Петра і Павла донині перебуває у центрі суперечок між єзуїтами та прихильниками православ’я.

Будівля костелу

Будівля костелу. Автор: Bonbosch

Локація 8. Театральний майдан

Театральний майдан. Луцьк

Театральний майдан. Луцьк. Джерело:  igotoworld.com

Театральний майдан вважається культурним і суспільним центром Луцька. Це тут проходять всі знаменні для міста зібрання і події. А ще тут розташовані неймовірні пам’ятки, з якими ми Вас ознайомимо нижче.

Костел бернардинів на Театральному майдані

Костел бернардинів на Театральному майдані. Автор: Neovitaha777, Вікімедіа

Найвеличніший пам’ятний знак Луцька – пам’ятник Лесі Українці перед театром ім. Т. Шевченка.

Волинський обласний академічний музично-драматичний театр імені Т. Г. Шевченка та пам'ятник Лесі Українці

Волинський обласний академічний музично-драматичний театр імені Т. Г. Шевченка та пам'ятник Лесі Українці. Джерело: zb2.com.ua

 

Локація 9. Нестандартний, креативний, сучасний: Музей технічного прогресу

У музеї технічного прогресу

У музеї технічного прогресу. Джерело: find-way.com.ua

 

Луцьк. Музей Технічного прогресу, експозиція магнітофонів

Луцьк. Музей Технічного прогресу: експозиція магнітофонів. Джерело: adrenalin.lutsk.ua

В Музеї технічного прогресу налічують понад 1500 експонатів. Музей особливий тим, що кожна річ у ньому наділена певним змістом, стаючи складовою експозиції-розповіді про розвиток техніки в хронологічному порядку. Музей технічного прогресу багато розповідає про розвиток фото- та відеотехніки, систем зв’язку, годинників і багатьох інших технічних засобів та приладів.

Локація 10. Волинський регіональний музей українського війська та військової техніки

Це єдиний у Західній Україні музей військової техніки. Понад 1000 експонатів військової техніки (з них 38 – авіація!), засобів зв’язку військових, військова форма, бойові знамена та багато іншого чекають на Вас у цьому унікальному музеї! Експозиційні кімнати музею розподілені у відповідності до історичних періодів, яким належать експонати: тут можна ознайомитися з військовою історією Галицько-Волинської держави, дізнатися про Волинь Литовсько-Польського періоду та доби козаччини. Не менш якісно тут проілюстровані й напрямки «Брусиловський прорив на Волині» та «Волинь у другій світовій війні».

Волинський регіональний музей українського війська та військової техніки

Волинський регіональний музей українського війська та військової техніки. Автор: Kostia Semytskyi

Самохідна гаубиця - ІСУ-152 в музеї. Більшість експонатів - у чудовому стані! Автор:Bandanschik

Самохідна гаубиця - ІСУ-152 в музеї. Більшість експонатів - у чудовому стані! Автор:Bandanschik

Авіатехніка в музеї

Реактивний багатоцільовий винищувач МіГ-23Р. Цей літак вміє змінювати геометрію крила у повітрі. Джерело:  lutsk-tourism.co.ua

Мистецький відпочинок у Луцьку: Art-cafe «Стоп Кадр»

Art-cafe «Стоп Кадр»

Art-cafe «Стоп Кадр». Джерело: afisha.lutsk.ua

Звісно, на завершення мандрівки завжди хочеться феєричної, пам’ятної вечері. Пропонуємо заклад, який гарантовано забезпечить Вам і шикарне меню, і естетичну насолоду. Вечорами тут проводяться презентації, виставки, лунає жива музика, тішить мудре слово письменників, режисерів та інших гідних уваги людей.

Феєричне оформлення арт-кафе

Феєричне оформлення арт-кафе

The Lutsk Live - Timelapse/ Таймлапс Луцьк (1080p)

 

От і дійшла кінця наша віртуальна ознайомча екскурсія давнім містом Лучеськом, як його ніжно називають місцеві мешканці - лучани. І повірте, ми лишили нерозгаданих таємниць більше, ніж розкрили в ході розповіді! Тому зичимо Вам приємного відпочинку та яскравих емоцій під час мандрівки цим куточком Волині.

Також вам сподобається

Об`єкти у статті

Маршрути у статті

Коментарі