Додати до маршруту

Базальтові стовпи, Рівненщина

GPS координати: 50°51’52”N 26°18’4”E
Рейтинг:
3836 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Мешканці України звикли сприймати її як степову державу, що має лише нескінченні поля, та насправді Україна - величезна країна, що має більше геологічних принад за всіх своїх європейських сусідів, окрім хіба альпійських країн.

Кам'яна велич базальтових стовпів. Фото: Ihor Zlobin, CC BY-SA 3.0

Кам'яна велич базальтових стовпів. Фото: Ihor Zlobin, CC BY-SA 3.0

Одна з таких принад має горду назву "Базальтові стовпи", і знаходиться, як не дивно, у дуже рівнинній місцевості. Рівненська область і сама має влучну назву, а базальтові стовпи знаходяться в Костопільському районі, на території якого розташована так звана "Костопільська рівнина". Це величезна пласка місцевість, утворена базальтовими покладами, тут майже відсутні пагорби, проте багато карстових западин.

Саме тут знаходиться Івано-Долинське базальтове родовище, яке важливе не лише своїми унікальними краєвидами.

Базальт - корисний мінерал, утворений на самому початку існування нашої планети, мільярди років тому. Основа кори нашої планети утворена саме з базальту: базальтові плити ніби плавають у морі магми.

Саме тому, торкаючись базальту, Ви торкаєтесь самого континенту, напряму, а не крізь ґрунт. Землетруси поширюються в першу чергу базальтом, адже він являє собою суцільну структуру на багато кілометрів навколо. Товщина цього шару - десятки кілометрів, в Україні земна кора становить від 40 до 50 кілометрів.

У 1972 році в селі Новий Берестовець утворено геологічний заказник, пам'ятку природи "Базальтові стовпи" на місці закинутих кар'єрів. Частина з них вже затоплені, і в більшості їхні береги заросли сосновим лісом.

Це місце потрапило у фінал конкурсу "Сім природних чудес України", представляючи Рівненську область. 

Висота багатогранних стовпів базальту становить від 3 до 30 метрів. Вони складають враження колонн підземного царства гномів з "Володаря перснів" Дж. Р. Толкіна.

Базальтові стовпи, фото: credo.pro

Базальтові стовпи, фото: credo.pro

 

У наші дні базальт утворюється здебільшого в жерлах сплячих та на схилах активних вулканів, а для України відкриті поклади базальту - незвичне явище, вони є лише тут.

Один з дрібніших затоплених кар'єрів. Фото: ipress.ua

Один з дрібніших затоплених кар'єрів. Фото: ipress.ua

Кажуть, на території заказника (понад півтора кілометри завдовжки) можна знайти самоцвіти. Трапляються адуляри, хлорити, халцедон, пірит, азурит, самородний купрум (мідь). Усе це так само утворилося сотні мільйонів або навіть пару мільярдів років тому.

Діючий кар'єр поруч із озером. Фото: "Дядя Саша", CC BY-SA 4.0

Діючий кар'єр поруч із озером. Фото: "Дядя Саша", CC BY-SA 4.0

Цікаво, що здебільшого базальт з цього родовища йде не на бруківку, як Ви могли подумати, а на волокно. Так, саме мінеральне волокно є основним утеплювальним матеріалом в Україні, окрім пінополістиролу. Якщо Ви бачили жовтувато-коричневі плити "мінеральної вати", то цілком імовірно, що їхнє походження - тут, в Івано-Долинському родовищі, де дрібне каміння збирають сотнями тисяч тонн щороку і відправляють на переробку.

Закинута техніка в закинутому кар'єрі. Фото: "Дядя Саша", CC BY-SA 4.0

Закинута техніка в закинутому кар'єрі. Фото: "Дядя Саша", CC BY-SA 4.0

За минулі роки на блоки (облицювальні, бруківку, тощо) звідси пішло "лише" 14 тисяч тонн базальту. Більше просто і не треба. Кажуть, бруківкою з цього родовища викладено вулиці багатьох європейських міст, в тому числі Парижа та Лондона. Нею ж викладено і російську "Червону площу" у Москві.

"Блакитна лагуна" у кар'єрі. Фото: Людмила Голуб, CC BY-SA 3.0

"Блакитна лагуна" у кар'єрі. Фото: Neovitaha777, CC BY-SA 3.0

До речі, озеро, що утворилося внаслідок затоплення одного з великих кар'єрів, приваблює туристів надзвичайно чистою та прозорою водою. У центрі озера є острівець, і в цілому місцина виглядає дуже романтично.

Як знайти кар'єри?

В одних джерелах пам'ятку вказують біля села Берестовець, в інших - біля села Базальтове, обидва у Костопільському районі.

Справа в тому, що до пам'ятки віднесено кілька розрізнених ділянок: як біля Берестовця, так і біля Базальтового. Озеро, що представлено на фото у статті, знаходиться біля села Базальтового. Деякі поклади - біля Берестовця.

Приємної подорожі!

Коментарі