Додати до маршруту

Керченські вулкани

GPS координати: 45°25’37”N 36°28’46”E
Рейтинг:
2259 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

На Керченському півострові більше 50 діючих вулканів: високих і майже плоских, періодичних і діючих постійно. Тільки вивергають вони бруд, а не потоки лави.

Керченські вулкани

Булганакське поле - це справжній тріумф бруду. Тут найрізноманітніші, конусоподібні і схожі на озера, вулкани закінчуються брудом. Бруд в широких, часом до 20 метрів в діаметрі, кратерах пульсує і пузириться, над нею зрідка здіймаються білі хмарки газу.

Керченські вулкани

Схили сопок покриті растрескавшейся буро-сірою кіркою. А посеред сопок лежить озеро, теж заповнений рідким брудом. У цьому незрозумілому, напіврідкому ландшафті і озеро постійно змінює свої обриси через потоки бруду. Серед поля вулканів ви не зустрінете вогню і розжареної лави: бруд завжди залишається прохолодною, що не тепліше 19 градусів.

Керченські вулкани

Вона піднімається з-під землі, підштовхує не високою температурою, а великим тиском газів, що накопичилися. Гази утворюються як побічний продукт органічного процесу, того ж, який дає нафту. Тому грязьові сопки на поверхні - завжди прикмета родовищ нафти в надрах.

Керченські вулкани

Вважається, що жерла Булганакських сопок йдуть дуже глибоко, нижче рівня жене ними глини. Про це свідчать вкраплення піщанику і інших порід в грязьових потоках. А ділянки викопної бруду говорять про те, що Булганакські сопки діють неймовірно, загадково довго.

Керченські вулкани

Незрозумілим для геологів залишається і велика кількість брому в бруді. Він осідає на крайках кратерів вельми мальовничій білої бахромою, схожою на хутро або цвіль, але скоро, як і бруд, засихає. Булганакські сопки зрозумілі тільки на поверхні, про те ж, що в дійсності відбувається в надрах, вчені тільки розмірковують.

Керченські вулкани

Булганакські сопки, втім, абсолютно безпечні і миролюбні. Навколо них потрібно ходити обережно: нога може піти в рідке місиво по коліно. Але поки на рахунку Булганакських сопок лише деякі жертви: в них пропадали заблукали домашні кози, та ще один німецький танк під час війни засмоктала сопка, в міру сил сприяючи червоноармійцям.

Керченські вулкани

Сопки діють постійно, не припиняючи випускають бруд, таким чином страхуючи себе від рідкісних, але бурхливих вивержень. Тільки зрідка бруд б'є фонтаном, але висота його не більше ніж 10 метрів.
Зовсім не такий Джау-Тепе, що стоїть особняком, найбільша на Керченському півострові грязьова сопка заввишки 60 метрів. Це - вулкан періодичний, і якщо вже він вивергається, то не на жарт.

Керченські вулкани

Його назва кримськотатарською означає «вража гора». Ще б пак, адже в XVII столітті Джау-Тепе знищив ціле селище.
Сильне виверження було і в 1914 році: бруд фонтанировала до висоти 40-60 метрів, а потім спускалася по схилу потоком шириною 120 і товщиною 2 метри. Останній раз показав свою силу Джау-Тепе в 1942 році, і з тих пір відпочиває.

GPS: 45 ° 25'37 "N 36 ° 28'46" E
Адреса: м Керч, с. Бондаренкове (Булганак), АР Крим

Коментарі