Якщо відпустка випадає на осінь, то найкращим вибором відпочинку в Україні стануть національні дендропарки. Чарівні ландшафти в осінньому вбранні сприяють повній релаксації і надихають на подальші творчі здобутки. Після таких прогулянок буде що згадати довгими зимовими вечорами. Природа створює дивовижні форми і кольори, а коли людина збирає всі природні дива в одному місці, від побаченого захоплює подих! Представлені нижче п’ять національних та державних парків були створені в різні часи і за різних обставин, але кожен з них унікальний, і знайде чим вразити і запам’ятатися.

«Олександрія», м. Біла Церква Київської області

 «Александрия», г. Белая Церковь Киевской области

«Олександрія», м. Біла Церква Київської області

По-перше, цей парк лідирує за розмірами – 400,67 га, і на сьогодні це найбільший дендрологічний парк країни.  По-друге, історія цього туристичного об’єкта налічує більше 200 років з дня заснування, і це без перебільшення найстаріший дендропарк в Україні.

У 1787 році граф Франциск Ксаверій Браницький розпочав будівництво розкішного парку в своєму маєтку. За задумом власника він повинен був бути найкращим серед тих, які графу доводилось коли-небудь бачити, тож до будівництва були долучені відомі європейські архітектори Мюффо та Домінік Ботані. Браницький палко кохав свою дружину Олександру, тому ім’я рукотворний ліс отримав саме на її честь.

Чим же дивує «Олександрія»? Окрім гігантської території та розташованої поряд мальовничої річки Рось, тим, що в парку налічується 25 водойм, більше 2500 видів дерев та інших рослин, а також найстаріші в Україні сосна Веймутова, тюльпанове дерево, модрина європейська, сосна чорна та ін. Тут розташовані палацовий комплекс, різноманітні скульптури, альтанки та інші цікаві об’єкти.

 «Софіївка», м. Умань Черкаської області

"Софиевка", г. Умань Черкасской обл.

«Софіївка», м. Умань Черкаської області

Мабуть, найвідоміше місце, яке мріє побачити кожен турист. Без перебільшення, Софіївка вражає своїми архітектурними композиціями, ошатними ландшафтними рішеннями, а також водоймами, які оздобили парк, надаючи йому повне право називатися перлиною садово-паркового мистецтва не лише України, а й усієї Європи.

А розпочалася історія уманського парку з кохання графа Потоцького до грецької красуні Софії Глявоне. За одними даними, вона була з відомого дворянського роду, за іншими – донькою торгівця худобою. Софія була надзвичайно розумною, завбачливою, вона розбила не одне чоловіче серце,  її коханці були ладні покласти всі свої статки до її ніг. Граф одружився з прекрасною гречанкою, і коли вона натякнула своєму чоловікові, що маєтку Потоцького не вистачає гарного парку для відпочинку, він розпочав грандіозне будівництво.  В 1796 році інженер Людвіг Метцель розпочав закладення дендропарку. В 1802 році об’єкт був зданий точнісінько до іменин дружини.

На 179 га розташовані водоспади, альтанки, гроти, павільйони, а також більше трьох тисяч видів рослин. Окрасою є 18-метровий фонтан «Змій», який б’є посеред центрального озера. Після відвідин Софіївки жоден турист не лишався байдужим до цього природного дива, створеного людськими руками.

«Тростянець», с. Тростянець Чернігівської області

«Тростянець», с. Тростянець Чернігівської області

«Тростянець», с. Тростянець Чернігівської області

У 1820 році нащадок гетьмана Скоропадського Іван викупив село Тростянець у Чернігівській області. Він був вражений парками Петергофу, і українські долини здалися йому цілком придатними для створення природного ландшафту, не гіршого від творіння петербурзьких майстрів. Залучені до розробки проекту архітектори брати Євстигнєєві та вчений-садівник Карл Шпінгоф створили неперевершений Тростянецький заповідник, який кожен рік поповнювався новими деревами та рослинами аж до початку ХХ сторіччя.

На сьогодні площа Тростянця налічує 200 га і має в активі 1700 видів дерев та кущів, а також 250 сортів різноманітних квітів, рослин, 900 видів хвойних та листкових насаджень, серед яких є реліктові зразки, такі як гінко білоба, тюльпанове дерево та ін. Відвідати парк варто через унікальний мікроклімат, який створила нетипова для цієї місцевості флора.

 «Краснокутський», смт. Краснокутськ Харківської області

 «Краснокутський», смт. Краснокутськ Харківської області

«Краснокутський», смт. Краснокутськ Харківської області

Краснокутський дендрарій був заснований на місці чоловічого Петропавлівського монастиря. Катерина ІІ наказала закрити монастир, і передала землі у володіння Назару Каразіну.  Він не став будувати маєток на цьому місці, а втілив ідею про незвичайний ліс з унікальними насадженнями. Рослини були завезені з Китаю, Японії, Бразилії, Канади, Америки, та інших країн, якими подорожував Каразін.

Вже більше двохсот років харків’ян та тисячі туристів вражають архітектурні композиції в Краснокутському парку. Площа заповідника складає понад 200 га, на яких розташовано 350 видів рослин, безліч озер, клумб, музей яблук і чотири джерела с цілющою водою, яка вважається святою через розташування на місці монастиря.

Кропивницький дендропарк, м. Кропивницький

Кропивницький дендропарк, м. Кропивницький

Кропивницький дендропарк, м. Кропивницький

В середині ХХ сторіччя у Кропивницькому був створений міський парк для відвідин і відпочинку містян. Архітектори розбили дендрарій на території 44 га, і завезли більше 50 видів дерев та кущів: білий жасмин, жовта акація, дика троянда, барбарис та ін. Більше всього засновники пишаються чудовими клумбами з унікальною колекцією тюльпанів та нарцисів, які були завезені в Україну з Нідерландів. В травні в період цвітіння тюльпанів парк приймає більше всього відвідувачів. Сотні метрів різнобарв’я нікого не залишать байдужим.

Також тут розташовані атракціони для дорослих і дітей, пункти продажу солодкої вати та інших смаколиків, часто проводяться концерти, акції та розваги. Цей куточок мальовничої природи варто відвідати всією родиною.

Також вам сподобається

Об`єкти у статті

Маршрути у статті

Коментарі