Додати до маршруту

Троїцький собор (Суми)

GPS координати: 50.91719818 34.81639862
Рейтинг:
2868 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Одним з найкрасивіших місць східної України є Суми. Це місто квітучих парків і садиб, тінистих алей і тихих вуличок. Однак Суми також відомі своїми величними храмами і соборами. Ви самі зможете в цьому переконатися, прогулявшись по Троїцької вулиці. Серед дерев підносяться небесного кольору купола Троїцького собору - найкрасивішого храму міста.

 

Про існування Троїцької дерев'яної церкви в Сумах відомо ще з середини 19 століття. Вона з'явилася завдяки одній впливовій сім'ї міста. На початку 20 століття сумської промисловий магнат Павло Іванович Харитоненко задумав звести такий собор, який красою своєї перевершив би все святині міста. Для створення Троїцького храму він запросив відомого російського архітектора Олексія Вікторовича Щусєва. Зрештою, був затверджений проект собору іншого сумського архітектора Густава Шольца. Олексій Щусєв займався лише плануванням і виконанням мозаїчної кладки статі Троїцького храму і декорацією його огорожі. Будівництво великого сумського собору тривало 13 років, починаючи з 1901 року.

 

Зараз Троїцька святиня знаходиться на однойменній вулиці прямо навпроти парку-садиби колекціонера Івана Асмолова. За своєю структурою храм нагадує Ісаакіївський собор і Троїцький собор у Санкт-Петербурзі, але є істотні відмінності. В архітектурної композиції Свято-Троїцької святині в Сумах були використані елементи класицизму і бароко. Він являє собою одноярусний, чотирьохстовпний, хрестово-купольний храм прямокутної форми. Над собором височіють чотири каплиці, одна з яких значно більше за інших. Із заходу Троїцький храм має чотириярусну дзвіницю. Сам портик і пілястри дзвіниці виконані в корінфському стилі. Дванадцять дзвонів, спеціально виплавлені на заводі Самгіна, були привезені з Москви. Яскравим прикладом класичного стилю в структурі собору є карниз, розташований по всьому периметру храму. А чотири дзвіниці є приклади барокової архітектури. Елементами цього стилю також є рослинний орнамент ордерів колон.

 

Зверніть увагу на розписи у внутрішньому приміщенні храму. Павло Іванович Харитоненко спеціально запросив відомих на той час художників для прикраси інтер'єру Троїцького собору. Це були Микола Нівінскій і Кузьма Петров-Водкін. Миколі Нівінского належать мальовничі замальовки на полотнах, в нішах під вікнами і на вітрилах. Кузьма Петров-Водкін займався вітражем «Трійця».

 

На сьогоднішній день в Свято-Троїцькому соборі проводять обряди вінчання і концерти класичної музики, на один з яких ви можете потрапити.

 

До Свято-Троїцького собору можна дістатися прямо з сумського залізничного вокзалу на маршрутному таксі № 11, 12 або 14.

 

Цей об`єкт у статтях

Коментарі