Додати до маршруту

Мертве місто (Лиса гора), Юрківка

GPS координати: 47.62908173 35.68750000
Рейтинг:
390 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Мертве місто знаходиться на Лисій горі, поряд з селом Юрківка в Запорізькій області. Крім цього місто має ще й інші назви, згідно з історичними даними. Серед них - Кінські води і Сім мечетей.

Виявили останки стародавнього міста відносно недавно, в 2008 році, під час вивчення старовинних картЗапоріжжяісториками та краєзнавцями.

Історія Мертвого міста (Лисої гори)

Виявити згадки про Мертвому місті змогли, вивчаючи карти Запоріжжя за 17 сторіччя. Є відомості, що це був золотоординський місто, який влаштувався задорозі Шовкового шляху, Яке існувало з 3 по 16 століття. Після його занепаду, місто теж втратило своє функціональне значення і поступово його закинули. Саме через це місто лежав шлях торговців і майстрів, які йшли з Криму до Китаю і навпаки.

Саме місто було досить великий, у ньому проживали люди різних національностей: українці, грузини, монголи, татари та інші. До речі, одна з назв міста - Сім мечетей, по припущенням істориків названо так на честь того, що в містііснувало сім святинь.

Археологам вже вдалося виявити 5 будівель, серед них - мечеть і сусідню будівлю, яка, швидше за все, служила лазнею. Це пов'язано з тим, що за звичаями мусульман поруч з мечеттю обов'язково має бути присутня лазня, щоб помитися.

Мертве місто за весь свій час існуванняруйнувався три рази. Спочатку його знищили війська Тамерлана, потім залишки міста в 18 столітті зруйнували війська Російської імперії, а останній раз це трапилося вже не так давно - в 30-х роках 20 століття. Тоді місцеве населення розібрало залишки будівель на будівництво шкіл, будинків та інших споруд. Після цього про місто забули на довгі роки.

Сьогодні вченим вдалося виявити мечеть, на якій археологи сконцентрували всі зусилля, щоб дізнатися про давно минулі події. Ведуться розкопки стін і поки незрозуміло, який саме була мечеть. Вдалося тільки з'ясувати, що вона досить велика і при її спорудженні використовувався бурий цегла, він прекрасно зберігся до наших днів.

Як дістатися до Мертвого місту в Юрківці

Від залізничної станції Запоріжжя до Юрківки можна проїхати по трасі Т0803. Відстань складе близько 75 км.

Коментарі