Додати до маршруту

Костел Святого Юрія (Георгія), Ужгород

GPS координати: 48.62340164 22.29940033
Рейтинг:
5441 Переглядів 0 Коментарів 1 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Одним із найяскравіших представників католицизму в Ужгороді є Костел Святого Юрія (Георгія), він же - один із найдавніших католицьких храмів міста.

Якщо йти по головній пішохідній вулиці Ужгорода - Корзо, на перетині її з вулицею Волошина погляд неминуче зупиниться на високій красивій будівлі з трьома вежами-куполами. Це і є костел Святого Юрія (Георгія), який прикрашає історичний центр Ужгорода вже більше трьохсот років.

За датою початку будівництва Костел Святого Юрія (Георгія) в Ужгороді є найстарішим. У 1610 році глава міста Юрій Другет, який повернувся в лоно католицької церкви, зруйнував лютеранський храм, що стояв на цьому місці, і задумав побудувати католицький. Костел будувався швидко, але вже в 1620 році влада в місті змінилася - Ужгород перейшов в руки Міклоша Берчені, і до кінця всі роботи так і не були завершені. Новозбудований храм, що раз у раз ставав предметом суперечок між реформатами і католиками, занепав вже на початку XVIII століття. Остаточне завершення будівництва і серйозна реставрація костьолу відбулися тільки в 1763-1766 роках - тоді будівля і набула того вигляду, який можна побачити сьогодні.

Керував реставрацією архідиякон Емеріх Хорват і орієнтувався він на стиль пізнього бароко (необароко). Були використані матеріали, що залишилися від замкової церкви. У стилі необароко були виконані і інтер'єри костелу. Над оформленням храму працював відомий угорський майстер Янош Лукач. А чудову картину для вівтаря храму написав Лукаш Йожеф Краккер - вона до цього дня є однією з головних прикрас костьолу. Сам же вівтар, що також вважається однією з храмових перлин, був завершений лише в 1895 році. Внутрішня обстановка костелу до наших днів дійшла в незмінному вигляді і становить величезний інтерес не тільки для віруючих, а й для цінителів історії.

Годинник на центральній чотиригранній вежі було встановлено в 1820 році. Однак той годинник, що можна побачити на костелі сьогодні - вже третій, він відміряє хід часу з 1904 року - перші пошкодила пожежа, а другі зупинилися.

До нашого часу Костел Святого Юрія (Георгія) дійшов з середини XVIII століття без зовнішніх змін. У воєнне лихоліття його обійшла сумна доля багатьох храмів, а час не змінив його вигляд завдяки тому, що завжди вчасно проводилися реставраційні роботи: в 1830 костел розширили й оновили, ще дві реставрації були проведені в 1881 і 1910 роках, а остання - в 2000- 2001 роках. Остання реставрація повернула двору костелу скульптуру святої Марії, що прикрашала його з моменту заснування і до кінця Другої Світової Війни.

Сьогодні, як і багато років тому, Костел Святого Юрія (Георгія) як і раніше залишається однією з найпрекрасніших будівель історичного центру Ужгорода. Він зіграв чималу роль в тому, що цю міську зону вважають однією з найкрасивіших.
Для всіх гостей міста відвідування цієї пам'ятки Ужгорода стає однією з найцікавіших подій. Такі старовинні пам'ятки України як Костел Святого Юрія (Георгія) завжди залишають приємний слід в душі, маючи особливу енергетику і захоплюючи своєю красою.

Цей об`єкт у статтях

Коментарі