Додати до маршруту

Астрономічна обсерваторія, Миколаїв

GPS координати: 46.97283554 31.97277641
Рейтинг:
1682 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Астрономічна обсерваторія в Миколаєві є однією з найдавніших обсерваторій Східної Європи. Історичну наукова установа включили до об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

На сьогоднішній день обсерваторія є найстарішою на території країни.

Історія обсерваторії

Адмірал Олексій Грейг заснував обсерваторію в 1821 році в якості морської. Будівля побудовано 28 червня 1829 по проекту архітектора Чорноморського адміралтейства Федора Вунша.

Астрономічна обсерваторія побудували на місці, яке зараз називається Спаський курган. При вирівнюванні землі для будівництва були знайдені руїни, які могли залишитися від часів колонізації греками краю.

Історію обсерваторії в Миколаєві умовно можна розділити на три особливих періоду:

 1. З 1821 по 1904 рік - працює як морська обсерваторія. На той час вона забезпечувала Чорноморський флот навігаційною інформацією і приладами, навчала штурманів.
 2. З 1904 по 1991 рік - знаходиться у веденні Пулковської обсерваторії і вважається її Південним відділенням.
 3. З 1992 року по теперішній час - становлення Миколаївської астрономічної обсерваторії як самостійної наукової установи.

Окремі датах:

 1. З 1912 роком стає окремим відділенням Головної астрономічної обсерваторії в Миколаєві.
 2. Астрономічна обсерваторія в 1935 році входить в число наукових установ Академії наук Радянського Союзу як Миколаївське відділення.
 3. У 2002 році отримує статус науково-дослідного інституту.
 4. У квітні 2007 року обсерваторія потрапила в число об'єктів, які внесли до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Архітектура Миколаївської обсерваторії

Територія обсерваторії займає площу 7,1 га і включає в себе:

 • пам'ятник архітектури - головний будинок обсерваторії;
 • старі і сучасні астрономічні павільйони;
 • будівлі господарського та наукового призначення;
 • парковий фундамент і чавунну литу огорожу.

Головний вхід в обсерваторію було вирішено організувати на північній стороні пагорба. До нього вів шестиколонний портик, перед яким зроблені широкі сходи. Центральний зал побудований у формі квадрата, сторона якого становить 10 м. Стеля цього залу спирається на 16 колон, що утворюють коло діаметром 8 м.

Зверху аудиторії архітектор спроектував високу ротонду з плоским дахом, в центрі якої зроблено круглий отвір для спостереження зенітних зірок. Складний механізм, що складається з блоків і канатів, давав можливість закривати цей отвір дерев'яним затвором.

У стінах ротонди пророблені отвори для чотирьох дверей, розташованих по сторонах світу, і 12 вікон, які дозволяли спостерігати небесні світила в будь-якій частині неба. На даху в напрямку захід від ротонди будівельники поставили два кам'яних стовпи. У цьому місці молоді штурмани встановлювали свої інструменти для спостереження світил.

Астрономічна обсерваторія збереглася до теперішнього часу в незмінному вигляді.

музей обсерваторії

У Круглому залі головної будівлі та двох павільйонах розміщена експозиція музею обсерваторії. У музеї зберігається унікальна колекція:

 • астрономічних приладів;
 • астрономічних годин;
 • старовинних книг;
 • фотографій;
 • картин;
 • карт.

Гордістю миколаївських астрономів є старовинне Меридіанний коло Репсольда, побудоване в 1834 році в Німеччині. Після відновлення і модернізації на ньому протягом 40 років велися різні наглядові програми.

Як дістатися

Астрономічна обсерваторія вМиколаєвізнаходиться на вулиці Обсерваторній, поруч з парком імені Шури Кобера і Віті Хоменко. Навпаки розташована школа № 22. Неподалік є зупинка «СК« Будівельників », через яку проходять маршрути трамвая № 1 і маршруток № 43, 52, 79, 86.

Цей об`єкт у статтях

Коментарі