Житомир – це місто, яке живе своїм особливим, тихим життям. Воно не позначене на туристичній мапі України великими літерами, але й не претендує на те. Хоча ті люди, які вже тут побували, часто надають йому перевагу, обираючи маршрут наступного разу. Майже провінційний спокій вулиць і розмірений ритм життя житомирян свідчать про те, що місто розкриває свої обійми кожному, хто його оцінив. Коли ви приїдете до Житомира, зі здивуванням відкриєте в собі здатність бачити красу і світло в кожній дрібниці. Крок за кроком пізнаючи місто, ви одночасно пізнаватимете й себе. Мандрівка вулицями перетвориться в цілу низку неочікуваних вражень: адже тут, виявляється, стільки прекрасного! Давні храми, що ніби тягнуться до сонця з самісінького минулого, помітно контрастують зі звичними сірими радянськими забудовам інших, більш великих і розвинених міст. І всі ці перлини архітектури різних епох та ландшафтного мистецтва, надійно сховані в самому серці України,  відкриються гостеві щиро, без пафосу. Від усвідомлення, що цього разу вся краса Житомира постала саме перед вами, натхнення до подальшого пізнання міста лише зростатиме. Це і та сама «родзинка», заради якої варто сюди приїхати, аби долучитися до числа людей, що прагнуть побачити Житомир ще і ще, навіки спокушені його давньою, втаємниченою атмосферою.

Історія Житомира як невід’ємна складова творення України

Давній Житомир

Давній Житомир

Впродовж перших годин перебування в Житомирі, Вам обов’язково розкажуть кілька легенд про заснування міста та походження його назви. Однією з найпопулярніших серед місцевих мешканців є історія про дружинника давніх князів Аскольда і Діра, який носив ім’я Житомир. Одного дня, після вбивства своїх керманичів,  він настільки образився на князя Олега, що, аби не служити йому, зник поміж кам’яних скель.

Саме тут згодом розрослося місто, яке стало адміністративним та культурним центром мальовничого куточка України – Житомирщини. Хоча, подейкують, що в давнину навіть в межах міста сіяли жито з ячменем, що символізувало мир і злагоду. Так і називали його – «мир і жито», «жито і мир». Згодом місто пережило всі етапи розвитку України як держави: було знищене під час татаро-монгольської навали, страждало від впливу Литовського і Польського князів. Але найбільш пам’ятним і кривавим в історії Житомира став період Коліївщини. Поряд з містом, у с. Кодня, мандрівники обов’язково знайдуть пам’ятний знак трьом тисячам повстанців, розстріляних того часу.

Пам’ятник борцям Коліївщини. Кодня

Пам’ятник борцям Коліївщини. Кодня

Можливо, у тому й криється особливість міста, що, попри все, воно відроджувалося й розцвітало щоразу навіть після найстрашніших руйнацій.  Воно тринадцять разів пережило зміну влади у 1917-му, а потім – Голодомор і Другу світову війну. Звісно, що всі ці історичні етапи позначалися як на загальному вигляді міста, так і на свідомості його мешканців. Тому, якщо Ви дійсно хочете відчути гордий і волелюбний український дух, доповнений шармом польської діаспори, неодмінно навідайтесь до Житомира.

Житомир сьогодні: давня архітектура і атмосфера величі

Відео. Мій Житомир. Виконавці – «Девчонки из Житомира»

Житомир сьогодення – це обласний центр, в якому мешкають близько 270 тисяч осіб. Для туристів він привабливий особливою затишною атмосферою, яка дещо незвично поєднується з величчю давньої архітектури. Мандрівку Житомиром ми розпочнемо із найдавнішої його частини, яка вважається тим самим прихистком дружинника вбитих Аскольда і Діра.

Локація 1. Замкова гора і Кафедральний римо-католицький костел св. Софії

Замкова гора в Житомирі – це і є те історичне місце, з якого він починався. Нині на Замковій горі стоїть пам’ятний знак, який засвідчує повагу містян до своєї історії.

Замкова гора, Житомир

Замкова гора, Житомир

Тут же, у Старому місті, як ще називають Замкову гору, стоїть один з найдавніших храмів України - Кафедральний римо-католицький костел св. Софії. Навіть історія його зведення підтверджує знаковість споруди для історії української архітектури – розпочали будувати храм у 13 столітті, а остаточно завершили лише у 1800 році.

Кафедральний римо-католицький костел св. Софії

Кафедральний римо-католицький костел св. Софії

Але це ще далеко не все, з того переліку, який пропонує відвідувачам  Старе місто. Наприклад, Ви можете навідатися до Житомирського обласного краєзнавчого музею, який примітний не лише своєю будівлею в стилі необароко, але й особливою експозицією. Це – монети, рукописи, предмети побуту різних епох, які належали українцям, або наближеним до них народам. Також тут діють спеціальні «реставраційні» відділи та триває робота з реставрації скульптур.  Кожен експонат – не лише бездуховний предмет, а частка душі музейників, яка має свою історію.

Житомирський обласний краєзнавчий музей

Житомирський обласний краєзнавчий музей

Тут же, в історичній частині міста, розташований і Хрестовоздвиженський собор, побудований на початку 19 століття, у якому впродовж тривалого періоду діяв Музей природи. Лише в 2014 році будівля було остаточно освячена як храм. І тут ви зможете почути єдиний в Житомирі, неперевершений і суто чоловічий хор!

Хрестовоздвиженський собор

Хрестовоздвиженський собор

Локація 2. Музей космонавтики ім. С. П. Корольова

В Житомирі розташований один з найбільш унікальних музеїв України – Музей космонавтики, який носить ім’я С. Корольова. Житомиряни пишаються тим, що відомий академік народився саме в їх місті. В експозиції представлені справжні моделі величезних космічних приладів, а також – форма космонавтів. Тут, до речі, можна відчути «невагомість» космосу, про яку ми чули з дитинства.

Музей космонавтики ім. С. П. Корольова

Музей космонавтики ім. С. П. Корольова

Частина експозиції музею космонавтики

Частина експозиції музею космонавтики

Локація 3. Спасо-Преображенський кафедральний собор

Будівля Спасо-Преображенського собору – одна з головних перлин не лише Житомирщини, але й усієї України. Її висота сягає цілих 53 метри.  Стиль побудови – російсько-візантійський, що додає храму деякої помітності не лише на фоні області, але й на фоні всієї країни. Тут вам розкажуть історію про 500-пудовий дзвін та його подальше існування. Цікаво? – Тоді запрошуємо.

Житомир. Спасо-Преображенський собор

Житомир. Спасо-Преображенський собор

Локація 4. Житомирська обласна філармонія

Розповідають, що будівля філармонії у Житомирі з’явилася випадково – просто свого часу були переплутані проектні документи. Тож, звели (тоді ще театр) у Житомирі замість Києва. Тут цікаво буде навіть тим, хто далекий від мистецтва – споруда дихає польсько-шляхтицьким минулим.

Житомирська обласна філармонія

Житомирська обласна філармонія

Локація 5. Житомирська водонапірна вежа

Після тривалої прогулянки містом нашому читачеві обов’язково захочеться відпочити у затишній кав’ярні. Пропонуємо навідатися в унікальну кав’ярню, розташовану у Житомирській водонапірній вежі, яку часто порівнюють з Пізанською вежею через її нахил в правий бік. Це – історична споруда, якою житомиряни пишаються не менше, ніж храмами міста.

Житомирська водонапірна вежа

Житомирська водонапірна вежа

Локація 6. Скеля «Голова Чацького»

Скеля «Голова Чацького»  й справді схожа на голову людини! Після напруженого вивчення архітектурних споруд та відвідин музеїв – саме час спочити на лоні природи і надихнутися величчю давніх скель. А згодом, коли сили відновляться, прогулянку містом можна продовжити з особливим задоволенням. За легендою, скелю так назвали на честь козака Чацького, який загинув у річці Тетерів, не бажаючи польського полону. Слід завважити, що скеля не є рукотворною – це абсолютний витвір природи.

Скеля «Голова Чацького» 

Скеля «Голова Чацького»

Локація 7. Парк ім. Гагаріна і підвісний міст через річку Тетерів

Парк культури та відпочинку ім.  Ю. Гагаріна – одне з улюблених місць для відпочинку як мешканців міста, так і його гостей.

У парку ім. Гагаріна

У парку ім. Гагаріна

Атракціони в парку ім. Гагаріна

Атракціони в парку ім. Гагаріна

Але однією з найвизначніших перлин сучасного Житомира вважається Підвісний міст через Тетерів, який в місті ще називають «Мостом закоханих». Саме з цього мосту найкраще можна роздивитися затишне і компактне місто.

Підвісний міст через Тетерів

Підвісний міст через Тетерів

Локація 8. «Дім з химерами» або Плаский дім

Це цей будинок називають «дім-серце». Споруда вражає своїм архітектурним рішенням, яке дозволило створити будівлю «без стін». Але читач сам переконається в незвичності цього місця, коли погляне на нього власними очима.

Плаский дім. Житомир

Плаский дім. Житомир

Локація 9. Семінарський костел Святого Іоанна з Дуклі в Житомирі 

Часто цей монастир називають головною архітектурною пам’яткою Житомира. Побудований в стилі неокласицизму, семінарський костел Святого Іоанна з Дуклі ще пам’ятає кроки учнів Луцько-Житомирської духовної семінарії. А ті, в свою чергу, пам’ятали й кроки давніх францисканців, які започаткували цей собор.

Семінарський костел Святого Іоанна з Дуклі

Семінарський костел Святого Іоанна з Дуклі

Локація 10. Музей під відкритим небом «Ремісничий двір»

Музей «Ремісничий двір» розташований на околицях міста і вражає експозицією старовинних інструментів. А починалося все з невинного хобі одного житомирянина…

Музей «Ремісничий двір»

Музей «Ремісничий двір»

Галерея відпочинку в музеї «Ремісничий двір»

Галерея відпочинку в музеї «Ремісничий двір»

Ресторан «Стара губернія» - найкраще місце для завершення напруженого дня

Тепер нам лишається знайти місце для якісного відпочинку. Пропонуємо завітати до ресторану «Стара губернія» який, до речі, входить в десятку найпривабливіших у місті. Тут Вас не лише нагодують, але й порадують цікавим виконанням концертних номерів.

Ресторан «Стара губернія»

Ресторан «Стара губернія»

Ось ми й познайомилися з основними туристичними принадами Житомира. Звісно, їх набагато більше, але повну картину читач обов’язково побачить сам тоді, коли в’їде в межу міста.

Бажаємо приємного відпочинку та неймовірних вражень від неймовірного міста!

Коментарі