Тернопіль – досить колоритний, компактний і привабливий обласний центр сучасної Галичини. Багато хто помилково відсуває подорож до Тернополя «на потім», керуючись маршрутами розпіарених туристичних компаній і обираючи більш «помпезні» та великі міста. Проте, якщо Ви ніколи не були в Тернополі, то ця місцина унікальних рельєфів і життєдайної зелені, затишних вуличок та особливого колориту спілкування з місцевими мешканцями стане для Вас незабутнім відкриттям. Адже відомо, що краса, притаманна давнім містам зі своїми легендами і віковими традиціями, зазвичай криється в досить таки неочікуваних дрібницях. І лише у Тернополі ці «дрібниці» в ході знайомства з ними набирають неймовірної сили, зачаровують і закохують в себе.

Історія Тернополя – з правіків і до сьогодення

Територію сучасного Тернополя високо оцінили ще первісні люди. Тут було розміщене і давньоруське Топільче – укріплення, яке до середини ХІІІ століття хан Батий уже встиг зруйнувати. Як бачимо, місто має могутні корені з сивезної давнини. Але Тернопіль як такий розпочав своє існування 1540 року. Саме тоді коронний гетьман Ян Амор Тарновський отримав від польського короля Сігізмунда І Старого грамоту на право заснування міста.

Як і у випадках з багатьма іншими містами, Тернопіль народився з оборонної фортеці, призначеної оберігати королівство польське від зажерливих татар. До слова, і назву новостворене місто мало трохи відмінну від нинішньої – «Тарнопіль», на честь свого засновника. Щодо того, хто і навіщо змінив одну літеру в назві згодом, немає абсолютної впевненості й досі.

Тернопільський замок ХІХ ст.

Тернопільський замок ХІХ ст.

Тернопіль споглядав усі історичні віхи боротьби українців за незалежність: це тут місцеві мешканці підтримали боротьбу Богдана Хмельницького проти польської шляхти, тут спізнали правління Габсбургів і хазяйнування російського імперіалізму, яке завершилося поверненням міста у володіння Австрії.

Тернопіль 1917 р.

Тернопіль 1917 р.

Але зруйновані храми поставали знову і знову, загублені у борні традиції відроджувалися ще якіснішими і колоритнішими. У 1919 р. Тернопіль став «прихистком» Директорії УНР на чолі з Симоном Петлюрою, а також –центром активності багатьох національно-патріотичних організацій і запеклим ворогом колоніалізму як такого. СРСР і Польща, окупація нацистами у часи Другої світової війни, а потім – тривалий радянський період не змогли ослабити віри мешканців Тернополя у власну, єдину і неподільну Українську Державу. І в складі цієї держави постав сучасний, гордий і нескорений Тернопіль.

Тернопіль часів Другої світової війни

Тернопіль часів Другої світової війни

Тернопіль сьогодні – студентське місто, економічний і духовний центр Галичини

Файне місто Тернопіль (Україна)

Тернопіль сьогодення – це обласний центр України, який налічує близько 217 тис. населення. Цікаво, що за допомогою залізничних та автомобільних шляхів місто тісно пов’язане із Західною Європою. Європейськість проглядається і в оформленні вулиць, і у світогляді містян. У місті, незважаючи на кризову ситуацію в країні, триває розвиток інфраструктури, а також виробничої сфери. Крім того, тут діють багато навчальних закладів – університети, училища, школи. Тернопільські освітні осередки завжди готують висококваліфікованих фахівців.

Місто славиться своєю мистецькою елітою – тут, попри невелику кількість населення, діють два театри, філармонія, музеї тощо. Крім того, у Тернополі потужно представлений осередок Спілки Письменників України.

Тернопіль сьогодення. Панорама

Тернопіль сьогодення. Панорама

Але найбільшою принадою міста, звісно, є його естетика. Розташований на річці Серет, Тернопіль є одним з наймальовничіших місць у сучасній Україні. Дарма, що місто порівняно невеличке, - тут кожен відвідувач зможе насолодитися спокоєм і затишком. А за бажання можна поринути і в буремний світ розваг різного штибу. Отже, не зволікаймо, адже навіть уявна подорож Тернополем обіцяє багато цікавого!

Локація 1. Тернопільський став

Тернопільський став

Тернопільський став

Тернопільський став – це 300 гектарів штучної, чистої водойми! Він народився майже одночасно з самим містом: дозвіл на його створення був підписаний у 1548 році. Саме з тих пір водойма, що прийшла на зміну болотам поблизу річки Серет, радує око всіх без виключення.

Крім того, на території ставу функціонують феєричні фонтани та гідропарк «Топільче».

Гідропарк «Топільче»

Гідропарк «Топільче»

Навколо ставу розташовані готелі та різноманітні заклади харчування і відпочинку. Став настільки великий, що його розміри дозволяють вільно курсувати двом теплоходам. Охочі до відпочинку на воді можуть на них покататися.

До слова, на території ставу проводилися грандіозні чемпіонати: у 1987 – чемпіонат світу з водомоторного спорту, а уже 2011 року – чемпіонат Європи.

Чемпіонат 2011 року. Тернопільський став

Чемпіонат 2011 року. Тернопільський став

Зазначимо, що Тернопільський став узимку офіційно набуває статусу найбільшої зимової ковзанки в Україні. Її площа сягає понад 4000 квадратних метрів! Тож, для Тернополя став має те ж значення, як Дніпро для Києва, або море – для Одеси. І без цієї унікальної водойми уявити Тернопіль абсолютно неможливо.

Локація 2. Парк ім. Тараса Шевченка

Поруч з плесом Тернопільського ставу розкинувся унікальний парк відпочинку ім. Тараса Шевченка.

Так Тернопільський став переходить у парк ім. Шевченка

Так Тернопільський став переходить у парк ім. Шевченка

Видиво величного ставу, мости у формі арок і незбагненної краси острови – «Чайка» та «Острів закоханих» гармонійно поєднуються із власним ставом парку, що також має свій острів. Водойма парку спеціальним каналом з’єднана з Тернопільським ставом

Острів закоханих. Тернопіль

Острів закоханих. Тернопіль

Альтанка на Острові закоханих. Тернопіль

Альтанка на Острові закоханих. Тернопіль

Парк Шевченка є центром активного та здорового відпочинку для тернопільців: спортмайданчики, пляжі, прогулянки на катамаранах, зелені затінені алеї, каскадний фонтан, скульптури і ще багато тут можна зустріти!

Тут же, у парку ім. Шевченка, наш допитливий читач має змогу помилуватися Парижем. Яким чином? – Все просто. «Єлісейськими полями», як у Парижі, називають тернополяни найгарнішу частину парка Шевченка, із акуратними пагорбами, європейськи підстриженими газонами та віднедавна – знаком «Я люблю Тернопіль». Краса тут – невимовна, тому й порівнюють із Парижем! Прекрасне місце, де можна цілком віддатися духу природного спокою і тиші, а можна – влаштувати пікнік, посиденьки з друзями, пограти в рухливі ігри і навіть послухати вуличних музик. Поруч, до речі, розташований готель «Тернопіль».

Єлисейські поля. Тернопіль

Єлисейські поля. Тернопіль. Автор фото: Василь Бавдіс

Готель «Тернопіль»

Готель «Тернопіль»

Локація 3. Парк Національного відродження

Вид згори на парк Національного відродження

Вид згори на парк Національного відродження

Парк національного відродження був започаткований у 1978 році з ініціативи мешканців міста та розбудований здебільшого їх руками. Сьогодні – це місце відпочинку для тернопільців і гостей міста, яке славиться цікавими рельєфами та кулястими формами крон дерев. Найвизначнішим пам’ятником парку є пам’ятник льотчикам радянського періоду, який являє собою літак, що здіймається в небо.

Пам'ятник радянським льотчикам - літак у парку Національного відродження

Пам'ятник радянським льотчикам - літак у парку Національного відродження

У парку Національного відродження знаходиться перше в Україні Співоче поле, яке було створене у 1986 році як майданчик для концертів і вистав. Сцена, на якій одночасно може поміститися до 1200 артистів, вражає своєю величною красою!

Співоче поле

Співоче поле

Тут створені комфортні умови і для глядачів: амфітеатр і видові майданчики в сукупності можуть вмістити до 10 000 глядачів! На Співочому полі завжди проходять масштабні фестивалі, тематичні концерти, виставки і урочистості, організовані місцевою владою.

Локація 4. Тернопільський (або Старий) замок

Тернопільський замок

Тернопільський замок

Тернопільський замок також розташований на узбережжі славнозвісного ставу – на східному боці водойми. Історія замку сягає 1540 року. Саме з його будівництва розпочалося становлення Тернополя як міста.

На жаль, до нашого часу зміг дожити лише палац. Замок спіткали численні руйнації, а у ХІХ столітті «милістю» росіян він навіть був у статусі «казино» для танців! Саме з цього замку розпочалася історія Тернополя, і це заради його захисту був створений Тернопільський став.

Підземелля Старого замку

Підземелля Старого замку

Проте, Старий замок був спалений тими ж росіянами у 1917 та відбудований поляками у 1931-му. Хоча й це не дало йому вічного життя – уже в 1944 замок знову вщент рознесли війська Червоної армії. Остання відбудова датується 1956 роком. Зараз замок живе у статусі Палацу спорту, а у підземеллях замку вже започаткований проект експозиції міського музею.

Локація 5. Воздвиженська (Надставна) церква

Воздвиженська церква і Тернопільський став

Воздвиженська церква і Тернопільський став

Воздвиженська церква – це найдавніший храм Тернополя. Споруджена у кінці XVI ст., ця пам’ятка архітектури національного значення має унікальну напівкруглу апсиду староруського типу.

Воздвиженська церква. Архітектурна пам’ятка

Воздвиженська церква. Архітектурна пам’ятка

Подивитися на це диво гармонійного поєднання візантійсько-романського і староруського стилю з елементами архітектури ренесансу Ви просто зобов’язані, адже подібну споруду рідко можна зустріти не лише в Україні, але й на теренах усієї Європи.

Локація 6. Архикатедральний собор Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці

Домініканський собор. Тернопіль

Домініканський собор. Тернопіль

Цю споруду ще називають Домініканським костелом і монастирем. Культова споруда сакрального значення, зведена у 1749—1779 рр., має всі ознаки архітектури бароко. Поблизу будівлі розташований пам’ятник Йосифу Сліпому – кардиналу Римо-католиків, предстоятелю Української греко-католицької церкви в XX столітті.

Пам’ятник Йосифу Сліпому. Тернопіль

Пам’ятник Йосифу Сліпому. Тернопіль

Про багату, подекуди трагічну, а подекуди – величну історію собору, його розвиток і поступ до сьогодення Вам докладно розкажуть в ході екскурсій, які тут проводяться з ретельною регулярністю.

Сам собор є візитівкою Тернополя. Крім усього зазначеного вище, він має великі підземелля, до яких уже з 2017 року планують проводити екскурсії. Подейкують, що підземелля собору ведуть аж до Театрального майдану. Туди ми й направимося одразу після Домініканського собору.

Локація 7. Театральний майдан – осердя духовності в Тернополі

Театральний майдан – місце, де вирує життя. Тернопіль

Театральний майдан – місце, де вирує життя. Тернопіль

Театральний майдан – це головна площа Тернополя, відома тим, що саме тут 1990 року вперше в Україні був освячений і піднятий жовто-блакитний Державний прапор, символізуючи подальше оголошення Незалежності. Майдан в усі часи був і лишається культурним, суспільно-політичним та естетично-привабливим центром Тернополя. Назву майдан отримав завдяки Тернопільському академічному обласному драматичному театру ім. Т. Г. Шевченка, який тут розміщений.

Театр ім. Шевченка. Тернопіль

Театр ім. Шевченка. Тернопіль

Будівля театру порівняно молода – збудований він був у 1957 р., а заснування, власне, театральної трупи відбулося значно раніше – у 1945-му. Але, попри свою юність, будівлі театру є чим пишатися. Приміщення розраховане приблизно на 600 глядачів. Декор будівлі – стрункі, стримані колони і вишукана ліпнина зі скульптурними елементами вгорі приємно вражають любителів новітньої архітектури. Перед театром, гордо випростаний, спостерігає за життям пам’ятник Незалежності України.

Пам’ятник Незалежності України. Тернопіль

Пам’ятник Незалежності України. Тернопіль

Зовсім поруч, у скверику, можна побачити пам’ятник Т. Шевченку:

Пам’ятник Т Шевченку. Тернопіль

Пам’ятник Т Шевченку. Тернопіль

Локація 8. Вулиця Валова – місце, непідвладне часу

Вулиця Валова

Вулиця Валова – найдавніша серед вулиць Тернополя. Вона постала у кінці ХVІІІ – на поч.. ХІХ ст. на місці оборонного валу Тернополя. Вулиця відрізняється майже автентичним виглядом будівель і затишком. А ще – своєю «живучістю». Місцеві мешканці неодмінно розкажуть Вам, що навіть Друга світова війна не в змозі була зруйнувати переважну більшість будівель. Вулиця Валова, до того ж, є місцем збору тернопільських художників. Тож, прогулянка цим історичним місцем перетвориться у справжнє задоволення!

Локація 9. Тернопільський обласний краєзнавчий музей

Тернопільський обласний краєзнавчий музей

Тернопільський обласний краєзнавчий музей

Краєзнавчий музей Тернопільщини – це мегазібрання експонатів, які ілюструють історію краю, особливості її природних та етнографічних пам’яток тощо. Офіційне відкриття музею відбулося у 1913 р. Тоді музей знаходився на вулиці Валовій, а від 1982 року має власне велике приміщення. Зараз експозиція налічує вже майже 300 тис. пам’яток. Тут Ви зустрінете зброю, величезну колекцію ікон, широкий асортимент археологічних артефактів і навіть стародруки Почаївської Лаври (XVII-XVIII ст.)

Колекція етнічного вбрання. Тернопільський обласний краєзнавчий музей

Колекція етнічного вбрання. Тернопільський обласний краєзнавчий музей

Локація 10. Історико-меморіальний музей політичних в'язнів

У 1996 році на базі Тернопільського краєзнавчого музею утворився унікальний відділ – «Історико-меморіальний музей політичних в'язнів». Розташований він в іншому приміщенні, тому ми й виділили для нього окреме місце в нашій статті.

Каплиця в першій камері колишнього ізолятору КДБ.

Каплиця в першій камері колишнього ізолятору КДБ. Музей політичних в’язнів

Але це рішення було цілком виправдане: саме на теперішній вулиці Коперника, де оселилися експонати, що ілюструють жертовну боротьбу українців за Незалежність, були розміщені слідчі ізолятори КДБ.

Історико-меморіальний музей політичних в'язнів

Історико-меморіальний музей політичних в'язнів

Музей політичних в'язнів. Тернопіль

Музей політичних в'язнів. Тернопіль

Завершальний штрих – аквапарк «Лімпопо». Настроєвий відпочинок

Для того, щоб до кінця відчути Тернопіль, як самодостатнє, різностороннє місто, обов’язково завітайте в аквапарк «Лімпопо». Тут Вам запропонують розваги вищого ґатунку, як для дітей, так і для дорослих. Загальна площа аквапарку – 2700 кв. км. Це єдиний в Тернополі заклад такого штибу.

Вражаючий дорослий басейн аквапарку «Лімпопо». Тернопіль

Вражаючий дорослий басейн аквапарку «Лімпопо». Тернопіль

Безліч атракціонів, що відповідають європейським стандартам, затишне кафе і навіть турецька лазня-спа чекають на відвідувачів, щоб з особливим натхненням віддати все найкраще та тримати на піку позитивних вражень!

Аквапарк «Лімпопо», поїздка з камерою "Гоу-Про"

Коли подорож закінчується дзвінким сміхом, завжди хочеться повторення, чи не так? І Ви гарантовано ще повернетеся сюди, аби дізнатися про Тернопіль ще більше.

Тернопіль-місто для життя!

Звісно, ми не розповіли нашому читачеві про всі принади цього неординарного і осяйного міста – Тернополя. Переконані, що про дива цього міста можна укладати цілі томи з описами пам’яток, вартих уваги.. Ба більше – ми спеціально залишили поза увагою креативні пам’ятники Тернополя, як-от «Пам’ятник Невидимці», «Дерево щастя», а також пам’ятні знаки, присвячені бджолі, сантехніку, стільцю тощо. Зазвичай в подібних випадках слова зайві. І шкода, що ми не зможемо побачити Вашого здивування й захоплення від знайомства з ними. Адже усмішка мандрівника в подібні хвилини – найцінніше, що буває в світі любителів нових відкриттів!

Також вам сподобається

Об`єкти у статті

Маршрути у статті

Коментарі