Додати до маршруту

Обсерваторія Білий слон, гора Піп Іван Чорногірський

GPS координати: 48.04656982 24.62757111
Рейтинг:
885 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Астрономічна і метеорологічна обсерваторія на вершині гориПіп Іван Чорногірськийє самим високорасположенним будівлею України, в якому жили і працювали люди.

Знаходиться на висоті 2028 метрів над рівнем моря. Її руїни яскраво виділяються серед всіх інших споруд Українських Карпат. Свою умовну назву & laquo; Білий слон & raquo ;, здавалося б, нічим не примітні сірі стіни отримали взимку, тому що в цю пору року обсерваторія, покрита кіркою льоду і снігу, дійсно нагадує казкового білого слона.

Історія & laquo; Білого слона & raquo;

За часів споруди обсерваторія & laquo; Білий слон & raquo; вважалася другою за значимістю в Європі і шостою в світі. Вона була обладнана серйозною технікою, в тому числі виготовленим за спецзамовленням у Великобританії астрографом під мідним куполом.

Ця обсерваторія також згадується в ряді книг українських письменників. Про неї в своєму романі & laquo; Дванадцять обручів & raquo; згадує Юрій Андрухович, в обсерваторії ночує героїня роману Тані Малярчук, також події в обсерваторії вплетені в канву роману Марії Римар & laquo; Білий слон & raquo ;.

покинута обсерваторія

Обсерваторія працювала в 1939 & ndash; одна тисяча дев'ятсот сорок одна роках. Після початку війни обладнання евакуювали до Будапештської обсерваторії, потім до Відня і потім до Польщі. Після війни саме приміщення теж залишилося покинутим, а місцеві жителі розтягли з нього все, що мало хоч якусь цінність.

Відновлення & laquo; Білого слона & raquo;

Відновлення обсерваторії розпочалося зовсім & nbsp; недавно. У 2012 році Міністерство культури Польщі виділило 70 тисяч доларів на відновлення будівлі обсерваторії & laquo; Білий слон & raquo ;. Ці гроші виділили в рамках грантової програми, партнером якої є Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника. Університет вносить також свої гроші у відновлення обсерваторії в розмірі 25% від загальної суми.

У майбутньому планують, що в обсерваторії буде функціонувати метеорологічна станція та інші наукові центри. Також, можливо, тут будуть розташовані номери, де зможуть переночувати втомлені подорожні.

Як доїхати

Обсерваторія & laquo; Білий слон & raquo; знаходиться на вершині Піп Іван Чорногірський, на межі Івано-Франківської та Закарпатської областей. Дістатися сюди найзручніше з селаДземброня. Потрібно спочатку доїхати доВерховини. Звідти можна дістатися до Дземброні & nbsp; автобусом, який ходить кілька разів на день.

Коментарі