Додати до маршруту

Скала-Подільський парк

GPS координати: 48.84452438 26.19410133
Рейтинг:
1205 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Скала-Подільський парк відноситься до категорії пам'яток садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення. Закладений в кінці 18 століття в ландшафтно-пейзажному стилі. Характерна особливість території полягає в бугристости. Рослинність парку гармонійно підібрана з урахуванням об'ємної і кольоровий композиції.

Історія парку

Найчастіше в історичних джерелах як час створення парку вказується кінець 18 століття. Тоді ця територія належала польському воєводі А. Тарло. Однак невідомо, що саме було зроблено в парку в той час.

Як стверджують всі джерела, А. Тарло будував палац на території старої фортеці, в кілометрі від парку.Залишки цього палацузбереглися до теперішнього часу і стали туристичним об'єктом.

Швидше за все, на території нинішнього парку була лісова ділянка, яка на початку 19 століття перейшла у власність польських магнатів Голуховських. Саме в цей період почав створюватися парк на базі лісового масиву і тоді ж досяг розквіту.

Три покоління Голуховських створювали і розвивали цей парк.

Рослини в парк звозилися з усієї Європи. Тут було акліматизований багато декоративних і плодово-ягідних дерев, кущів, в тому числі і екзотичних для цих місць.

На території парку було створено невелике озеро, сформовані галявини і обладнані системою водовідведення гравійні доріжки. Крім того, на території парку було побудовано родовий маєток Голуховських і кілька будинків господарського двору.

Тут було створено достатньо простору оранжерею, в якій зібрана колекція екзотичних тропічних рослин. Залишки цієї оранжереї збереглися до наших днів.

З оригінальних садибних будівель, крім теплиці, до наших днів зберігся флігель, стилізований під середньовічний замок, в якому розташований поліклініка, а також кілька будівель господарського двору.

Збереглося також невелике приміщення, яке архітектурно оформляє вхід в парк. За деякими відомостями, будівля була будиночком садівника, а сьогодні на невеликій території розташувався дитячий парк, за своїм масштабом і призначенням схожий на школу юних ботаніків.

У 1960 році, 29 січня, парк отримав статус об'єкта природно-заповідного фонду.

Що росте в парку

За площею парк досягає 11 гектарів. В цілому тут налічується близько 100 видів, гібридів дерев, кущів та ліан. Основною цінністю садово-паркової пам'ятки є двохсотрічні дерева, серед яких:

  • липа дрібнолиста;
  • дуб звичайний;
  • клен гостролистий;
  • клен-явір;
  • ясен звичайний;
  • модрина польська;
  • сосна чорна австрійська;
  • сосна Веймутова;
  • катальпа прекрасна;
  • каштан кінський звичайний і багато інших різновидів.

Перлиною парку є 560-річна липа дрібнолиста, діаметр стовбура якої становить понад два метри і висота - понад 20 метрів. За переказами, саме під цією липою своєї улюбленої Марії зізнавався Михайло Грушевський, відомий вчений та історик.

Однак стан цієї багатовікової липи незадовільний - утворилося величезне дупло, в яке запросто може поміститися доросла людина, всихають гілки. До того ж липа НЕ обгороджена і не видно, що з нею щось намагаються робити для її збереження.

як доїхати

Скала-Подільський парк знаходиться в однойменному селищі на кордоні з Хмельницькою областю. До населеного пункту проходить траса Т2001, яка слід від містаЧертков. Також на території села є залізнична станція «Скала-Подільська». Залізнична колія також тягнеться через Чертков.

Коментарі