Додати до маршруту

Палац і парк Тарновських у Качанівці

GPS координати: 50°50’12”N 32°39’18”E
Рейтинг:
7543 Переглядів 0 Коментарів 1 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Історія заповідника

Державний заповідник «Качанівка» був створений в 1981 році на основі палацового ансамблю і парку дворянської садиби.

Перша згадка про Качанівку відносять до початку 40-х років 18 століття. Саме тоді співочий Імператорського хору Федір Каченовський купив невеликі хутори в Чернігівській губернії, а місцевість відповідно отримала назву «Качанівка». Свою історію Качанівка початку з садиби, яку заснував граф, відомий російський полководець Петро Олександрович Румянцев-Задунайський.

Садиба була однією з резиденцій президента Малоросійської колегії і генерал-губернатора Малоросії. Незабаром український зодчий Максим Мосцепанов на замовлення графа звів тут розкішний палац у романтичному стилі і заклав чудовий парк.

Однак славу культурно-мистецького центру «Качанівці» приніс 1824 рік, коли садибою володіли поміщики-меценати Тарновські. Саме меценат Василь Тарновський перетворив цей мальовничий куточок на справжню архітектурно-художню перлину.

Парковий ансамбль сьогодні

Сьогодні площа садибного парку становить 600 гектарів, більше ста з них покриті ставками.

Зараз палацово-парковий ансамбль «Качанівка» входить до Державного реєстру національного культурного надбання, національної системи туристичного маршруту «Намисто Славутича», а з 2001 року має почесний статус Національного заповідника.

Також в Качанівці реставрують ліву фасадну частину палацу, парадну їдальню і кімнату «Ліхтарик», в якій жив український живописець-пейзажист Василь Штернберг.

До слова, для гостей заповідника в його межах уже переобладнали під готелі чотири старовинні споруди і організували місця для відпочинку з мангалами.

Що можна побачити в «Качанівці»

На території заповідника вдалося зберегти овіяні легендами гірки Кохання і Вірності, «Романтичні» руїни на березі Великого ставу - унікальний пам'ятник садово-паркового мистецтва 18 століття, альтанку з гротом відому як альтанку Михайла Глінки. Ви також побачите тут Георгіївську церкву 1816-1828 років і палац з флігелями кінця 17-початку 20 століть.

На особливу увагу заслуговує палац з флігелями. Його парадні зали, житлові та гостьові кімнати завжди були наповнені духом мистецтва. У всіх кімнатах на стінах висіли картини і ікони.

Кажуть, в спальні графа колись знаходилася картина Рафаеля і ще три полотна на сюжет «Таємна вечеря». Ті твори мистецтва, які вдалося врятувати, сьогодні знаходяться в різних музеях по всій Україні.

Цікаві факти

Заповідник «Качанівка» завжди привертав творчих людей і допитливих туристів.

Тут написав свої кращі твори талановитий український художник Василь Штернберг, працював над оперою «Руслан і Людмила» Михайло Глинка, писав картину «Вечорниці» Ілля Рєпін. Також сюди навідувався український поет Тарас Шевченко.

Як доїхати

Національний заповідник «Качанівка» знаходиться в Чернігівській області. Дістатися сюди краще власним авто, оскільки заповідник знаходиться далеко від великих доріг і транспортних вузлів.

Потрапити в «Качанівку» можна і громадським транспортом. Ви можете скористатися електричкою, яка виїжджає зКиєва. В містіНіжинівам потрібно буде вийти і пересісти на автобус, який йде до села Іваниця. Другий спосіб дістатися до заповідника - з автостанції Дарниця маршруткою Київ - Талалаївка або Київ - Тростянець доїхати до автостанції Парафіївка, а далі добиратися попуткою або на таксі.

На жаль, в 20 столітті Україна пережила чимало воєн і революцій. Це не могло не накласти свій руйнівний слід на творах архітектури, які знищувалися з ідеологічних або військовим міркувань. Мабуть, єдиним цілісним архітектурним ансамблем, яка не зазнав змін, є палац і парк Тарновських у Качанівці. Качанівка - це національний заповідник історико-культурного значення, який розташовується в Ічнянському районі Чернігівської області. Створено заповідник був на базі старовинної садиби дворянського періоду (приблизна дата побудови 1770-і роки). В даний момент цей унікальний об'єкт практично єдиний збережений представник українських садиб сходу України.

Палац і парк Тарновських у Качанівці

Палац і парк Тарновських у Качанівці

Засновником садиби є граф Румянцев-Дунаєвський. Початковим призначенням будівель була резиденція президента малоросійської колегії. У 1824 р власник змінився. Ним став Григорій Степанович Тарновський. Його сім'я господарювала на території садиби понад 70-ти років. В кінці XIX ст. Тарновські були змушені продати майно через фінансові причини. Садиба дісталася мільйонерові Павлу Харитоненко, який виклав за неї не малу на ті часи суму в 1 мільйон золотих рублів. Це був дуже господарська людина. Він завершив забудову маєтку, при чому, нові споруди були виконані в тому ж стилі, що і оригінальні будови. До будівель підвели водогін і каналізацію, телефон і електрику. Після революції 1917 р Територію націоналізували, і вона використовувалася як дитяча колонія, госпіталь, і санаторій - від цього палац сильно постраждав. Звання заповідної території і пам'ятника історії були присвоєні садибі лише в 1988.

Садиба Тарновських, Качанівка

Садиба Тарновських, Качанівка

Садиба знаходиться на мальовничому схилі біля річки Смош. Парадний двір складається з Палацу, водонапірної башти і двох флігелів. До палацу веде доріжка, покрита плиткою. Родинною усипальницею Тарновських служила, єдина в своєму роді церква Георгія Хозевита. Тарновські були фанатами української культури і фактично перетворили свою садибу в музей. Більшу частину колекції складали козацькі реліквії, серед яких були особисті речі гетьманів Б. Хмельницького, І. Мазепи, П. Полуботка і багатьох інших. Це місце любили відвідувати всі, хто цікавився культурою України. Серед гостей Тарновських такі імена як Микола Гоголь, Михайло Глінка. Культовий український письменник Тарас Шевченко влаштовував тут читання своїх віршів. У його честь навіть був посаджений молодий дуб. Мальовнича природа місцевості приваблювала художників, таких як Михайло Врубель, Ілля Рєпін.

В гостях у гетьмана в Качанівці

В гостях у гетьмана в Качанівці

На даний момент недоторканими залишилися будинок керуючого, будинок садівника, каретний двір. Будівлі вражають уяву своєю розкішшю, невластивої для такій глушині. На жаль, інтер'єри приміщень зберегти не вдалося. Крім цікавих будівель XVIII в. Качанівка - це 560 гектарів паркової зони. Основи парку складають хвойні породи дерев, серед яких багато унікальних для цієї території. Любителям гуляти на свіжому повітрі принесе справжнє задоволення прогулянка по романтичним руїн і інтимним скверику, пішохідним містках і таємничим стежками. Можна посидіти в альтанці Глінки, яка прикрашена персонажами його опери «Руслан і Людмила». Особливістю парку є те, що він увібрав в себе всі кращі зразки паркового мистецтва свого часу. На території є кілька озер, в яких можна ловити рибу. Крім того, в парку облаштовано безліч майданчиків для пікніка, так що можна перекусити і навіть взяти напрокат мангал. Особливо добре садиба виглядає в осінній період, коли дерева покриваються золотом.

заповідник Качанівка

заповідник Качанівка

джерело:
nickolya.io.ua, positivelife.com, welcometoukraine.ru, ayayai.com.ua

GPS: 50 ° 50'12 "N 32 ° 39'18" E

Адреса: с. Качанівка, Ічнянського р-ну

Контакт: +38 (04633) 2-41-05, 2-41-15

Цей об`єкт у статтях

Коментарі