Додати до маршруту

Бібліотека ім. Стефаника, Львів

GPS координати: 49.83613586 24.02597237
Рейтинг:
923 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Львівська національна наукова бібліотека імені В. Стефаника є не тільки головним науковим та освітнім центром міста, а й найбільшим культурним і архітектурним пам'ятником Львова. Будівля бібліотеки є пам'ятником архітектури національного значення, розташоване біля підніжжя гори Вроновських, на південний захід від центральної частини міста.

Історія бібліотеки Стефаника

Вперше ідея відкрити бібліотеку була озвучена в початку 19 століття. Граф Юзеф Максиміліан Оссолінський в 1817 році купує будівлю колишнього монастиря кармеліток на громадському аукціоні з метою відкрити тут заклад з бібліотекою і музеєм. Тоді в основу формування фондів лягли:

 • приватна колекція з родового маєтку Оссолінських;
 • копії шедеврів літератури з бібліотек Тадеуша Чацького;
 • частина зборів книг князя М. Ієроніма Юшинського;
 • колекція графа Еваріста Куропатницького.

Пізніше тут було засновано польське науково-дослідне товариство (Оссолінеум), яке почало свою роботу в 1827 році. Створення проекту реконструкції будівлі майбутньої бібліотеки було довірено знаменитому віденському архітекторові Петеру Нобіле. Безпосередньо самим будівництвом керував військовий інженер Юзеф Бем.

В середині 19 століття територію навколо колишнього монастиря розчистили від дерев'яних будинків. Частина корпусу зберегли, засмутили лише бічне крило колишнього господарського призначення. У 1845 році приступили до внутрішнього оздоблення будівлі. Купол книгосховища, а також інтер'єри бібліотеки були розписані художником Антоніо Бенедетті. У своїй роботі він використовував військову символіку, лаврові вінки, а також гірлянди і фамільні герби.

Бібліотека Оссолінеуму в 19 столітті була центром польської культури у Львові. На базі центру працював музей, бібліотека з читальним залом, а також друкарня.

Львівська національна наукова бібліотека імені В. Стефаника була відкрита на базі Оссолінеуму в 1940 році.

 1. У 1971 році перед головним ходом в бібліотеку було встановлено пам'ятник Василю Стефанику.
 2. У 1987 році будівлю поповнилося меморіальною дошкою, присвяченій засновникам «Руської Трійці» - Маркіяну Шашкевичу, Якову Головацькому та Івану Вагилевичу.
 3. У липні 2015 року на фасаді будівлі розташували меморіальну дошку, яка нагадує городян і гостей міста про перебування тут раніше Оссолінеуму.

Колекція бібліотеки у Львові

У фондах Львівської національної бібліотеки зберігається понад 8 мільйонів примірників друкованих видань, серед яких:

 • 250 тисяч рідкісних видань;
 • понад 75 тисяч рукописів;
 • 38 тисяч нотних видань;
 • 49 інкунабул - рідкісних книг, які видавалися в Європі від початку книгодрукування і до 14 століття.

На особливу увагу заслуговують прижиттєві видання творів таких знаменитих українських і зарубіжних авторів, як Тарас Шевченко, Іван Франко, Леся Українка, Михайло Коцюбинський, Михайло Гоголь, Віктор Гюго, Оноре де Бальзака, Чарльз Діккенс і багатьох інших.

Перлиною колекції є найбільше зібрання в відділі україніки - рукописні і друковані видання періоду з 11 століття і до початку 20 століття, архівні документи, величезна колекція періодики, картографічні видання, один з найбільших в Україні нотних фондів вітчизняних і зарубіжних композиторів.

Указом Кабінету Міністрів України у 2001 році частина унікальної колекції (3 мільйона 725 тисяч примірників) Львівської національної наукової бібліотеки імені В. Стефаника були внесені до фонду, який має особливе значення для української науки і не може бути відновлений у разі втрати або руйнування.

архітектура будівлі

Історія та архітектура будівлі, в якому тепер розташована Львівська бібліотека, не менше багата на події, ніж та історія самої бібліотеки.

У 1638 році будівля була створено як жіночий монастир кармеліток, заснував його Каспер Вельжінскій. За весь період свого існування будівля монастиря піддавалося реконструкцій кілька разів. В результаті реконструкції в 1820-х-1850-х роках будова стало одним з найяскравіших прикладів архітектури в стилі класицизму.

Будівля бібліотеки двоповерхова. Фасади лаконічні, не обтяжені особливим декором. Висота двох поверхів різна, перший - вище, другий - нижче. Вікна мають форму прямокутника. У залі рукописів зберігся зразок ліпнини 19 століття.

З боку вулиці Стефаника будівлю обмежено парканом з металевими гратами і двома воротами. Центральна частина корпусу, включаючи частину старого монастиря, має коридорну планування з однорядним розташуванням приміщень. Частина з них зберігає хрестові склепіння барочного будівлі. У бічних крилах застосовані поздовжній тип повідомлення приміщень.

Як дістатися до бібліотеки

бібліотека уЛьвовірозташована на вулиці Стефаника, 2, всього в 800 м від самого серця міста -площі Ринок. Дістатися сюди можна зцентрального залізничного вокзалу(Трамвай № 1, 10), вийти на зупинці «Головна пошта».

Час роботи: Понеділок-п'ятниця - з 10:00 до 20:00, субота - з 10:00 до 18:00. Вихідний - неділя.

Контактна інформація:

 • +38 (032) 261-41-21;
 • library@lsl.lviv.ua.

Коментарі