Захоплююча дводенна подорож до п’яти найкрасивіших замків Львівщини… Ви на мить опинитеся у світі Середньовіччя і сповна насолодитеся неповторними архітектурними пам’ятками, помандруєте стежками, де ступали самі королі і вельможі, доторкнетеся до кам’яних стін замків, які бачили на своєму віку багато славних перемог і безславних поразок. Легенди, які живуть у стінах замку, надихнуть вас на романтичний або ж дещо містичний настрій, що змусить вас забути про щоденні клопоти і проблеми.

«Примірявши» до свого вільного часу «Золоту підкову Львівщини», ви побачите, що вони ідеально доповнюють одне одного. А вирушивши в самостійну подорож цим маршрутом, ви побачите набагато більше цікавого та унікального, ніж очікували.

Отож, не зволікайте, адже захоплююча мандрівка в часі з «Золотою підковою Львівщини» вже чекає на вас!

Для вступу

 

Один із найцікавіших туристичних маршрутів України

«Золота підкова» – це умовна назва екскурсійного маршруту до трьох найвідоміших замків Львівщини: Золочівського, Олеського та Підгорецького. Інколи до нього включають ще два замки – Свірзький та Старосільський. Цей маршрут ініціював відомий український мистецтвознавець Борис Возницький, щоб не загубити ниточку зв’язку сучасності з минувшиною. Унікальну замкову спадщину Галичини має побачити кожен, хто цінує історичні пам’ятки та унікальні природні місця України, вважав науковець.

Зручність екскурсійного маршруту в тому, що всі замки знаходяться недалеко від основної траси. Тому за один день ви зможете охопити всі п’ять замків та ще багато чого цікавого окрім них. Що саме – трішки згодом.

Протяжність туристичного маршруту – 238 км. Ви можете скористатися екскурсійним туром від туристичної агенції і вирушити автобусом по маршруту зі Львова або ж самостійно відвідати кожен замок, що набагато зручніше та цікавіше. В останньому випадку – ви господар свого часу. Можливо, якийсь замок вам більше припаде до душі, і ви захочете приділити йому максимум уваги. Самостійна подорож втілить у реальність всі ваші побажання і задуми.

Це цікаво. Екскурсійний маршрут  «Золота підкова Львівщини» отримав таку назву через форму, яку утворюють замки. Вони розташовані один за одним у формі дуги, що дозволяє охопити їх всіх одним маршрутом, не повертаючись назад тією самою дорогою.

 

Потрапивши на Львівщину, ви навряд чи захочете так швидко її покидати. Тому ми пропонуємо не одноденний маршрут «Золота підкова» по трьох найвідоміших замках, а дводенний розширений маршрут «Золота підкова Львівщини +» з оглядом п’яти замків та додаткових об’єктів, які обов’язково припадуть вам до душі. Куди поїхати першого дня, а куди другого – ви обираєте самостійно, адже всі культурні та природні місця Львівщини по-своєму цікаві й унікальні.

 

Перші об’єкти маршруту – музей історії давньоруського міста та найвідоміша духовна святиня Галичини

Першим замком нашого маршруту стане Старосільський. Але по дорозі до нього ми завітаємо в містечко Звенигород, а саме – в музей історії давньоруського міста. Городище міста Звенигород – це культурна пам’ятка IX-XIII ст.

У музеї на вас чекають скульптури Літописця, Воїна, Матері-Берегині та Землероба-Відбудовувача міста, а також цікаві експозиції та унікальний інтер’єр.

 Старосельский замок

Також ми заглянемо і в один із найдавніших монастирських комплексів України – Свято-Успенську Унівську Лавру Студійського уставу. Найвідоміша духовна святиня Галичини розташована у підніжжі пагорбів Гологірського масиву. Нині Унівська Лавра – це святе місце для тисячі паломників, які поспішають поклонитися чудотворній іконі Пресвятої Богородиці та напитися цілющої джерельної води.

 

Один із найбільших та один із найромантичніших замків України

Старосільський замок – історична та архітектурна пам’ятка XVI-XVII ст. Один із найбільших замків України оточений оборонними стінами, що мають площу 2 га. П’ятикутний оборонний замок князів Острозьких вражає величчю своїх середньовічних фортифікацій, хоч час та природні стихії і наклали свій негативний відбиток на загальний вигляд пам’ятки.

Ви зможете оцінити архітектурний стиль східноєвропейського пізнього ренесансу, звернувши увагу на оздоблення аркатурою та барокову різьбу в камені на фронтонах. На жаль, на сьогодні збереглося лише три вежі оборонної замкової споруди.

Старосільський замок

Наступний замок «Золотої підкови Львівщини» отримав звання одного з найкрасивіших та найромантичніших замків України. Свірзький замок знаходиться у справді мальовничому містечку Свірж над самим ставом. Це архітектурна пам’ятка XV-XVII ст., яка є яскравим зразком пізнього ренесансу. Завдяки вигідному розташуванню (знаходиться на горі та оточений болотистою місцевістю), замок був надійною оборонною спорудою протягом багатьох віків.

Окрім охайно відновлених білокам’яних порталів проїзду центральної вежі, кам’яних сходів, інтер’єрів жилих приміщень та господарських споруд, всередині Свірзького замку ви натрапите на оздоблений камін, бійниці та велику криницю посеред двору. Також ви зможете прогулятися затишним парком по охайних доріжках та алеях, відвідати костел Успіння Богородиці, що знаходиться на замковій території, та оглянути залишки старої оборонної вежі.

 

Архітектурний ансамбль Золочівського замку – унікальний інтер’єр та особлива атмосфера

У Золочеві на нас чекає одна з найвизначніших пам’яток культури й оборонної архітектури – Золочівський замок. Спорудженням замку займався Яків Собеський, батько короля Яна Собеського. Ансамбль замку утворюють в’їзна вежа, Китайський палац та великий житловий палац. І хоча протягом кількох віків замок зазнавав руйнівного впливу часу і людей, до сьогодні збереглася структура замку та унікальний інтер’єр XVII ст.

Золочівський замок оточений чотирма пагорбами, на кожному з яких стоять гармати, які захищали колись споруду від ворогів. В самому замку багато кімнат, у кожній із яких можна побачити старовинні речі, картини, шляхетні меблі. Збережено унікальний старовинний інтер’єр приміщень.

Цікавість у туристів викликає Китайський палац XVIII ст. – унікальна пам’ятка східної архітектури. Таких палаців у Європі збереглося всього три. В невеличкому приміщенні зібрані найцікавіші речі – подарунки вельмож, оригінальні меблі, японські фрески та вишивки, чимало предметів китайської культури. Також тут є маленька кімнатка, в якій ретельно бережуть один із найцікавіших експонатів – справжню корону Данила Галицького.

Не менш цікавими і водночас загадковими є камені тамплієрів при вході у палац. Різьблений тайнопис, якими вони вкриті, бережуть таємниці віків та здійснюють бажання тих, хто до них доторкнеться.

 

Природні та архітектурні пам’ятки по дорозі до Золочівського замку

Якщо ви вирушаєте зі Львова, то вже на початку поїздки на вас чекає неймовірна панорама Львова з найвищого місця у Львові, окрім гори Високий Замок, а трохи згодом – звивистий шлях між пагорбами низькогірного пасма Гологори. Саме серед цих пагорбів біля села Трудовач ви можете побачити геологічну пам’ятку природи – Великий Камінь. Окрім природної пам’ятки на вас чекають неймовірні краєвиди довколишньої природи.

У самому центрі Золочева є одна з найстаріших пам’яток Західної України – Золочівський арсенал або Боярський двір. Архітектурна пам’ятка XV ст. спочатку використовувалася як міський арсенал, а згодом у будівлі заснували притулок для знедолених. Тому ще одна назва споруди – Будинок убогих, зараз він на реконструкції.

 

Зв'язок із космосом та Європою пізнього ренесансу

Дорога до наступного замку – Підгірського, теж проходить між пагорбами, які називаються Вороняки. Перше, що кинеться вам в очі по дорозі – величезні радари біля села Сасів, це залишки радянської спадщини. В цьому ж селі ви можете потрапити на мальовниче узбережжя річки Південний Буг.

Ці космічні велетні ніби вказують, куди варто подорожувати, аби побачити щось загадкове і небуденне. Тому й поспішаємо далі, безпосередньо до замку в Підгірцях. Але спочатку натрапляємо на неймовірно красивий, хоч і занедбаний костел Св. Йосипа – архітектурну пам’ятку XVII-XVIII ст.

Костел є частиною палацового комплексу, куди входить сам палац, парк із фонтанами і алеями та бастіонні укріплення. І хоча сьогодні архітектурні споруди та парк занедбані, все одно можна відтворити в уяві колишню красу цієї історичної пам’ятки. Адже Підгорецький замок XVI ст., збудований коронним гетьманом Станіславом Конєцпольським, вважався одним із найгарніших у Європі через оригінальне поєднання пізнього ренесансу та бароко.

Ще один цікавий факт про цей замок – саме він «зіграв роль» Лувра у фільмі «Д’Артаньян і три мушкетери».

Оскільки всі експонати музею після воєн та пожеж розібрали по музеях, у самому замку ви зможете оцінити лише унікальну архітектуру. Але побачити скарби Підгорецького замку все ж таки можна – у Львівській галереї мистецтв, де знаходиться понад двісті експонатів, серед яких є безцінні предмети зброї, скульптури та живопису.

Отож, неймовірний архітектурний ансамбль та чудовий парк, який є пам’яткою садово-паркового мистецтва державного значення, подарують вам незабутню «королівську» атмосферу відпочинку.

 

Духовні святині, як архітектурні пам’ятки XVIII століття

Варто побачити також пам’ятку архітектури 18 ст. поблизу Підгірців – діючий греко-католицький Підгорецький монастир. А вище монастиря ви можете відвідати городище Пліснесько – залишки стародавнього міста, яке згадується в Літописі Руському під 1188 роком, а також у «Слові о полку Ігоревім».

Якщо ви подорожуєте власним автомобілем, не зайвим буде доїхати з Підгірців до колишнього домініканського монастиря, що в селі Підкамінь. Монастир походження дерева Христа Господнього – це визначна пам’ятка архітектури XVII-XVIII ст., в ансамбль якої входять костел, каплиця, дзвіниця, келії та службові приміщення, оборонні мури з вежею та ін.

 

Чорна керамічна магія гаварецьких гончарів

Між Підгірцями та Олесько знаходиться унікальне село Гавареччина. Чим воно унікальне? Гончарською справою. Чорна гаварецька кераміка знайшла не одного прихильника в Україні завдяки особливій техніці випалювання. Тому тут у місцевих майстрів ви зможете придбати оригінальний керамічний посуд та різні сувеніри.

 

Один із найдревніших свідків історичних подій України

Останнім замком «Золотої підкови» стане одна із найдавніших архітектурних та історичних пам’яток України – Олеський замок, який датується XIII-XVIII ст. Саме в цьому палаці народився король Польщі Ян ІІІ Собеський.

Унікальні експозиції музею-філії Львівської галереї мистецтв та древньоруська архітектура замку справляють на туристів надзвичайні враження. Тому завершувати туристичний маршрут по замках Львівщини відвідинами саме цього палацу – справжній подарунок спраглому до нових вражень та цікавих знахідок туристу. Не дивно, що Олеський замок став об’єктом уваги кіномитців та письменників.

.Дивовижним місцем для відпочинку стане парк, який оточує Олеський замок з усіх боків. Унікальна рослинність, мальовничі краєвиди та довжелезні сходи з оригінальними парковими скульптурами подарують вам незабутній відпочинок.

 

Фінальний акорд маршруту – «Галицька Венеція»

Повертаючись від Олеського замку до Львова, обов’язково завітайте в «Галицьку Венецію» - місто Буськ. Воно датується XI ст. та відоме тим, що саме тут була надрукована «Острозька Біблія» на папері Іваном Федоровим. У Буську обов’язково відвідайте розкішний палац Бадені – резиденцію графа Казимира Фелікса Бадені, австрійського державного діяча, прем'єра Австро-Угорщини і міністра внутрішніх справ імперії.

Окрім резиденції, у містечку Буськ на вас чекає ще багато цікавих місцевих знахідок.

 

Ви ще не вирішили, як провести наступні вихідні? Тоді «Золота підкова Львівщини +» гостинно запрошує вас до своїх туристичних принад. Подорож Галичиною закине вас у світ славної історії, архітектурних шедеврів, неймовірних легенд, мальовничих краєвидів та надихаючої атмосфери. Після такої поїздки вас ще довго не полишатимуть позитивні емоції та хороший настрій! 

Також вам сподобається

Об`єкти у статті

Маршрути у статті

Коментарі