Додати до маршруту

Болдині гори, Чернігів

GPS координати: 51.47927094 31.28585625
Рейтинг:
4439 Переглядів 1 Коментарів 3 Включень до маршруту
Додати до маршруту

На правому березі річки Десна є виступ з безліччю курганів - схили Болдиних гір. Це історичне місце вважається найвищою точкою Чернігова, висота пагорбів досягає 35 метрів. Ще в давні часи тут заселялися народи, які залишили велику кількість археологічних, історичних і архітектурних пам'яток.

З історії Болдиних гір

Трепетне ставлення до священних дубів у слов'ян-язичників сприяло нареченні цих гір Болдін. «Болд» з давньоруського означає «дуб». Кілька свідків давнини збереглися до нашого часу, але за легендою тут була ціла Свята дубовий гай з язичницьке капище.

Цим дубам налічується до 400 років. У літописах 1069 року про горах згадується в оповіданні про монастирі, заснованому руським монахом Антонієм Богородичних: «Антоній возлюби Болдині гори і ту ся вели ...».

Раніше, в дохристиянські часи, на місці гір розташовувалося міське кладовище. Тому територія сучасного Чернігова всіяна могилами, найбільшими з яких є Болдіногорская група.

Розкопки Болдиних гір

За нині тут зберігається найбільший курганний могильник, що утворився з 9 по 11 століття. Під час археологічних досліджень професор Д. Самоквасов нарахував 232 кургани, з яких розрито 118. Найбільші за розміром - Гульбище і Безіменний - зберігають останки воїнів дружинників. У першому з них археологами були знайдені сліди обряду кремації інадзвичайно величезний меч- вагою 10 кілограм, а довжиною 126 сантиметрів. Інші предмети екіпіровки вершника і кінська збруя великих розмірів також були розкопана тут.

З пагорба Гульбище відкривається гарний вид на Святу дубовий гай на заплаві Десни. Там знаходиться озеро, яке чернігівці в кінці 10 століття використовували для хрещення. Глибоко під землею Кургану Слави розташовані Антонієві печери, Які, за чутками, від Чернігова доходили до Києва, але з плином часу були завалені.

Поруч зі слов'янськими воїнами на краю мису Болдиних гір височить пам'ятник Невідомому солдату, біля підніжжя палає вічний вогонь. Також тут знаходяться могили українського письменника М. Коцюбинського та етнографа А. Марковича.

Як дістатися до Болдиних гір

Болдині гори розмістилися в двох кілометрах від історичного центру Чернігова, на вулиці Толстого. Тому з центру можна пройтися пішки або ж скористатися громадським транспортом, який прямує через вулицю Толстого.

Цей об`єкт у статтях

Коментарі

  • Руслан Басюк

    від Руслан Басюк | 26 вересня 2017

    Краєвид на місто відкривається захоплюючий, але самі кургани не вразили... Мабуть треба було замовити екскурсію, аби перейнятися їх історичною величчю.
    0 0