Додати у маршрут

Преображенський собор у Вінниці

Регіон:
GPS координати: 49.23317719 28.47538757
Рейтинг:
321 Переглядів 0 Коментарів 2 Включень до маршруту 1 Використань у звіті
Додати у маршрут

Свято-Преображенський кафедральний собор на сьогоднішній день є головним діючим православним храмом у Вінниці. Його пишність захоплює дух, а багата історія приваблює багатьох туристів.

Вінницький собор був побудований в 18 столітті за проектом Паоло Фонтана, відомого архітектора того часу. Називатися Преображенським він став далеко не відразу, та й приміщення, займане ним сьогодні, колись було зовсім іншим.

Спочатку він був католицький костел, споруджений з деревини. Тоді будівлю було просто втіленням стилю бароко. Пізніше, в 1758 році його перебудували, в результаті чого утворилося потужне кам'яницю. Перетворення католицького костелу в православний храм відбулося в 1832 році. Подія це знаменувалося установкою куполів на даху бічних веж. Ці ж вежі разом з куполами були знесені після революції 1917 році.

Сьогодні ж перед нашим поглядом постає цегляна шестистолпное будівля, своїм фасадом звернене до вулиці Соборній, однією з найстаріших транспортних артерій міста. До будівлі примикають келії, а під ним знаходиться крипта, перекрита за допомогою напівциркульних склепінь з розпалубками.

Інтер'єр храму по всій висоті своїх внутрішніх стін виконаний просто чудово! Його прикрашає багате нагромадження наростаючих ліній антаблемента і пишні капітелі Корінфа пілястр. Тут збереглися фрагменти дивовижної настінного живопису 18 століття.

У різний час собор відвідували поважні люди, імена яких навіки відображені в історії. Відомий український письменник і громадський діяч Михайло Коцюбинський приймав тут Таїнства хрещення і шлюбу; настоятель собору Порфирій Вознесенський в 1864 році хрестив тут свою дитину, а цар Микола І провів якийсь час у стінах цього собору разом з синами - Миколаєм та Олександром.

Сьогодні тут діє недільна дитяча школа. У 2002 році на її базі була створена православна театральна студія під назвою «Лампадка». Для дорослих же священик Віталій Голоскевич регулярно проводить бесіди. Місцева бібліотека церковної літератури не просто постійно діє, а й активно примножує свій книжковий фонд. Діють дитячий, молодіжний і архієрейський хори. Останній з них двічі був визнаний на фестивалі духовного співу в Києві найкращим церковним хором в Україні.

Якщо ви перебуваєте в пошуках спокою, умиротворення або нових вражень, відвідування Свято-Преображенського кафедрального собору у Вінниці стане для вас своєрідним путівником, помічником в досягненні цих цілей.

Цей об`єкт у маршрутах

Цей об`єкт у звітах

Коментарі