Якщо ви ще не були у Вінниці, треба цей «пробіл» заповнити якомога швидше! Люди кажуть, що без цього куточка Поділля годі й пізнати Україну. Вінниця – це, насамперед, місто контрастів: старі, історичні будівлі тут конкурують з новітніми засобами передачі краси: скульптури, фонтани і оновлені підходи до будівництва споруд. А загалом Вінничина – це край аграрний, що красномовно вписано в символіку обласного центру. Крім того, впродовж знайомства з містом можна почути різні версії щодо його «неофіційних символів». Хтось вважає знаковими для Вінниці мури чи церкви,хтось – водонапірну башту, а ще хтось – абсолютно нові, облаштовані вже після 2000 року, фонтан і музей шоколаду під спільною назвою «Рошен».

Вінниця як свідок всіх історичних етапів розвитку України

Місто Вінниця – дуже давнє. Його витоки сягають 14 століття. Саме тому історія його становлення як обласного центру, а також практично всі етапи розвитку, співзвучні зі сторінками історії України. Починаючи з заснування, місто живе в тій самій круговерті перипетій, що й всі інші українські терени. Безперервна боротьба за вільну державу, зазіхання агресорів, а потім –   відновлення за відновленням після чергової історичної бурі. Вінниця пам’ятає татарську наругу, кров міжусобиць у складі Литовського князівства, приналежність до Польщі, поступ на українську ідентичність радянського часу та багато іншого.

Вінниця. Старе місто

Вінниця. Старе місто

Тут впродовж деякого часу діяв уряд Української народної республіки (УНР). Не оминула місто і Друга світова війна. До слова, тут і досі збереглися сліди окупації гітлерівською Німеччиною: ставка Гітлера під назвою «Вервольф» рік за роком збирає туристів чи не з усього світу.

Ставка Гітлера. Вінниця

Ставка Гітлера. Вінниця

У 1942 році Вінниці довелося стати столицею окупаційної влади Третього рейху на території України.

Вінниця за часів німецької окупації

Вінниця за часів німецької окупації

Вінниця «радянського» часу

Вінниця «радянського» часу

Відбудова після Другої світової війни йшла широкими кроками. Далі – суцільний розвиток інфраструктури, культури та будівництва, які, врешті, зробили Вінницю такою затишною і компактною, як сьогодні.

Щодо походження назви «Вінниця» краєзнавці та історики не втомлюються сперечатися. Хтось пов’язує її з вином, хтось – з весільним посагом, а хтось – зі співзвучною назвою річки. Але про це вам обов’язково розповідатимуть у місцевих музеях.

Вінниця сьогодення: конкуренція символів минулого і сучасності

Сьогодні Вінниця – це обласний центр на березі Південного Бугу, який налічує понад 370 тисяч населення. Про неї кажуть: місто, яке надихає. І це дійсно так – особливий колорит місцевих бачень на розвиток і облаштування територій вражають з першої хвилини перебування тут. Ймовірно, читач не одразу зрозуміє, що саме тут заворожує: буремна сучасність чи притрушена пилом століть минувшина. Метою відвідин міста може бути що завгодно. Сюди їдуть влітку, щоб насолодитися шоу-програмою фонтану Рошен, і впродовж усього року – аби віддати шану великому генію медицини М. Пирогову. Сюди кличуть корені М. Коцюбинського і велич сучасності – музей шоколаду й карамелі. І при чому всі ці місця для когось є візитівкою Вінниці як такої.

Але читачеві, ймовірно, хочеться докладніше ознайомитися з визначними пам’ятками міста. Тому починаємо подорож, не зволікаючи.

Локація 1. Вінницька водонапірна вежа

Водонапірна вежа — це переконливе свідчення того, що навіть буденні потреби можуть сприяти розвитку мистецтва. У нашому випадку це, звісно, щось споріднене з архітектурою. Ця споруда, розташована на Європейській площі, була зведена у 1912 році для забезпечення кращого функціонування водогону. Її використовували в якості оглядової вежі та каланчі. У 2000 році, згідно рішення місцевої влади, цю споруду внесли до числа символіки міста.

Вінницька вежа

Вінницька вежа

Локація 2. Світломузичний фонтан Рошен

Як ми вже зазначали вище, впродовж останніх років основну масу відвідувачів збирає унікальний фонтан Рошен. Його створили безпосередньо в руслі Південного Бугу. Здається, сам світломузичний фонтан має більші амбіції, аби поборотися за право бути символом Вінниці, ніж його засновники. Свідчення цього ви обов’язково знайдете, поринаючи у світломузичне шоу, яке, згідно програми, вам запропонує фонтан. Фонтан Рошен входить в топ-десятку видовищних фонтанів світу.

Фонтан Рошен

Фонтан Рошен

Локація 3. Національний музей-садиба М.І. Пирогова

Музей Пирогова – це те місце, де впродовж останніх двадцяти років жив і працював видатний польовий і військовий хірург М. Пирогов. Тут, до речі, й досі зберігається його забальзамоване тіло. На території музею розташовані усипальниця і старовинна аптека. Унікальним це місце робить ще й парк, в якому досі ростуть дерева, посаджені Пироговим.

Національний музей-садиба М.І. Пирогова

Національний музей-садиба М.І. Пирогова

Церква-усипальниця М. Пирогова

Церква-усипальниця М. Пирогова

Локація 4. Вулиця Соборна

Без прогулянки центральною вулицею міста – вулицею Соборною – ви не зможете переконливо розповісти друзями і знайомим про принади міста. Саме тут розташовані головні архітектурні пам’ятки, які визначають одну з граней особливості Вінниці.

Вулиця Соборна

Вулиця Соборна

Цікаві з огляду на архітектурну велич споруди тут практично навкруги. Приведемо лише декілька з них, щоб спрямувати прагнення читача, який вживу побачить набагато більше.

Будівля Вінницької обласної ради

Будівля Вінницької обласної ради

На вулиці Соборній розташований і Свято-Преображенський кафедральний собор з його золотавими дзвіницями. Він збудований у 18 столітті і має статус національної пам’ятки архітектури України.

Свято-Преображенський кафедральний собор

Свято-Преображенський кафедральний собор

Готель «Савой», судячи з деяких джерел, також претендує на символічне для міста значення.

Готель «Савой»

Готель «Савой»

Локація 5. Вінницький обласний краєзнавчий музей

Вінницький обласний краєзнавчий музей найкраще проілюструє для вас історію Східного Поділля. Серед експонатів ви зустрінете гігантський скелет мамонта, експозиції предметів побуту, прикрас та багато іншого. Екскурсії тут розроблені таким чином, що після відвідин музею ви знатимете про Вінницю достатньо, щоб розуміти, куди піти наступною чергою.

Вінницький обласний краєзнавчий музей

Вінницький обласний краєзнавчий музей

Мамонт – один з найцікавіших експонатів Вінницького обласного краєзнавчого музею

Мамонт – один з найцікавіших експонатів Вінницького обласного краєзнавчого музею

Локація 6. Оборонний комплекс «Мури»

«Мури» розташовані зовсім поруч з обласним краєзнавчим музеєм. Це –комплекс оборонних споруд, який датується 17 століттям. На жаль, споруда вже частково зруйнована, але пройтися вздовж неї, незважаючи на це, надзвичайно цікаво!

Вінницькі мури

Вінницькі мури

Локація 7. Музей ретро-техніки «Автомотовелофототелерадіо»

В музеї «Автомотовелофототелерадіо» усі без виключення відвідувачі почуваються, мов щасливі дітлахи. Тут можна торкатися експонатів, сідати за їх кермо, фотографуватися і навіть одягати деякі експонати на себе! Приватний музей ретро-техніки налічує близько 100 одиниць «залізних коней».

Приватний музей ретро-техніки

Приватний музей ретро-техніки

Частина експозиції музею «Автомотовелофототелерадіо»

Частина експозиції музею «Автомотовелофототелерадіо»

Локація 8. Давня Миколаївська (Микільська) церква

Микільська церква – найдавніший храм міста, збудований у 16 столітті. Але, крім того, це єдиний у місті зразок саме української архітектури.

Миколаївська церква

Миколаївська церква

Локація 9. Музей – садиба Михайла Коцюбинського

Музей-садиба М. Коцюбинського – місце, яке свого часу стало місцем народження видатного письменника. Тепер тут розташований музей з добротною експозицією.

Музей – садиба Михайла Коцюбинського

Музей – садиба Михайла Коцюбинського

Локація 10. Музей шоколаду Рошен

Музей шоколаду Рошен, напевно, найдивовижніше місце не лише для маленьких ласунів, але й для закоханих в естетичну привабливість кондитерських виробів дорослих людей. Ігровий комплекс, «смачні» виставки і радісна атмосфера – гарантовані.

Кондитерська фабрика «Рошен», на території якої розташований Музей шоколаду

Кондитерська фабрика «Рошен», на території якої розташований Музей шоколаду

Напевно, на завершення, наш читач чекає якогось «прихистку для душі», тихого, сповненого натхнення куточка, де можна перепочити і надихнутися природним розмаєм Поділля.

Відпочинок на лоні природи - і це в межах міста!

Вінниця – одне з небагатьох міст, де місце для повноцінного спочинку на лоні природи шукати довго не доводиться. Адже Вінницю ще називають «місто-парк». Тож пропонуємо вам після виснажливого дня, або й рано-вранці направитися до парку до одного із вінницьких парків.

Центральний парк ім. Горького

Центральний парк ім. Горького

Сквер Козицького. Фонтан

Сквер Козицького. Фонтан

Парк Дружби народів

Парк Дружби народів

Безпосередньо біля парку Дружби народів ви побачите неповторні Вишенські озера.

Вишенські озера. Пейзаж

Вишенські озера. Пейзаж

Вишеньскі озера – це одночасно і тиша, і активний відпочинок. Влітку тут вам запропонують не один спосіб екстремальних розваг

Вейкбордінг на вишенському озері

Вейкбордінг на вишенському озері

Отже, як бачимо, Вінниця готова зустрічати туристів з радістю. До слова, вінничани – дуже привітні і гостинні. Тому, якщо ми не встигли з вами поговорити про щось мегацікаве у місті, то вони вам залюбки про це розкажуть в усіх барвах. Головне, аби ви встигли обійти усі ті місця, якими вінничани пишаються!

Об`єкти у статті

Маршрути у статті

Коментарі