Одеса з висоти пташиного польоту

Одеса з висоти пташиного польоту

 

Одеса – місто, про яке не втомлюється говорити увесь світ. Якщо Ви з якихось причин ще тут не бували, відвідайте цю «перлину біля моря» найближчим часом. Місто радощів і води, царство найбільших у світі катакомб і унікальних пам’яток архітектури, надзвичайно позитивних людей і самобутніх традицій, - це і є та Одеса, яка закохує в себе всіх без виключення. Крім того, це є єдине в Україні місто, де у пам’ятному монументі оспіваний хабар!

 

Аерозйомка міста Одеси під пісню Леоніда Утьосова

 

 

Історія Одеси. Полеміка, міфи, факти

 

Руїни грецької колонії «Гавань Істріан» під Приморським бульваром, Одеса.

Руїни грецької колонії «Гавань Істріан» під Приморським бульваром, Одеса.

Коли йдеться про історію Одеси, багато істориків розділяються на два табори і доводять світові свою теорію. Одні стверджують, що місто було засноване за імперської Росії у 1797 році, а інші наполягають, що йому вже понад 600 років.

 

Петро Пархета «Штурм фортеці Хаджибей». Картина 1954 р.

Петро Пархета «Штурм фортеці Хаджибей». Картина 1954 р.

 

Але відомо, що на території сучасної Одеси ще у VI—II ст. до н.е. вже існували колонії давніх греків. Справедливості заради можна сказати, що відлік свій Одеса має вести від XIV століття, коли територія була завойована Великим князівством Литовським, а на місці сучасної Одеси був заснований порт і поселення під назвою «Кацюбіїв» - так він називається у першій письмовій згадці від 1415 року. Є й інша версія – про Гаджи-Бея з Перекопської Орди, нащадки якого за ярликами Кримського хана мали право на ці землі у XV ст. Як «литовська», так і «татарська» версії мовчать щодо року заснування та імен засновників поселення. Наприкінці XV ст. литовську дерев’яну фортецю спалили, а Хаджибей заселили ногайці Єдисану. У XVI – XVII ст місто було малонаселеним, тут видобували сіль. 1765 року турки почали розбудовувати фортецю Єні-Дунья («Новий Світ») у Хаджибеї  вже з каменю, за аналогією з Аккерманською. 23 роки потому Йоссип Де Рібас із російськими та українськими військами (отамани Захарій Чепіга, Антін Головатий) взяв фортецю. Це невелике кам’яне укріплення панувало над морським берегом неподалік Потьомкінських сходів.

 

Одеса в XIX столітті

Одеса. ХІХ ст.

 

Російська імперія замирилася із Османською, після чого було стала розбудовувати Хаджибей як велику фортецю і базу Чорноморської гребної флотилії. З приходом миру – знову розвинулася торгівля, і місто поступово з військового перетворилося на торгівельне. Поселення деякий час іменувалося «Хаджибей», але 1795 року Хаджибей було перейменовано на Одесу. У 2015 році в Одесі святкували 600-річчя з першої згадки Коцюбієва-Хаджибея, хоча дехто з мешканців і міської влади звикли вважати Одесу заснованою росіянами у 1794. Сьогодні ведеться активна дискусія, але, поки нема консенсусу – День Міста святкують на честь 1794 року.

 

Одеса. Поч. ХХ ст., Дерибасівська

Одеса. Поч. ХХ ст., Дерибасівська

Одеса в темні часи (1919 рік)

Одеса в темні часи (1919 рік)

Про часи розквіту Одеси, епоху відомих кожному одеситові де Рибаса, Рішельє, Ланжерона, Воронцова, та ін., а також про страшні періоди історичних випробувань (червоний терор, Другу світову війну, національно-визвольний рух тощо) читач матиме змогу дізнатися в ході тематичних екскурсій.

 

 

Одеса сьогодні: «Перлина моря», «Південна Пальміра» і «Столиця гумору»

 

 

Про Одесу на 1+1

Одеса в незалежній Україні – це домівка понад мільйона місцевих мешканців, адміністративний, освітній, культурний і промисловий центр Одеської області. Крім того, тут розташований найбільший морський порт та торговий осередок в Україні. Місто зачаровує жвавістю та позитивом. Тут царюють пам’ятки архітектури різних епох, висококласні ВНЗ, розважальні комплекси та неймовірні видовищні панорами. У поєднанні з лагідними хвилями Чорного моря та пристрасними дотиками пляжного піску всі принади Одеси справляють враження, якого навіть найталановитіші митці ще не спромоглися змалювати ні в слові, ні на полотні! Місто видовжене з півночі на південь вздовж моря, а його розташування у затоці що робить Одесу трохи схожою на витягнений бумеранг.

Відвідувачі мають знати: у самісінькому центрі міста зазвичай важко припаркувати машину вдень, а до Залізничного вокзалу та Привозу краще взагалі не потикатись на автомобілі – можна «застрягнути» надовго, особливо влітку. Крім того, варто бути готовими до того, що Одеса – мільйонне місто, яке не має власного метро. Проте одеський трамвай має свій неповторний шарм.

 

Локація 1. Соборна площа і Спасо-Преображенський собор

 

Спасо-Преображенський собор

Спасо-Преображенський собор

 

Собор був закладений у 1794 році, але освячення його відбулося у 1808-му. Розташований він, відповідно, на Соборній площі. У 1936 році собор був повністю зруйнований та розграбований до камінчика, а у 2000-х його відтворили за фотографіями й документами. Проте, ця повністю новобудова  виглядає дуже солідно. Варто зауважити, що Соборна площа є центром життя міста: тут збираються гравці у шахи та призначають зустрічі, а для дітлахів на площі облаштований дитячий майданчик. Тут, до речі, можна без перешкод покатати дітлахів на поні.

 

Локація 2. Головна вулиця Одеси – Дерибасівська

 

Дерибасівська вулиця в Одесі

Дерибасівська вулиця в Одесі

 

Дерибасівська вулиця з’явилася у 1811 році, а сьогодні тут проходять найголовніші свята Одеси, як-от День міста і «Гуморина». Одесити називають вулицю «душею міста», тут завжди багато молоді, вуличних музикантів і туристів. Назву вона отримала на честь Йосифа де Рібаса – адмірала, який командував захопленням Хаджибея і був першим градоначальником Хаджибея-Одеси.

|Тут же, неподалік, розташований Міський сад, оспіваний в творах сучасників і класиків мистецтва. В саду, створеному братом того ж де Рібаса - Феліксом, можна зустріти дивовижні пам’ятники. Наприклад, пам’ятник дванадцятому стільцю з повісті Ільфа і Петрова:

 

Пам'ятник 12-му стільцю

Міський сад і пам’ятник 12-му стільцю

 

Одесити пишаються тим, що в їх рідному місті народився геніальний співак і актор Л. Утьосов, про що свідчить ще один пам’ятник Міського саду:

 

Пам'ятник Утьосову

Пам’ятник Л. Утьосову

 

Є тут і пам’ятник пілоту Сергію Уточкіну, який ще у 1910 році провів 12 хвилин в польоті над Одесою.

 

Пам'ятник Сергію Уточкіну, Міський сад, Одеса

Пам'ятник Сергію Уточкіну, Міський сад, Одеса

А чи бачили ви коли-небудь фонтан, який ділиться з охочими ароматами парфумів щогодини? – У Міському саду є й таке диво! Цей фонтан відкрили на 210-річчя офіційного заснування міста Одеси – у 2004 році.

 

Фонтан парфумів у міському саду в Одесі

Фонтан парфумів

 

Гуляючи по Дерибасівській, обов’язково навідайтесь в Пасаж – унікальну будівлю, зведену на межі ХІХ і ХХ століть . Зараз це – готель та торгові ряди з магазинами на нижньому поверсі. Цікавим є зовнішній декор готелю – скульптури на фасаді та у внутрішньому дворі.

 

Готель Пасаж - як його видно з Преображенської вулиці

Готель "Пасаж" - як його видно з Преображенської вулиці

Декор у Пасажі.jpg

Декор «Пасажу»

Автор світлини: Alex Levitsky & Dmitry Shamatazhi

 

Локація 3. Легендарний Одеський театр опери і балету

 

Одеський Оперний

Одеський театр опери і балету

 

Одеський національний академічний театр опери і балету – найдавніший (1887р.) оперний театр, що зберігся в Україні. Проте, історія театру розпочалася значно раніше, ніж була зведена його теперішня будівля, - у 1810 році. Страшна пожежа припинила існування попереднього приміщення у 1873-му. Одеська Опера була і залишається чи не найгарнішою будівлею в Україні. Варто сказати, що на відміну від більшості театрів світу цей – круглий у плані, що додає його зовнішності шарму і викликає захоплення з першого погляду. А на створення Одеського театру митців надихнула Дрезденська опера.

Всередині Одеської опери

Всередині Одеської опери

Обов’язково поцікавтеся репертуаром і відвідайте бодай одну виставу: якість гри, а також унікальна система акустики театру донесуть до Вас навіть шелест суконь прекрасних акторок!

 

Локація 4. Приморський бульвар і Потьомкінські сходи

 

Пам'ятник Арману де Рішельйо

Приморський бульвар. Пам’ятник Арману де Рішельє

 

Приморський бульвар – це частина історичного центру Одеси. Саме тут археологи знайшли залишки грецьких поселень, датовані VI–V ст. до н.е., які накрили куполом, створивши своєрідний міні-музей. Бульвар – одне з найулюбленіших місць для відпочинку містян, що вражає своїм оформленням та подихом морської свіжості. На Приморському бульварі розташований унікальний для Одеси містобудівний ансамбль у стилі класицизму. Ці будівлі вражають навіть тих, кому доводилося на своєму віку бачити найкращі споруди світу.

 

Приморський бульвар в Одесі

Приморський бульвар. Архітектура

 

Потьомкінські сходи не лише з’єднують центральну частину міста з Морським вокзалом, але й створюють справжню оптичну ілюзію: здіймаючись нагору, Ви з подивом зрозумієте, що знизу бачили зовсім не те, чим є сходи насправді. Про кількість сходинок ми, звісно, читачеві не скажемо: інтрига підрахунку – це своєрідний ритуал, який треба пройти самотужки! Але повідомимо, що довжина сходів сьогодні – 142 метри!

Також можна проїхатись на фунікулері вздовж сходів

 

Відкриття Потьомкінських сходів та Стамбульського парку після реставрації 2017 року Президентом України та мером Стамбула 

Відкриття Потьомкінських сходів та Стамбульського парку після реставрації 2017 року Президентом України та мером Стамбула

Сходи мають глибоку історію, а також були описані багатьма відомими людьми, серед яких – Марк Твен, К. Чуковський, І. Нечуй-Левицький, М. Асєєв тощо. Широкому загалу вони стали відомі після зйомок фільму «Броненосець Потьомкін».

Стамбульський парк розташований під Приморським бульваром

Стамбульський парк розташований під Приморським бульваром

Локація 5. Одеський морський порт

 

Одеський морський порт – це осередок життя і розвитку міста. В усі часи надії на процвітання Одеси покладалися виключно на нього. Сьогодні тут розташована пристань Морського вокзалу, куди спрямовуються численні круїзні судна. На причалі вміщуються одразу два гігантських кораблі, що говорить про велетенський масштаб порту. І, хоча гості Одеси бачать лише Морвокзал, насправді порт набагато більший: він тягнеться на кілька кілометрів, і розділений на частини: в одній вантажать лише зерно, в іншій – лише нафтопродукти, а біля Морвокзалу – залізо, деревину та контейнери з товарами. Одеський порт – своєрідне місто всередині міста, яке живе власним життям і обслуговує левову частку української торгівлі.

 

Одеський морський торговельний порт. Видно Воронцовський маяк

Одеський морський торговельний порт. Видно Воронцовський маяк на передньому плані; на задньому плані позначено Морвокзал

Морвокзал Одеса

Морський вокзал

 

За оригінальним задумом Морвокзал, збудований просто над водою, нагадує судно, і це видно якщо подивитися збоку. Під площею перед Морвокзалом розташований виставковий центр, де часто проводять міжнародні виставки та ярмарки. Є тут і стоянка для яхт, зазвичай там перебувають від 10 до 40 яхт, які можна роздивитися зблизька. Від морвокзалу регулярно відправляються невеликі теплоходи на екскурсію вздовж узбережжя Одеси, і це чудова нагода роздивитися місто з моря. Біля Морвокзалу просто неба стоїть експозиція з понад 20 «адміралтейських» якорів, які були підняті з морського дна, і величезна корабельна гармата XIX століття.

На Ланжеронівському узвозі (10 хвилин пішки по вулиці Приморській до Митної площі) знаходиться Музей Морського порту, який вдало поєднує минувшину мореплавства Північного Причорномор’я  із сьогоденням.

 

Музей Одеського порта на Деволанівському узвозі

Музей Одеського порту на Ланжеронівському узвозі

Приміщення музею завжди дає прихисток різноманітним виставкам і масовим заходам на кшталт чемпіонатів України з судномодельного спорту та зустрічей з поважними моряками.

 

Експозиція музею ОМТП

Експозиція музею Морського флоту (зараз знаходиться в музеї порту на Ланжеронівському узвозі через пожежу)

Морський пасажирський вокзал має і особливе естетичне оформлення, наприклад, такий пам’ятник:

 

Пам'ятник дружині моряка в Одесі потрапив на поштову марку 2014-го року

Пам'ятник дружині моряка в Одесі потрапив на поштову марку 2014-го року

 

Локація 6. Катерининська площа та «Плаский будинок»

 

Катерининська площа в Одесі – один з найбільших і найпопулярніших майданів міста, на якому стоїть пам’ятник Катерині ІІ.

 

Пам'ятник імператриці Катерині II

Пам'ятник імператриці Катерині II, Катерининська площа

Пам’ятник, встановлений порівняно недавно на місці пам’ятника потьомкінцям, відомий тим, що викликає багато дискусій. Попри славу «міста для розваг», Одесі судилося перебувати у вирі багатьох політичних подій 2000-х років. До слова, пам’ятник Леніну прибрали з Кулікова поля ще тоді, що свідчить таки про українськість міста, яку багато хто помилково, або й умисно, прагне заперечити.

Плаский будинок в Одесі

Плоский будинок, Одеса

Плаский будинок – це пам’ятка архітектури початку ХІХ ст. у Воронцовському провулку біля Катерининської площі. Одесити дуже люблять пожартувати над гостями міста – вони обов’язково дочекаються Вашого подиву на обличчі, повідомлять про «плоских людей», які тут нібито мешкають, а потім вибухнуть веселим сміхом.

Локація 7. Тещин міст і Воронцовський палац

Тещин міст. На задньому плані видно Воронцовську колонаду

Тещин міст. На задньому плані видно Воронцовську колонаду

Тещин міст в Одесі

З іншого боку

Бути в Одесі і не пройтися по найдовшому, хиткому і непередбачуваному мосту під назвою Тещин категорично не можна! Зазвичай туристи стрибають, розхитуючи міст, щоб зберегти у пам’яті неймовірне відчуття драйву. Зовсім поруч з Тещиним мостом знаходяться Воронцовський палац, де увечері танцюють танго, та Воронцовська колонада, що відкриває надзвичайний вид на Одеський порт.

 

Воронцовський палац, Одеса

Воронцовський палац, Одеса

Біля Воронцовського палацу стоять леви з мармуру. У 2015-му їх відреставрували.

Біля Воронцовського палацу стоять леви з мармуру. У 2015-му їх відреставрували.

Воронцовська колонада біля палацу. Звідси відкривається чудовий вид на порт

Воронцовська колонада біля палацу. Звідси відкривається чудовий вид на порт і Одеську затоку

 

З іншого боку мосту розташовані ресторан і місток закоханих, скульптури та інші приємні для туриста сюрпризи.

Грифон у скверику "Стара Одеса". На задньому плані - місток Кохання. Тут часто фотографуються весілля

Грифон у скверику "Стара Одеса". На задньому плані - місток Кохання. Тут часто фотографуються весілля

 

Локація 8. Бульвар ім. Жванецького та Монумент апельсину

Гостеві міста особливо цікаво буде побувати на бульварі ім. Жванецького – одесита, відомого коміка, цитати з виступів якого прикрашають алеї бульвару. Тут же знаходиться один з найцікавіших пам’ятників Одеси – монумент апельсину.

Бульвар Жванецького, Одеса

Бульвар Жванецького, Одеса

 

Цитати Жванецького стоять на табличках по всьому бульвару

Цитати Жванецького стоять на табличках по всьому бульвару

Пам'ятник апельсину (помаранчі)

Пам'ятник апельсину (помаранчі)​ на бульварі ім. Жванецького

Монумент апельсину, що врятував Одесу, і є тим самим «пам’ятником хабару», про який ми говорили на початку статті. За переказами, саме за допомогою 3000 помаранчів вдалося переконати Павла І не скасовувати дозвіл його матері Катерини ІІ на будівництво Одеси та не знищувати проект міста. Історія про те, як вигадливі члени магістрату «підкупили» самодержця, є однією з улюблених легенд місцевих мешканців.

.Локація 9. Парк Шевченка

Парк Шевченка – одне з тих місць в Одесі, де є, на що подивитися і дорослим, і дітлахам. Варто зазначити, що цей парк – один з найдавніших в місті, і був відкритий ще у вересні 1875 року. Сьогодні тут можна побачити стадіон «Чорноморець», Карантинну стіну (аркада) Одеської фортеці, збудована на початку ХІХ ст., і Олександрівську колону. Тут – Алея слави, і пам'ятник загиблим у морі кораблям, і лунапарк з його неймовірно привабливими розвагами та третім за величиною оглядовим колесом в Україні, і оригінальний пам'ятник Т. Шевченкові, біля якого збираються всі патріотичні акції. Покажемо Вам лише частину цікавинок парку, адже в щільних межах однієї статті всього сказати неможливо!

Пам'ятник Тарасові Шевченку в центральному парку його імені

Пам'ятник Тарасові Шевченку в центральному парку його імені

Колона Олександра Другого в Одесі, парк Шевченка

Олександрівська колона зведена 1891р. до приїзду імператора Олександра Другого. Саме цей імператор скасував кріпацтво.

 

Стадіон Чорноморець

Всередині стадіону «Чорноморець»

Автор: V&A Dudush

Стадіон "Чорноморець" і Одеський порт

Стадіон "Чорноморець" і Одеський порт

Карантинна стіна

Карантинна стіна - по суті, залишки Одеської гарнізонної фортеці дев'ятнадцятого століття

 

Чортове колесо в Одесі

Оглядове колесо. Парк Шевченка. Автор: travelodessa.livejournal.com

 

Атракціони в парку Шевченка

Атракціони. Парк Шевченка. Автор: travelodessa.livejournal.com

 

Локація 10. Одеські катакомби. Нерубайський музей у катакомбах

 

ВХід до музею в катакомбах

Музей Партизанської слави, або «Нерубайські катакомби»

 

Всього за 20 хвилин гість Одеси може доїхати до селища Нерубайське, де відкриє для себе світ одеських катакомб. Це музей було створено 1969 року. Цікава екскурсія розкаже про боротьбу радянських партизанів з німцями та румунами в роки Другої Світової війни. Партизани використовували катакомби як базу операцій та сховище. "Дикі" катакомби під центром Одеси є небезпечними для життя, хоча й дуже цікавими. Якщо Ви все ж наважитесь відправитись у дикі катакомби з якоюсь екскурсією - будьте уважні, почитайте відгуки про ваших провідників, щоб не зникнути в катакомбах разом із недосвідченим "Сусаніним". Окрім катакомб під Одесою також є дренажні системи. Це величезні труби глибоко під землею, які відводять ґрунтову воду, щоб Одесу не підмивало. Частина катакомб насправді є дикими печерами, утвореними не людьми, а природою. Їх досліджують спелеологи, як вчені так і любителі, але дорога у ці печери все одно веде крізь катакомби, які час від часу обвалюються. Звичайному туристу з головою вистачить і музея в Нерубайському: враження залишаться на все життя!

 

Нерубайські катакомби

Катакомби. Нерубайське

 

Одеські катакомби – це справжнє підземне місто. Їх протяжність становить 2,5 – 3 тис. км. Катакомби ховають безліч секретів і легенд. Тут буде цікаво всім туристам без виключення!

 

Нерубайські катакомби

"Дикі" одеські катакомби

 

Бонус

Ми залишили поза увагою безліч місць, які, на жаль, не вмістяться в одну статтю. Ми обов'язково розкажемо про Одесу ще, а поки що коротко додамо:

Куди ще в Одесі можна піти?

Траса Здоров'я в Одесі

Траса Здоров'я в Одесі

Ну звісно ж - на море! В Одесі море є всюди, окрім Центру (бо в центрі порт). Найближче - пройти до парку Шевченка і спуститись по сходах на пляж "Ланжерон". Від "Ланжерону" і на південь вздовж моря тягнеться п'ятикілометрова Траса Здоров'я, з якої можна спуститись на безліч пляжів. Там їздять на велосипедах, бігають і просто прогулуюються тисячі одеситів і гостей міста щодня! Закінчується Траса Здоров'я пляжем-районом "Аркадія". Нині Аркадія не надто придатна для відпочинку, і перетворилася на торговельний центр, але це все одно столиця нічного життя: десятки нічних клубів, барів та інших закладів просто на пляжі чи над пляжем радо зустрінуть гостей міста. Купатись там вдень ми не радимо: надто багато людей, тіснява, галас як на Привозі. Краще підіть на "Чкалівський" пляж чи на пляж "Дельфін", або на "Собачку" - усі вони розташовані вздовж траси, приблизно в середині. Необов'язково йти пішки по трасі: можна сісти на 5 трамвай вздовж Французького бульвару і відчути колорит одеського електротранспорту! Одесити завжди залюбки підкажуть Вам, як дістатись потрібного місця, на якій зупинці вийти та де повернути.

Один з маловідомих пляжів - під колишнім санаторієм "Росія"

Окрім пляжів вздовж Траси Здоров'я, є й пляжі вздовж Фонтанської дороги та ще далі - біля вулиці Дача Ковалевського. Там дещо менше людей і зазвичай чистіша вода. Можемо щиро порадити такі пляжі: 13-та станція Великого Фонтану, 16-та станція Великого Фонтану (або "Золотий берег") та Монастирський пляж на Дачі Ковалевського (їхати найдовше). Вирішувати вам! В Одесі влітку може не вистачати холоду, але вибір завжди є.

І знову - про вибір. Ми свідомо не розповіли про ринок Привоз. Це величезний ринок, але якщо Вам нічого конче не треба там купляти - краще йдіть у супермаркет, збережіть час, гроші та настрій. Є сенс зранку купувати на Привозі молочні продукти, але в обід, у літню спеку чи без неї - це жахливе місце, не для чутливого носа і не для тендітних людей, адже всі штовхаються. Є вибір: якщо Вам хочеться поїхати на закупи і набрати недорогого одягу - їдьте на ринок "7-й кілометр". Півгодини від Привозу і ви там - у царстві низьких цін.

Ну от і все! Бажаємо приємного відпочинку в Одесі, і не забувайте робити фото!

Також вам сподобається

Об`єкти у статті

Маршрути у статті

Коментарі