Додати до маршруту

П'ятницька церква

GPS координати: 51.49251175 31.30073929
Рейтинг:
2699 Переглядів 0 Коментарів 2 Включень до маршруту
Додати до маршруту

У стародавньому місті Чернігові знаходиться видатний пам'ятник епохи Київської Русі - П'ятницька церква або церква Параскеви-П'ятниці. Церква була названа на честь християнської великомучениці Параскеви, яку звели в сан святих. Її прийнято вважати покровителькою полів і худоби, цілителькою душевних і тілесних недуг. З давніх-давен Параскеву шанували і як покровительку торгівлі. Церква була побудована на торговій площі. Через багатьох століть П'ятницька церква залишається чинним релігійним храмом. Місцеві жителі називають її «перлиною» стародавнього Чернігова, яка вражає туристів своєю незвичайною і чарівною архітектурою.

П'ятницька церква була споруджена в кінці 12 - початку 13 століття відомим зодчим Київської Русі Петром Мілонегом. Це один з небагатьох збережених пам'яток домонгольського періоду. Церква нагадує прямокутний будинок, як би прагне вгору. Це досягається за допомогою вертикальних ліній на чотирьох сторонах церкви і ступінчастою структури купола. Верхні арки піднімаються вгору одна за одною у вигляді піраміди, а завершується будова високою вежею. Стіни П'ятницької церкви викладені цеглою-плінфою з використанням римської техніки під назвою «в ящик». Секрет її в тому, що між цегляними кладками - невеликий простір, заповнене вапном і бетоном. До того ж, всередині будівлі передбачені ступінчасті склепіння, які піднімаються до вікон-бійниць. Мабуть, цей храм використовувався і в оборонних цілях. У переказах Київської Русі сказано, що саме він уцілів, коли весь Чернігів був зруйнований монголо-татарським військом в 13 столітті.

За свою девятісотлетнюю історію П'ятницька церква кілька разів руйнувалася і відновлювалася. Вперше вона була перебудована в 1670 році. В результаті реконструкції будівля церкви набуло рис українського бароко. У 1750 і 1862 років храм двічі перебудовувався після пожеж в 1750 і 1862 років. Найбільші руйнування були нанесені в роки Другої світової війни, коли вибух авіабомби зруйнував її наполовину. У 1962 році церква була знову відновлена. За проектом архітекторів-реставраторів Петра Барановського та Миколи Холстенко П'ятницьку церкву на цей раз реконструювали в її первісному стилі.

Храм Параскеви-П'ятниці і по сьогоднішній день вважається великим творінням давньоруського часу. Зайдіть всередину храму, і ви побачите прекрасні фрески пізнього радянського періоду, а також відчуєте подих минулих століть.

Цей об`єкт у статтях

Коментарі