Які вони – Суми? Відповідь на це запитання можна отримати, лише побачивши це місто на власні очі, відчувши і пропустивши його через себе. Суми – це рідкісні враження і постійне щире здивування. Це місто в чомусь по-дівочому скромне: про нього не пишуть оди і рекламні проспекти, його не піарять в агентствах, сюди не звозять екскурсій з усієї країни.

Такі місця не просто відкривають: їх по-особливому, з насолодою впускають у потаємні куточки свідомості, щоб час від часу, незалежно від місця перебування, згадувати їх і «смакувати» спогади. Прибувши сюди вперше, Ви побачите Суми незаангажованим, свіжим поглядом, адже місто можна вважати «незнаною Америкою» українського туризму.

Суми: місто козаків-вигнанців і твердиня Слобожанщини

Суми. ХІХ ст

Суми. ХІХ ст

Навіть назва цього обласного центру несе в собі багатошарове смислове навантаження. За час існування Сум дослідники і письменники зуміли створити справжній ореол таємничості, приписуючи походження топоніму то незбагненному смутку, що оселився в душах козаків після вигнання їх з рідних країв, то – легенді про три сумки золота, знайдених тут перед заснуванням міста, то – невтомним хвилям давніх, як світ, річок Суми і Сумки, що на них постало козацьке поселення.

Суми. Кін. ХІХ ст

Суми. Кін. ХІХ ст

Отже, Суми з’явилися на мапі України за часів визвольної боротьби під проводом Богдана Хмельницького. Історики не мають певності щодо дати заснування міста: воно могло бути створене в період між 1651 і 1655 р. Офіційно датою заснування вважається 1652 р. Першими мешканцями Сум були козаки – переселенці з Правобережної України, змушені втікати деінде після бою під Берестечком. Привів їх сюди отаман Г. Кондратьєв, який сформував Сумський Слобідський козачий полк, а потім провадив активну громадську та містобудівну діяльність. Після побудови фортеці у 1656 р. місто впевнено спиналося на ноги аж до Північної війни. Тоді Сумам довелося побути в статусі зимової ставки Петра І (1708-1709), але й у цей буремний час розбудова міста не припинялася. Напевно, найчорнішою «годиною» для Сум став період «реформ» Катерини ІІ, які, разом з ліквідацією козацтва, перетворили потужне на той час місто в провінцію. Наступний розквіт Сум припав на другу половину XІХ ст. і був наслідком діяльності відомого мецената-цукрозаводчика І.Г. Харитоненка, якого сумчани шанують ще й досі.

Суми. Кінець ХІХ ст. Соборна

Суми. Кінець ХІХ ст. Соборна

Саме за його сприяння місто «обросло» фабриками й заводами, щоб перетворитися в промисловий осередок. Сумам довелося пережити пожежі, війни, революції та інші перипетії, що тісно пов’язані з історією становлення української держави. Але твердість духу сумчан, їх козацьке коріння та наполегливість знову і знову відновлювали місто і зробили його справжньою твердинею Слобожанщини.

Суми: естетика минулого і поступ сучасності

Промо-ролик. Місто Суми

Суми – це своєрідний «мікс» пам’яток давнини і сучасності, пташиних співів і поступу промисловості. Суми з населенням близько 266 тис. осіб можуть позмагатися у красі з багатьма більшими за площею містами. Проте, місту судилося стати абсолютною несподіванкою для відвідувачів:. Тому, коли дістанетеся цієї перлини Слобожанщини, Ви зрозумієте, як це – відчувати щохвилинну інтригу і дивуватися незбагненній красі, що наділена магією кликати далі і далі, вглиб чудових вулиць. Суми можуть пишатися архітектурою, яка здатна затьмарити всі попередні уявлення про облаштунок населеного пункту як такого. Сьогодні тут діють 5 ВНЗ, близько десятка повноцінних, багатих на експозиційні матеріали музеїв, кілька прогресивних театрів, кінотеатр, бібліотеки тощо. Давайте разом прогуляємося вулицями загадково-приязного міста, і побачимо дещицю його туристичних принад.

Локація 1. Покровська площа. Альтанка

Осінь на Покровській площі

Осінь на Покровській площі

Покровська площа в центрі Сум занурена у два сквери, а в архітектурному плані поєднує традиції всіх історичних епох. Саме тут розташований один із символів міста – славна, давня Сумська альтанка. Її споруда – це багатошаровий витвір мистецтва, який втілив у собі весь спектр уявлень про світ давніх українців. При погляді здалеку альтанка нагадує плетене мереживне диво.

Альтанка

Альтанка

Елементи споруди відображають безліч сакральних символів різних історичних періодів: від трипілля і язичництва – до християнської доби. При всій візуальній мініатюрності, у висоту альтанка сягає 10м, а в ширину – 6. Вона гордо пережила всі війни, революції і пожежі, що призвели до руйнації безліч місцевих будівель. Ба більше, - здається, альтанка з кожним десятиліттям стає тільки красивішою!

Але Покровська площа – це ще й маса інших цікавинок, вартих уваги. Наприклад, ось такий цікавий дерев’яний кіоск, який датується початком ХІХ ст.

Дерев’яний кіоск

Дерев’яний кіоск

Неподалік – шикарна будівля Сумського обласного краєзнавчого музею (колишня Земська управа).

Сумський обласний краєзнавчий музей

Сумський обласний краєзнавчий музей

Є тут і знакові для міста пам’ятники:

Пам’ятник меценату, якому Суми завдячують своїм процвітанням та розбудовою, І. Харитоненку, був встановлений ще в ХІХ ст.:

Пам’ятник І. Харитоненку

Пам’ятник І. Харитоненку

А чи бачили Ви коли пам’ятник цукру? – Як ні, то прямуйте до споруди, приуроченої до 355-ї річниці з дня заснування міста. Чому цукор? – Тому, що саме цукроваріння відіграло знакову роль в розвитку міста.

Пам’ятник цукру

Пам’ятник цукру

Тут же, на Покровській, дарує позитив «Веселий сумчанин»:

Веселий сумчанин

Веселий сумчанин

Локація 2. Вулиця Соборна. Спасо-Преображенський собор

Вул. Соборна

Вул. Соборна

Пішохідна вулиця Соборна названа на честь перебудови Кафедрального Спасо-Преображенського собору (1882-1892). Храм вражає своїм архітектурним рішенням: дзвіниця – у стилі бароко, а численні, навіть найдрібніші деталі поєднують в собі риси і класицизму, і ренесансу.

Спасо-Преображенський собор

Спасо-Преображенський собор

Проте, Соборну з-поміж сумських вулиць вирізняють й інші вартісні будівлі. Здебільшого вони побудовані в 1910-х рр.

Комплекс міської садиби, датований II пол. XVІІІ – І пол. ХІХ ст.:

Комплекс міської садиби. Фото – А. Бондаренко

Комплекс міської садиби. Фото – А. Бондаренко

А тут, у міській ратуші, колись були розміщені органи керівництва усіх 5-ти слобідських козацьких полків:

Суми. Міська ратуша (будівля XVІІІ ст)

Суми. Міська ратуша (будівля XVІІІ ст)

Будівля Олександрівського сільськогосподарського банку, у якому свого часу видавали помірні кредити селянам, особлива концепцією побудови. Проте, є й спільна з іншими спорудами Соборної риса: тут майже всі будинки – двоповерхові.

Олександрівський банк. Фото – А. Бондаренко

Олександрівський банк. Фото – А. Бондаренко

Є в Сумах і свій «палац» - будівля колишньої жіночої гімназії має особливо виструнчене, навіть ажурне рішення декору:

Жіноча гімназія

Жіноча гімназія

Сьогодні тут  розташований один з факультетів Української академії банківських справ НБУ.

Локація 3. Троїцький собор

Знавці архітектури називають Троїцький собор гордістю Сум та одним з найкрасивіших храмів України.

Троїцький собор

Троїцький собор

Говорити про споруду, що дихає містикою величі, здається непомірно важкою справою: описати словом те, що відвідувач побачить, просто нереально! Та зазначимо, що храм має вельми цікаву історію: його будівництво в прямому сенсі закінчилося реставрацією у 1988р. Будівля, закладена ще в 1901 р., була фактично завершена і готова до освячення в 1914-му. Проте, спочатку – смерть мецената І. Харитоненка, що на його кошти зводився храм, а потім – буремні воєнні події зупинили процес, щоб в результаті храму постати музеєм за радянської влади. Нині тут таки звучить церковний спів, але чекали на нього занадто довго. Кажуть, що Троїцький собор був побудований за зразком соборів Санкт-Петербургу. І дійсно, навіть неозброєним оком видно шикарне убранство та витончені елементи зовнішнього декору будівлі.

Локація 4. «Казка». Дитячий парк і улюблене місце містян

«Казковий» кіт зустрічає відвідувачів парку

«Казковий» кіт зустрічає відвідувачів парку

Парк «Казка» - це те місце, про яке можна мріяти, загорнувшись у ковдру і попиваючи духмяний чай. Попри прив’язану здавна характеристику «дитячий», тут цікаво і дорослим.

Парк «Казка». Озеро і замки

Парк «Казка». Озеро і замки

Окрім атракціонів для малечі, тут є мальовниче озеро, тенісний корт, фонтан і кафе.

Фонтан. Парк «Казка»

Фонтан. Парк «Казка»

Але справжня окраса парку – це споруди так званих «замків», що надають казковості загальній атмосфері. До слова, в озері є риба, і тут часто можна побачити рибалок з їх оснащенням.

«Казка». Скульптури

«Казка». Скульптури

Локація 5. Фонтан-пам’ятник сумці

Фонтан-пам’ятник сумці

Фонтан-пам’ятник сумці

Однією з найепатажніших пам’яток не лише Сум, але й усієї України, вважають фонтан-пам’ятник сумці, який з’явився у 2008 р. Він настільки блискавично завоював симпатії мешканців міста, що став іще одним з «неформальних» його символів. Як уже міг здогадатися наш уважний читач, пам’ятник є своєрідним монументальним відтворенням легенди про три торби золота, знайдених на місці майбутнього населеного пункту. Нині обійти це місце неможливо – кожен турист повертається з Сум, маючи хоча б одне фото на фоні цієї дивовижі.

Локація 6. Воскресенська церква та її легенда

Воскресенська церква. Фото – А. Бондаренко

Воскресенська церква. Фото – А. Бондаренко

Воскресенський собор, розташований одразу за пам’ятником сумці, – найстаріша церква в Сумах, що також вважається візитівкою міста. Її закладення відбулося за якихось 30 років після появи козацького поселення (1702 р.) Храм вважають найтаємничішим місцем Сум: за легендою, десь в його стінах була замурована рідна сестра засновника міста Г. Кондратьєва, яка виявилася банальною грабіжницею. Розлючений і зневажений, отаман суворо покарав жінку за грабунок його дитяти – міста, для якого він жертвував всім, що мав.

Локація 7. Будинок-музей А. Чехова

Музей А. Чехова

Музей А. Чехова

Будівля, в приміщенні якої розташовані експонати музею А. П. Чехова, являє собою зразок так званої «дворянської» архітектури, популярної в кінці XVIII – на поч. XIX ст. Чехов тут проживав усього впродовж року (1888 -1889), проте це не завадило сумчанам увіковічнити його ім’я в музейному переліку міста. Експозиція музею дуже цікава: тут представлені майже 1800 експонатів, серед яких предмети побуту, меблі, фотографії, документи тощо. Приміщення завжди відкрите для місцевих письменників, тут проводяться творчі зустрічі, презентації нових книг та інші мистецькі заходи.

Локація 8. Іллінська церква

Іллінська церква. Автор фото – С. Чепульський

Іллінська церква. Автор фото – С. Чепульський

Іллінська церква (1836-1851)– це унікальний зразок архітектури класицизму з елементами еклектичного стилю! Естетика цього храму зачаровує і гармонійно доповнює все те, що ми вже встигли дослідити у неповторному місті на Слобожанщині. Гострий шпиль, що дивиться в глибоке сумське небо, прибудований бабинець (в давнину – місце для присутності на службі жіноцтва) та фронтони на чотирьох опорах у вигляді колон спільно створюють неймовірно потужний енергетичний ефект. А поряд з Іллінською церквою у 1995 р. з’явилася розписана в грецьких традиціях капличка Тихона Задонського.

Іллінська церква і каплиця з висоти пташиного польоту

Іллінська церква і каплиця з висоти пташиного польоту

Локація 9. Петропавлівський цвинтар і склеп-піраміда

Для любителів містики і пошуку сакральних значень в свідченнях минулого пропонуємо цікаву екскурсію центральним (Петропавлівським) цвинтарем Сум. Тут можна знайти справжню піраміду. До слова, подібних склепів в Україні всього три.

Піраміда. Цвинтар в Сумах

Піраміда. Цвинтар в Сумах

Багатий Петропавлівський цвинтар і на скульптури.

Скульптури на могилах родини Харитоненків

Скульптури на могилах родини Харитоненків

А віднедавна на центральному цвинтарі Сум з’явилася алея, присвячена вже сучасним Героям, які полягли в новітній війні на Сході України.

Алея Героїв АТО. Суми

Алея Героїв АТО. Суми

Локація 10. Парк культури та відпочинку імені І. М. Кожедуба

Парк ім. Кожедуба

Парк ім. Кожедуба

Звісно, після відвідин цвинтаря нашому читачеві забажається трохи розвіяти серйозність вражень чимось нестандартно-цікавим. Тож, прийшла пора спрямувати Вас у беззаперечно оригінальне і «живе» місце – парк ім. Кожедуба.

Тут поєднані монументальні витвори мистецтва радянської доби і тендітні скульптури сучасності. Присутні і атракціони для дітей, проте місце в народі величають «дорослим» (і ми навіть знаємо, чому, але з «сороміцькими» скульптурами Адама і Єви краще знайомитися не за допомогою тексту, а вочевидь, що й пропонуємо зробити).

Атракціони. Парк Кожедуба

Атракціони. Парк Кожедуба

Алея. Парк Кожедуба. Автор фото – IgorTurzh

Алея. Парк Кожедуба. Автор фото – IgorTurzh

Бородань. Парк Кожедуба

Бородань. Парк Кожедуба

Антикафе «Дім» - нова «родзинка» сучасних Сум

Одного вечора в «Домі»

Одного вечора в «Домі»

У 2016 році в Сумах з’явився унікальний заклад – антикафе «Дім». За задумом засновників, відвідувач має відчути абсолютне розслаблення, обравши той вид розваг, який більше до душі. Тут не вживають алкоголю, а форму проведення дозвілля називають «відпочинком з розумом». Отже, «купивши час» в антикафе, відвідувач може скористатися будь-якою з послуг, навіть по-справжньому відчути себе «вдома».

«Дім». Другий поверх

«Дім». Другий поверх

Серед іншого, можна пригоститися печивом з чаєм, подивитися фільм, пограти на піаніно, почитати книгу тощо. До слова, тут проводять вечірки різного штибу, презентації, концерти в стилі «неформат» та інші заходи.

Сподіваємося, що відтепер Ви так само, як і ми, охоплені неймовірною жагою неодмінно поїхати  в Суми. Тож, зичимо приємної подорожі і неймовірно яскравих вражень!

Також вам сподобається

Об`єкти у статті

Коментарі