Додати у маршрут

Свято-Успенський кафедральний собор, Полтава

Регіон:
GPS координати: 49.58214188 34.56745148
Рейтинг:
209 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту 1 Використань у звіті
Додати у маршрут

В центріПолтави, недалеко відбілої альтанки, Знаходиться пам'ятка міста - Свято-Успенський кафедральний собор.

Історія храму

Свято Успенський й собор в Полтаві побудований в 1748-1770 роках. Існують свідоцтва, що раніше на цьому ж місці стояла дерев'яна церква Успіння Пресвятої Богородиці з невеликою двоярусною дзвіницею. Про існування цього храму, який був тоді «градским собором», було відомо з 1695 року.

У 1748 році було прийнято рішення про будівництво нового кам'яного собору. Автором проекту храму був відомий архітектор Стефан Стабанскій, якого запросили з Нової Сербії. На жаль, будівництво собору затяглося на довгі 22 роки. Причини були різні: брак коштів і матеріалів для будівництва. І все ж в 1770 році будівництво храму було завершено. Свято-Успенський кафедральний собор став першим кам'яним будинком в Полтаві.

архітектура собору

Зовнішній вигляд собору був досить неоднозначним: у центральній частині собору розглядалися римські відтінки, купола мали риси грецької архітектури, а інші порівнювали його з візантійської базилікою. Такі оригінальні розбіжності не дозволяли точно визначити архітектурний стиль Свято-Успенського собору в Полтаві.

Двоповерховий собор в стилі візантійської базиліки мав три купола, фасади прикрашали декоративні фронтони, по обидва боки перебували ризниця і паламарню. І в такому вигляді собор простояв недовго. У 1780 році відбулася перша реконструкція собору. Під час цієї перебудови були добудовані ще два куполи, тому собор став п'ятикупольним, хори перенесли на другий поверх, цегляний підлогу замінили чавунним.

У 1847 році «Градський собор» став кафедральним, так як в цьому році архієрейська кафедра була перенесена в Полтаву зПереяслава-Хмельницького.

У 1899-1900-х роках відбулася ще одна перебудова. В результаті цієї реконструкції собор збільшився в розмірах на 170 квадратних метрів. Тепер він міг вмістити більше десяти тисяч прихожан.

У 1934 році собор підірвали, і він був повністю зруйнований. Дзвіниця якимось дивом залишилася неушкодженою, в ній у воєнний час проводилися богослужіння, а потім там розташовувався музей міста.

У 1999 році на честь святкування 1100-річчя Полтави почалося відновлення собору. Благословення на будівництво дав президент України. У 2005 році будівництво було завершено, собор відновлений у своєму первісному вигляді.

Соборна дзвіниця

Неподалік від собору в 1774 році почалося будівництво дзвіниці, яке тривало цілих 27 років. 44-метрова дзвіниця була побудована в класичному стилі, чотириярусна, увінчана шпилем. На другому ярусі знаходився великий дзвін, по його сторонам відлиті зображення Успіння Богородиці, святих апостолів Петра і Павла та святителя Миколая. У нижній частині дзвони видно напис: «Во славу святої єдиносущні і нероздільні Трійці зроблений цей дзвін до соборної Полтавської церкви Успіння Пресвятої Богородиці з міді, даровано його ясновельможність князь Василем Михайловичем Долгорукова; вазі 350 пудів; року 1780, генваря 25 в місті Полтаві ».

На третьому ярусі раніше знаходився великий дзвін, який був відлитий в 18 столітті з трофейних турецьких гармат, відібраних під час штурму Полтавської фортеці. Зараз цей дзвін експонується в одному із залівПолтавського краєзнавчого музею.

Цікаві факти

  • У соборі колись знаходилися рідкісні Євангелія 1 628 і +1644 років.
  • У 1787 році собор відвідувала Катерина II.
  • Також в цьому соборі служив дяком дід відомого полтавського письменника - Івана Котляревського.

Як доїхати

Свято-Успенський кафедральний собор у Полтаві розташовується за адресою: Соборна площа, 1. Недалеко знаходяться краєзнавчий музей,Спаська церкваімузей-садиба Івана Котляревського.

Коментарі