Додати до маршруту

Івано-Франківський художній музей

GPS координати: 48.92330170 24.70859909
Рейтинг:
3446 Переглядів 0 Коментарів 1 Включень до маршруту
Додати до маршруту

У чарівному місті Івано-Франківську є місце, де кожен може відчути красу мистецтва і познайомитися з різноманітними художніми національно-культурними традиціями. На площі Шептицького знаходиться одна з найцінніших пам'яток архітектури бароко - колегіальний костел Пресвятої Діви Марії, побудований за проектом архітектора Крассіні.

У приміщенні собору функціонує Івано-Франківський художній музей. Раніше тут знаходилася усипальниця графів Потоцьких. У 1669 році костел був переобладнаний в колегіаті, при якій діяло навчальний заклад - філія Краківської академії.

Сьогодні Івано-Франківський музей - це цінний скарбниця образотворчого і народного мистецтва Прикарпатського регіону. Фонд музею цінний і різноманітний. Він налічує велику кількість творів іконопису Галичини, скульптури бароко, картини польських, італійських, німецьких і австрійських художників, старовинні книги, видані у Львові і Почаєві, а також цінні твори українського народного мистецтва.

Перлиною музею є цінна експозиція «Сакральне мистецтво Галичини 15-20 століть», до якої належать унікальні пам'ятки галицького іконопису та різьблення. Серед них неперевершеними є твори західно-українських майстрів: Олени Кульчицької, Ярослава Пстрака, Івана Труша, Йосипа Сорохтея, Олекси Новаківського, Юліана Данькевича. Цю композицію гармонійно доповнює виставка скульптур епохи бароко Йогана-Георга Пінзеля, Томаса Гуддера, Діоніса Станетті.

Створенням експозиції творів сакрального мистецтва займалися українські художники, провідні історики та мистецтвознавці. Вони подорожували по Україні в пошуках цінних раритетних картин і зразків народного мистецтва. Протягом 1983-1987 років працівники Івано-Франківського музею шукали цінні зразки сакрального мистецтва на звалищах церковного майна в храмах сіл Болохово, Залужжя та Завадки. Багато з них надійшли в художній музей з підвалів Івано-Франківського кафедрального собору. Скульптури святих Петра і Павла, а також ангелів, виконаних в стилі бароко, були знайдені в костелі в місті Галич. В селі Шевченковому в церкві Святого Пантелеймона працівники музею знайшли фігури декоративної вівтарної різьби колегіаті. У 1987-1988 роках були організовані поїздки в села Городенка і Гвіздець, де були знайдені і перевезені в музей скульптури Йогана-Георга Пінзеля і скульптурний комплекс вівтаря Бернардинського монастиря.

Працівники музею намагалися зберегти цінні твори мистецтва, тому вони відправляли їх на реставрацію в Львівська філія реставраційних майстерень, який сьогодні називається Національним науково-дослідним реставраційним центром. Деякі роботи також реставрувалися в Київському державному художньому інституті, сучасна назва якого - Національна академія мистецтв архітектури в Києві.

Варто відзначити, що на міжнародній виставці «Імпреза» музей отримав в подарунок колекцію сучасної зарубіжної графіки.

Цей об`єкт у статтях

Коментарі