Додати до маршруту

Троїцько-Іллінський монастир або Антонієві печери

GPS координати: 51°28’39”N 31°17’3”E
Рейтинг:
2927 Переглядів 0 Коментарів 2 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Антонієві печери Троїцько-Іллінського монастиря розташовуються в Чернігові. Це один з найдавніших зразків архітектури XI - XIX століть. Заснував його великий князь Святослав Ярославович 1069 р Спочатку християнський печерний монастир іменувався Богородичних. У літописах зазначено, що Антоній (відомий релігійний діяч Київської Русі і один із засновників монастиря) втік з Києва, рятуючись від гніту князя Ізяслава.

Троїцько-Іллінський монастир

Троїцько-Іллінський монастир

Антонію припали до душі Болдині гори, і він влаштувався в одній з печер, яку і можна вважати початком існування святині. Взагалі, виникнення Антонієвих печер прямо пов'язане з політичним протистоянням двох центрів наймогутніших на той момент князівств: Києва і Чернігова. У Києві перебував Печерський монастир, який став центром паломництва багатьох вірян. На противагу, князь Святослав, за допомогою Антонія Печерського, вирішив заснувати свій релігійний центр на Болдиних горах.

Іллінський монастир

Іллінський монастир

Інтенсивне будівництво тривало майже 200 років до тих пір, поки Чернігів не був зруйнований татаро-монголами. Доказом цього є побудована з каменю Іллінська церква. Після трагічних подій 1239 р настав повний занепад монастиря, який тривав аж до XVI ст. На думку істориків, саме в цей час почалася реконструкція монастиря і він отримав другу молодість.

Іллінський монастир

Широкомасштабні роботи по ремонту почалися в 1649 р з ініціативи Чернігівського полковника Степана Подобайло, він же був і головним меценатом проекту. Безпосередньо печери були реконструйовані кілька десятиліть потому. Після тієї реконструкції вони знайшли вид, який мають зараз.

Іллінський монастир - іконостас

Антонієві печери - це система підземних ходів і переходів, які знаходяться в товщі Болдиних гір. Загальна протяжність ходів - 350 м. Печери залягають на глибині до 12 метрів і розташовуються в двох основних рівнях. Природні умови і талант інженерів конструкції, дозволили побудувати споруду без використання додаткових засобів кріплення, тому і зараз на стінах можна розглянути фрагменти середньовічних написів.

Іллінський монастир - іконостас

Найбільший інтерес представляє нижній ярус. Він зберігся в земляному варіанті, укріплена була тільки частина тунелю біля входу. У різний час ця печера служила як усипальниця і житло для ченців-аскетів. Ще один цікавий ділянку - це залишки церкви-кістниці, яка була зруйнована ще в давнину і не відновлювалася. Вона займає значну площу 12 на 5 метрів. Знаходиться ця ділянка між церквами Миколи Святоші і Феодосія Тотемського.

Антонієві печери

Антонієві печери

У самого входу в Іллінську церкву розташовується галерея, яка, скоріше за все, була головним входом в печери. В результаті останньої реконструкції безліч підземних комунікацій були зруйновані, а ті, які залишилися, були сильно перебудовані, тому, на жаль, первісний вигляд печер втрачений. Проте, з печерних «новобудов» варто відзначити церкву Феодосія Тотемського.

Антонієві печери

Стіни і склепіння були побудовані в стилі українського бароко. Ця підземна церква є найбільшою на Лівобережжі. Висота стелі досягає восьми з половиною метрів. Церква має хори, які розташовані в північній частині. Висока вологість підземелля не дозволяла використовувати дерев'яний іконостас, тому його місце зайняли ікони, виконані з цегли і заліза. Антонієві печери входять до складу архітектурно-історичного заповідника міста Чернігів.

Антонієві печери

джерело:
photowanderers.com

GPS: 51 ° 28'39 "N 31 ° 17'3" E

Адреса: м.Чернігів, вул. Успенського, 33

Контакт: +38 (0462) 64-31-89
Працює: 10: 00-18: 00

Цей об`єкт у статтях

Коментарі