Ми зібрали найцікавіші способи рухатись по землі, воді і повітрю, доступні туристам в нашій країні і розмістили їх за незвичністю для типового мешканця. Щось із цього списку є буденним для багатьох місцевих мешканців: наприклад, вузькоколейка на Поліссі подекуди залишається єдиним транспортом, щось відродилося лише у 2017 році, а щось знайоме лише обраним працівникам, як от ліфт на криворізькій шахті. Усіх їх об'єднує спільна риса: вони зовсім не схожі на звичні нам автомобілі чи навіть сільські вози, і їх небагато. Давайте подивимось ближче!

5 місце: Київський та Одеський фунікулери

Київський фунікулер

Київський фунікулер

Фунікулер цікавий тим, що рухається водночас горизонтально і вертикально. Найчастіше фунікулери їздять по рейках, адже це гарантує надійне зчеплення і відсутність нерівностей. Нахил  київського фунікулера становить 18-20°, а в одеського менше; довжина одеського близько 140 метрів, а київського - 222 метри. Київський фунікулер з 1905 року поєднує Старе місто з Подолом і є більше практичним, аніж туристичним транспортом, хоча й відкриває гарний вид на Дніпро. На відміну від київського, одеський фунікулер від самого початку (1902 рік) був спроектований, щоб спростити життя еліти - багатіїв, що прогулювалися Приморським бульваром (тоді називався Миколаївським бульваром). З цією ж метою були створені й Потьомкінські сходи, вздовж яких прокладено одеський фунікулер - ще довго після їхнього зведення люди частіше користувалися навколишніми балками та узвозами, щоб потрапити до Одеського порту. Тому київський фунікулер завжди був більш вмістким: спершу 70 місць, а тепер 30. В одеському фунікулері зараз лише 10 місць. Якщо Ви на Подолі або на Потьомкінських сходах - обов'язково проїдьтеся на фунікулері, це незабутнє відчуття! 

Одеський фунікулер

Одеський фунікулер

Як знайти київський фунікулер?  Його верхня станція розташована просто біля Михайлівського Золотоверхого монастиря, а нижня - біля виходу з метро "Поштова площа".

Як знайти одеський фунікулер? Ми вже згадували Потьомкінські сходи; до них можна підійти зверху - від пам'ятника Дюкові де Рішельє, та знизу - від Морвокзалу. Знизу ходять тролейбуси та маршрутки від вокзалу, тож знайти сходи, а з ними і фунікулер, не складно. 

Щоб нічого не пропустити в Одесі чи Києві, обов'язково прочитайте наш список важливих місць в Одесі та список важливих місць у Києві, Вам сподобається!

4 місце: Поліський експрес (вузькоколійка)

Поліський трамвай, вузькоколійка Антонівка-Зарічне

Поліський трамвай, вузькоколійка Антонівка-Зарічне

Вузькоколійною зазвичай називають залізницю з відстанню між рейками у 600-1000 мм. Найпоширеніша колія в Україні та сусідніх Білорусі й РФ є колія завширшки 1520 мм, тоді як звичайна українська вузькоколійка - 750 мм. В Україні є кілька вузькоколійних ліній, але лише три з них перевозять пасажирів. Найдовша з них - "Кукушка", вона ж "Поїздок", "Поліський трамвай", "Поліський експрес" або "Антонівка-Зарічне".

Всередині вагона "ПВ-40" поліської вузькоколійки

Всередині вагона "ПВ-40" поліської вузькоколійки

Звісно ж, це тепловозна лінія, електричками її поїзди ніяк не назвеш. Її довжина - 106 кілометрів, і це найдовша вузькоколійна лінія у Європі, тому вона популярна не лише серед місцевих мешканців, а й поміж туристів з країн ЄвроСоюзу. Цій вузькоколійці понад 120 років, і вона від самого початку призначалася для перевезення деревини Полісся. До 90-х років минулого століття "Кукушка" возила багато вантажів - торф, деревину, картоплі, тощо. У 90-х залізницю хотіли закрити, і пробували ще багато разів, але до цього часу вона залишається чи не єдиним видом транспорту у поліських селах, через які проходить.

Поїзд вузькоколійки на станції "Зарічне"

Старенький поїзд вузькоколійки на станції "Зарічне"

Щороку ця вузькоколійка завдає "Укрзалізниці" збитків на кілька мільйонів гривень, але закрити її не можна, бо без неї буде важко дістатись селянам до міста, а комусь навіть до школи. Поїзд проходить 17 населених пунктів і має 3 обов'язкові проміжні зупинки, але кажуть, що він може зупинятись на вимогу там де треба. Їде повільно, швидкість до 30 км на годину, адже колія зношена, а майже всі мости на шляху - дерев'яні! Такого нема більш ніде в Україні. Особливо цікавим є міст через річку Стир: це найбільший дерев'яний міст в Україні. Він стоїть на дерев'яних підпорах! Це й не дивно, адже Полісся - край, де завжди видобували деревину. Від Антонівки до Зарічного їхати 4 години, а коштує така подорож менш ніж 20 гривень. 

По цьому мосту їде "кукушка" зі швидкістю 5-10 км на годину

По цьому мосту їде "кукушка" зі швидкістю 5-10 км на годину

Як проїхатись вузькоколійкою? Заріччя знаходиться біля кордону Білорусі, Антонівка знаходиться на магістральній гілці Київ-Львів, тоже саме цей поїзд Вам підходить. Також в Антонівку ходять регіональні поїзди з Ковеля та Сарнів. Пересісти на вузьку колію можна одразу біля станції, а квиток продається безпосередньо в поїзді. Дізнатись розклад приміських поїздів можна за цією адресою, а розклад поїздів з Києва та Львова - за цією.

Радимо не лише проїхатись вузькоколійкою, але й оглянути Луцьк - древнє місто литовських князів.

3 місце: теплохід на підводних крилах "Нібулон"

Нібулон-експрес 2

Нібулон-експрес 2

Компанія "Нібулон" - один з найбільших експортерів зерна в Україні. Саме ця компанія профінансувала купівлю трьох теплоходів на підводних крилах і здійснює перевезення по Дніпру від Вознесенська до Миколаєва та від Миколаєва до Кінбурнської коси через місто Херсон. Швидкість теплоходів типу "Восход" ("Схід") - до 65 км/годину, всередині можуть розміститись 70 пасажирів. Звичайний теплохід чи пасажирський катер іде по воді як мінімум удвічі повільніше. Недарма попередник "Восходів" у СРСР називався "Ракета"! На відміну від багатьох інших пасажирських теплоходів, "Восход" не має відкритої палуби, тож на такій швидкості пасажирів не заливатиме вода, але завдяки ілюмінаторам можна насолодитись поїздкою.

Всередині теплоходу

Всередині теплоходу

Як  проїхатись на швидкісному теплоході? Найпростіше буде приїхати у Миколаїв або Херсон. На сайті компанії перевізника є розклад рейсів та інша важлива інформація. Станом на 2017 рік квиток на рейс "Нібулон-експресу" коштував від 24 до 282 грн, в залежності від відстані. Максимальна ціна включає також збір за відвідування заповідника "Білобережжя Святослава" на Кінбурнському півострові та користування рекреаційною зоною.

Судно ніби летить над водою, адже піднімається на своїх підводних крилах

Судно типу "Восход" ніби летить над водою, адже піднімається на своїх підводних крилах

Якщо вже Ви у Миколаєві, то подивіться саме місто. У цьому Вам допоможе наш список визначних пам'яток Миколаєва!

2 місце: повітряні кулі, Кам'янець-Подільський

Повітряні кулі над Кам'янець-Подільською фортецею

Повітряні кулі над Кам'янець-Подільською фортецею

Чому б не піднятись трохи вище, подалі від усіх проблем, тривог, а головне - подалі від самої планети Землі? Принаймні, Ви можете "відплисти" на кілометр-два у небо! Подорожі на повітряних кулях стають дедалі популярнішими по всій Україні; існують регіональні клуби повітроплавання, а у Кам'янці-Подільському навіть проходить фестиваль повітряних куль!

Саме на повітряній кулі Вам знадобиться селфі-палиця, щоб отримати надзвичайні фото!

Саме на повітряній кулі Вам знадобиться селфі-палиця, щоб отримати надзвичайні фото!

Перші повітряні кулі в Україні з'явилися років 200 тому; відтоді їх використовували зазвичай у війнах - для розвідки позицій ворога. Востаннє військові використовували повітряні кулі під час Першої Світової війни, тоді ж з'явилася і перша зенітна артилерія. Сучасні пасажирські аеростати це, зазвичай, "монгольф'єри". Так називають справді повітряні кулі, в яких газова горілка нагріває звичайне повітря всередині кулі, а для того щоб опуститись використовують клапан на верхньому полюсі кулі, через який спускають зайве повітря. Існують ще водородні та гелієві аеростати, але вони або небезпечні, або дорогі, тож для пасажирських прогулянок не використовуються. Піднятись на аеростаті можна дуже високо - на кілька кілометрів, та зазвичай обмежуються одним підйомом на висоту до 1-1,5 кілометрів, адже вище починається нестача кисня у крові ("гірська хвороба"). Більшу частину подорожі повітряна куля проходить на висоті 300-400 метрів, тож Ви можете роздивитись усе що внизу, зробити чудові кадри і насолодитись краєвидом. Коштує таке задоволення кілька тисяч гривень, в залежності від клуба та пори року; політ триває близько години, і зазвичай закінчується шампанським та церемонією "посвячення у повітроплавці" на землі. Чому ми згадали про Кам'янець-Подільський? Тому що саме тут можна роздивитись надзвичайно гарну фортецю, а не лише соняшникові поля. Також тут, в-середньому, нижчі ціни на політ. Окрім фортеці Кам'янець-Подільський пропонує багато цікавих пам'яток: їх ми оглянули у цій статті на сайті.

1 місце: ліфт на 1300 метрів

Шахтна кліть із шахтарями

Шахтна кліть із шахтарями

Так, це не жарт. Ні, в Україні досі нема таких високих хмарочосів. Та їх ніде нема: "Бурдж-Халіфа" у Дубайї  на 500 метрів менший, лише 828 м. То де ж це таке чудо? У Кривому Розі! 

Кожного року горизонт поглиблюється. Фото: yarejka.livejournal.com

Кожного року горизонт поглиблюється. Фото: yarejka.livejournal.com

Кривий Ріг - традиційний центр важкої гірничої промисловості. Тут видобувають руду, з якої пізніше отримують різні метали. Здебільшого - залізо, тому навколо шахти "Родіна" ("Батьківщина"), що її відкрили  у 1972-му, земля має червоний колір. Це одна з найглибших (а дехто каже: найглибша!) шахт у Європі: руду зараз видобувають на 1350-метровій глибині, а передній (нижчий) край робіт з поглиблення шахти - це відмітка у понад 1500 метрів! Ліфт, що везе шахтарів на роботу кожної зміни, спускається униз зі швидкістю 5-6 метрів за секунду. Швидкість вільного падіння - близько 10 метрів за секунду, тож відчуття перепаду висоти надзвичайне! Екскурсії сюди проводяться за домовленістю з адміністрацією, і це, знову ж таки, єдина у Європі шахта, де можна побачити реальні роботи з видобутку руди. Так, тут підривають пласти, бурять породу, закладають вибухівку, відвозять руду - просто на Ваших очах! По суті туристи можуть навіть трохи заважати процесу, адже робітники все ж трохи пригальмовують машини, щоб турист не втратив слух чи не запанікував. Потрапити униз можна лише після перевірки судинного тиску: перебування на такій глибині є небезпечним для людей із хворобами серця. Різні механізми, спартанське оточення та звісно ж відчуття отого кілометру землі над головою залишать враження на все життя і бажання розповідати усім друзям про місце, де Ви побували. До речі, руда з шахти "Родіна" містить осмій, іридій, платину та золото, а не лише залізо. Тож можна відчути себе гномом у підземних сховищах Морії (згадайте фільм "Володар Перснів").

На цьому відео - екскурсія журналістів на сусідню шахту. Чути цифру "1600 метрів", але це, напевно, перебільшення, адже ліфт не спускається до самого низу

Екскурсія зазвичай займає пару годин, адже ліфт спускається за певними правилами, і його можливо доведеться чекати близько години - як униз, так і вгору.

Як потрапити під землю? Шахта "Родіна" є частиною Криворізького залізорудного комбінату. Щоб домовитись про екскурсію, треба написати на пошту підприємства krruda@krruda.dp.ua, або зателефонувати у довідкове відділення за телефоном +38(056) 444-23-09.

 

Ну от ми і оглянули незвичні види транспорту. На деяких із них далеко не поїдеш, але всі вони залишають міцні спогади. Приємних подорожей!

Також вам сподобається

Об`єкти у статті

Маршрути у статті

Коментарі