Додати до маршруту

Водонапірна вежа, Житомир

GPS координати: 50.24935150 28.66408920
Рейтинг:
2274 Переглядів 0 Коментарів 1 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Чи є в Україні сестра Пізанської вежі? Водонапірна вежа в Житомирі, що є одним із символів Старого міста, ще з часів будівництва відхилена на кілька сантиметрів в південному напрямку. Неоготична спорудження вже більше ста років прикрашає центр міста на Петровській горе.

Історія вежі

В кінці 19 століття в Житомирі, швидко розвивався, виникла необхідність створення централізованого водопостачання. Разом з прокладкою водопроводу звели і водонапірну вежу. Архітектори - Арнольд Енш і Мечислав Либрович стали батьками вежі.

Урочисте відкриття відбулися 27 грудня 1898. Висота вежі становить 31 метр. У верхній частині вежі встановили два бака загальним обсягом 200 кубічних метрів.

Під час війни фашистські війська використовували вежу як пункт спостереження за авіацією.

У 1965 вежа перестала використовуватися за призначенням. Причиною цього стала повна зміна водопроводу міста. До сьогоднішніх днів вежа залишається туристичним об'єктом.

У 1984 році у вежі відкрили кафе, а в 1996 році вежу включили в список пам'яток архітектури місцевого значення.

архітектура вежі

Побудована в неоготичному стилі вежа прикрашена кованими металевими розетками, які розміщені на фасаді в два яруси. У плануванні вежа має форму восьмикутника. На висоті 20 метрів побудований Контрафорс для підтримки баків з водою - 4 кутові і 6 проміжних.

Вершина вежі увінчана купольної дахом, на якому розташовувався пост чергового. Вежа використовувалась відразу для 3 цілей - зберігання води, забезпечення тиску в водопроводі, і оглядовий майданчик з сигналізацією для пожежних.

На посту чергового встановили прожектор. Прожектором повідомляли жителів на випадок пожежі, щоб вони не користувалися водою для забезпечення достатнього тиску для гасіння.

цікаві факти

Через своє розташування на Петровській горе, вежа здіймалася над усіма міськими будинками. Для кінця 19 століття - це був місцевий хмарочос. Фактично вежа здіймалася більш ніж на 40 метрів над рівнем міста.

як доїхати

Водонапірна вежа розташована за адресою - вул. Пушкінська, 24, Житомир. На громадському транспорті потрібно доїхати до зупинки «Філармонія» маршруткою №58 або тролейбусом №9.

Цей об`єкт у статтях

Коментарі