Додати до маршруту

Дендропарк Олександрія

GPS координати: 49°48’52”N 30°4’39”E
Рейтинг:
7394 Переглядів 0 Коментарів 1 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Дендрологічний парк Олександрія

"Руїни" в дендрологічному парку Олександрія

Державний Дендрологічний парк "Олександрія" Національної Академії Наук України міцно пов'язаний з історією самого міста Біла Церква, в якому розташований.

Біла Церква (до 14 ст. - Юр'їв) має довгу історію, але неодноразово втрачала майже все своє надбання. Місто стало власністю коронного гетьмана Польщі Ксаверія Браницького наприкінці XVIII століття.

Парк було створено для графіні Олександри Енгельгардт-Браницької, племінниці російського князя Потьомкіна і дружини гетьмана Браницького.

Парк Олександрія. Китайський місток

Парк Олександрія. Китайський місток

Графіня вирішила зробити парк поблизу Білої Церкви у модному на той час стилі. Генплан розробив архітектор Мюффо (Франція), а безпосередньо втілювали у життя його задум архітектори та ландшафтні дизайнери-садівники Станге, Бартецький, Вітт, Ботані та Енс. Основу парку склав наявний ландшафт та вже існуючі там природні насадження.

Парк Олександрія. Водоспад

Парк Олександрія. Водоспад

Одразу ж почалося і зведення палацу, різних альтанок та скульптур. Була навіть окрема зала для танців.

Римський воїн. Статуя в дендропарку "Олександрія"

Римський воїн. Статуя в дендропарку "Олександрія"

Вся решта території була призначена для художнього оздоблення парку. Тут є Велика і Мала галявини, а також архітектурні ансамблі: колонада "Луна", "Китайський місток", "Руїни", "Арочний місток", "Острів Марії", "Острів Троянд", різноманітні фонтани та водоспади, джерела, тощо. Разом з тим, поруч протікає річка Рось, тож До неї належить Мала і Велика галявини з прилеглими архітектурними спорудами: Колонада «Луна», «Китайський місток», «Руїни», «Арочний місток», «Острів Марії», «Острів Троянд», різні види фонтанів, водоспадів та інші малі архітектурні форми. Разом з галявинами та дібровою, ставками та річкою Рось вони утворили чудовий, незабутній парковий ансамбль, який є одним з кращих не тільки в Україні, але і в Європі.

парк Олександрія

Впродовж першої половини 20 століття парк і його прикраси майже було втрачено: палац розвалили, малі архітектурні форми частково теж, кілька гектарів дерев вирубали, а все інше заросло кущами, що спотворило вигляд парку.

парк Олександрія

Після 1950 року було відновлено більшість архітектурних пам'яток, крім палацу й танцмайданчика. 

парк Олександрія

У XIX столітті парк «Олександрія» набув неабиякої слави. Тут бували відомі люди того часу: Шевченко, Державін, Пушкін, декабристи Бестужев-Рюмін, Муравйов-Апостол, Пестель та ін., польські поети та художники: Ян Ліппман, Ян Бровінський та інші.

парк Олександрія

Наполеон Орда, Михайло Бержінский, Фелікс Брзозовський та Вілібальд Ріхтер малювали цей парк, причому Вілібальд Ріхтер залишив по собі цілий альбом білоцерківських малюнків.

парк Олександрія

У парку часто бували члени російської імператорської родини, і дерева, висаджені ними, мали свої таблички. Можливо якісь із них і досі стоять тут...

парк Олександрія

 

парк Олександрія

Найбільше вплинула на парк праця садівника Єнца з Берліна, який віддав паркові понад 50 років свого життя (з 1815). Каштанова та липова алеї, Велика й Мала галявини - саме його творіння.

парк Олександрія

В адміністративній будівлі парку облаштовано музей, в якому досі зберігаються шістнадцять мармурових скульптур з Італії, митців Антоніо Канова та Памполоні. Раніше це був будинок економа-управителя.

парк Олександрія

З 1949 року і до сьогодні парк "Олександрія" підпорядковується Національній Академіїї Наук України; колекційний фонд парку містить приблизно дві з половиною тисячі видів та сортів рослин. У парку проводяться дослідження з ботаніки.

парк Олександрія

Окрасою парку є як окремі дерева (вік деяких із них сягає 200 років і більше) так і цілісна діброва, що є старшою за сам парк.

План парку Олександрія

План парку Олександрія

1 - Головний вхід; 2 - Головна алея; 3 - Північний вхід; 4 - Палацовий комплекс; 5 - Композиція «Варна»; 6 - Колона "Пелікан"; 7 - Ротонда; 8 - Пам'ятний знак; 9 - Джерело «Лев»; 10 - Колонада «Луна»; 11 - Велика галявина; 12 - "Китайський місток"; 13 - Арочний місток; 14 - Турецький будиночок; 15 - Колона Єнца; 16 - «Руїни»; 17 - Колона «Глобус»; 18 - Альтанка; 19 - Новопарк; 20 - Дирекція, музей; 21 - Альтанка; 22 - Нагорна галявина; 23 - Палієва гора; 4 - Горіхова галявина; 25 - Мала галявина; 26 - В'їзд у парк; 27 - Сад «Мур»; 28 - Діброва.

Коментарі