Кам’янець-Подільський – унікальне українське місто, яке щороку відвідують сотні тисяч туристів. Одне з найдревніших міст України, «Кам’яна квітка» або «Туристична перлина Поділля», претендент на звання фестивальної столиці України – як лиш не називають цю місцину, в якій оригінально поєдналися неймовірні природні та культурно-історичні пам’ятки.

Історичні події наклали свій відбиток на архітектуру міста, місцеві звичаї та культурні надбання жителів Кам’янця. Адже в різні часи тут господарювали не лише українці, а й чужинці – поляки, османи, вірмени, литовці, росіяни. Зрештою час розставив все на місця, і сьогодні Кам’янець-Подільський є унікальною частинкою мальовничої України з понад 40 архітектурними пам’ятками. Тому не дивно, що гості з превеликим задоволенням оглядають туристичні принади невеличкого подільського міста з величною історією і культурною спадщиною.

Ми з вами теж помандруємо до десяти найцікавіших історичних та архітектурних пам’яток Кам’янець-Подільського та зазирнемо хоч краєчком ока у його життєву книгу. Цього разу ми лише глянемо здалека на Старий замок, оскільки він заслуговує на окрему розповідь, надзвичайно цікаву і пізнавальну.

Повітряні кулі над Кам'янець-Подільским. Джерело: http://www.spart-aeros.com.ua

Кам’янець-Подільський – осередок фестивального життя в Україні

Потік туристів щороку збільшується, а кількість фестивалів та культурних подій просто вражає. Ось неповний перелік всіх подій, які відбуваються протягом року в Кам’янці-Подільському:

  1. День міста – відкриття туристичного сезону (треті вихідні травня).
  2. Фестиваль «Весільна фортеця» (травень).
  3. Фестиваль військово-історичної реконструкції «PortaTemporis» (травень).
  4. Міжнародний фестиваль середньовічної культури «Форпост» (липень).
  5. Всеукраїнський фестиваль військово-історичної реконструкції «Остання столиця» (24 серпня).
  6. Міжнародний фестиваль сучасного вуличного мистецтва «Республіка» (вересень).
  7. Міжнародний фестиваль військово-історичної реконструкції «Schola Militaria» (вересень).
  8. Всеукраїнський фестиваль пива та повітроплавання «Октоберфест. Знову в небо» (жовтень).
  9. Фестиваль повітроплавання «Золота омега» (жовтень).

 

ТОП-10 унікальних пам’яток Кам’янця-Подільського

1. Благодать Петро-Павлівського собору

Розпочнемо свою подорож із духовної святині – кафедрального собору Петра і Павла, побудованого в XV столітті. Унікальне поєднання різних стилів та двох релігій, християнської і мусульманської, оригінально відобразилося в архітектурі споруди. Цікавими для туриста стануть і інші архітектурні об’єкти на території собору – дзвіниця, турецький мінарет та тріумфальні ворота.

Під час богослужіння можна насолодитися чарівними звуками органу та помилуватися неймовірно красивим внутрішнім інтер’єром храму. Не менш гарно і затишно на охайному внутрішньому дворику Петро-Павлівського собору.

2. Легендарний міст із тисячолітньою історією

Міст, через який пройшли всі гості Кам’янця-Подільського, всі жителі містечка, та ще більше залишилось охочих ступити на цей міст. Він веде до однієї з найкрасивіших фортець України. У народі його називають Турецьким мостом і вважають чи не найстарішим в Україні, що й стало причиною включення його до «Книги рекордів України» (збудований римлянами на початку II століття).

Замковий міст вважається легендарним ще з одної причини – за однією з версій, на ньому було страчено турками сина Богдана Хмельницького - Юрія.

3. Краса в поєднанні зі смутком

Центр Старого міста прикрашає архітектурна пам’ятка XIV століття – Міська ратуша або Будинок польського магістрату. Ратуша складається з двоповерхової споруди та восьмиярусної вежі-дзвіниці, виконаних у різних стилях – ренесансі, бароко та ампірі.

Під ратушею знаходяться підвали та підземні ходи. У підземеллях, та й перед самою ратушею, часто катували в’язнів. Сьогодні можна побачити кімнату тортур у підземеллі.

4. Надійний вартовий Старого міста

У Кам’янці-Подільському є багато оборонних башт, та найпотужнішою серед них вважають Башту Штефана Баторія – архітектурну пам’ятку XVI століття. Це найміцніша оборонна фортифікаційна семиярусна споруда, що охороняла нинішнє Старе місто з північного боку. Підковоподібна форма, середньовічні елементи зовнішнього декору та цікавий інтер’єр внутрішніх стін зробили цю башту одним із найпривабливіших історичних об’єктів міста.

5. Неприступний Кам’янець

Ще одна унікальна фортифікаційна споруда Кам’янця-Подільського – Руська брама. Це комплекс споруд XV століття з баштами і укріпленнями, який знаходиться в яру річки Смотрич та був головним в’їздом у місто з південного боку. Разом із Польськими воротами Руська брама становила потужну гідротехнічну систему для часткового затоплення каньйону у випадку зовнішньої загрози. Руська брама складалася з восьми башт, на сьогодні збереглося лише чотири з них та барбакан (укріплення).

Руська брама – архітектурна пам’ятка, яка не має аналогів у Східній Європі.

6. Людина і скеля: хто кого здолав?

У Кам’янці-Подільському вся місцевість камениста, а тому викопати криницю тут було практично неможливо. Та в 1638 році вірмени, які жили в цьому містечку, довели, що людині все під силу. Вони вибили криницю у суцільній скелі, та вода виявилася непридатною для вживання через високий вміст солей, що вимиваються зі скелі. Але її використовували для технічних потреб.

Глибина колодязя – понад 30 метрів. Над криницею збудований восьмикутний павільйон у стилі бароко. Тривалий час приміщення було складом, нині – це виставкова зала музею. Знаходиться Вірменська криниця біля Міської ратуші у центрі Старого міста.

7. Стратегічно важлива оборонна споруда

Турецький бастіон – фортифікаційна споруда, що знаходиться на оборонній лінії з Баштою Штефана Баторія в північно-західній частині Старого міста. Ця частина була найбільш зручною для обстрілу дороги, що вела в місто. Тому турки, захопивши містечко, одразу використали її для свого захисту. З історичних джерел відомо, що будівельні роботи виконували французькі військові інженери.

Будова має вигляд чотирьох казематних приміщень із високими арками. Турецький бастіон є пам’яткою архітектури та містобудування XV-XVII століть національного значення і знаходиться у Старому місті.

8. Міст, який поєднує історію з сучасністю

Мікрорайони Кам’янця-Подільського Старе місто та Новий план з’єднує автомобільний міст, який називають Новопланівським. Він пролягає через річку Смотрич, що тече долиною каньйону, та є результатом майже десятирічної роботи.

Почали будувати його в 1864 році, як стратегічно-важливий об’єкт для розширення меж населеного пункту. Вже не було потреби зберігати статус міста як оборонної фортеці, а, навпаки, потрібно було розвивати виробничі потужності та розширювати кордони для населення, чисельність якого швидко зростала.

9. Шматочок вірменської історії…

Ця площа є найбільшою та найкрасивішою в Старому місті. Її назва пов’язана з вірменською діаспорою, для якої це було основне місце торгівлі та громадських зібрань. Ця традиція збереглася і до сьогодні, бо саме на площі Вірменський ринок проходить більшість фестивалів міста.

Колись на площі знаходився палац вірменського єпископа, а дзвіниця Вірменського собору й досі височіє над нею. В оточенні красивих будиночків та музеїв, прикрашена старовинною бруківкою площа Вірменський ринок є справді привабливим для туриста місцем.

10. Вічний турист

Це не визначна пам’ятка, але символічне завершення цікавого знайомства з Кам’янцем-Подільським. Пам’ятник туристу – це залізна скульптура, яка стала символом відкриттям туристичного сезону у 2013 році і гармонійно вписалася в архітектурний центр Старого міста.

Двометрова скульптура туриста, який спрямовує свій погляд вгору – туди, куди ми забуваємо дивитися. Через свої щоденні клопоти ми часто ходимо з опущеними головами і дивимось лише собі під ноги, забуваючи, що найцікавіше і найкрасивіше – довкола нас! І лише у подорожах, перевтілюючись у туристів, ми згадуємо, куди слід дивитись щомиті протягом всього життя – вперед і вгору!

Тож посміхнімося вранішньому сонцю та вирушаймо за новими враженнями у Камянець-Подільський – туристичну перлину України! А доповнить туристичну палітру ще одна неймовірна історична пам’ятка – Хотинська фортеця, що всього лише за кілька десятків кілометрів від Кам’янця-Подільського.

 

 

Об`єкти у статті

Маршрути у статті

Коментарі