Додати до маршруту

Замок в місті Дубно

GPS координати: 50°25’0”N 25°45’0”E
Рейтинг:
2727 Переглядів 0 Коментарів 2 Включень до маршруту
Додати до маршруту

замок в місті Дубно або Дубенський замок

Замок в місті Дубно

Дубенський замок розташований на мисі біля річки Іква в районному центрі Дубно Рівненської області. Зараз називається державним історико-культурним заповідником міста Дубно.

замок в місті Дубно або Дубенський замок

Замок в місті Дубно. центральний вхід

Замок був побудований на місці давньоруського укріплення в 1492 році Костянтином Івановичем Острозьким. Він складався з дерев'яних частоколів на земляних валах, які зсередини були забудовані дерев'яними будинками.

замок в місті Дубно або Дубенський замокЦе мало ряд недоліків, в першу чергу оборонного характеру. Такі укріплення легко спалити або просто зруйнувати. Власне, пожежі і змусили князя Костянтина перебудувати фортеця.

На початку XVII століття замок перебудував Януш Острозький в стилі пізнього ренесансу. Він добудував ще два бастіони з кам'яними вежами. Пізніше замком володіли Заславські, Сангушки, Любомирські. За весь період існування замок жодного разу не був захоплений незважаючи на спроби татар, козаків, російських і шведських військ. В кінці 18-го століття, коли в Дубно почалися ярмарки, замок став вже палацовим комплексом. Для цього сюди прибув Генріх Іттар, архітектор римської школи. Він капітально перебудував замок і палац. Тепер замковий комплекс складається з трьох палаців: надвратного корпусу - XV ст., Палацу князів Острозьких - XVI ст., Палацу князів Любомирських - XVIII ст.

Дубенський замок, герб родини ОстрозькихВ'їзна брама на територію замку, обрамлені величним ренесансним порталом прибрамного корпусу, складеного з великих блоків світлого піщаника, прикрашає герб родини Острозьких. Надбрамну вежу неодноразово перебудовували, останній раз - в тридцятих роках XX століття, раніше вона мала купольну дах. Коли готувалися до реставраційних робіт, в нижньому ярусі корпуса знайшли фрагменти стін з каменю, характерні для XV століття. У корпусі всього три яруси, що йдуть під землю на глибину до десяти метрів. Там були каземати, що служили як приміщення для надвірної хоругви.

В основу герба було покладено зображення Георгія Побідоносця, святого Юрія. У правому полі - зображення вершника з мечем. Це герб «Погоня», від польського «Pogoń» - «Витязь», який у свій час був державним гербом Великого князівства Литовського, його вводили в геральдичні композиції магнати, які мали походження від великокнязівського роду.

замок в місті Дубно або Дубенський замокІнші знаки герба ( «Острога», зірка і півмісяць, і перехрещена стріла в півколі) увійшли в герб Острозьких через шлюбні зв'язки з іншими благородними сім'ями.

Так знак «Острога» був складений з двох гербів - «Огоньчік» (напівдугою зі стрілою у вигляді веселки золотого кольору), і «Леліва» (золота зірка з півмісяцем, повернутим вгору на блакитному тлі), що символізує зорю перемоги над мусульманської експансією. У нижньому полі зображена хрестоподібна перекреслена стріла, що виходить з півкола.

Поєднання «Огоньчіка» і «Леліва» зображувалося на давніх дубенських печатках. Ці ж елементи зображені на нинішньому гербі міста. Про їх тлумаченні можна говорити умовно, як про символ набожності княжої сім'ї.

замок в місті Дубно або Дубенський замок

Замок захищений оборонним ровом, досить глибоким - який, при необхідності, заповнювався водами річки Ікви. З боку міста замок укріплений гронверком, який складається з двох 60-градусних бастіонів системи Вобана XVII століття і куртини між ними. В'їзні ворота розташовані в триповерховому Надбрамному корпусі XV століття, який повністю втратив свій первинний вигляд в результаті численних перебудов.

замок в місті Дубно або Дубенський замок

Замок в місті Дубно. Захисні стіни замку

У 16-му столітті замок охороняли 73 гармати, вироблених в замковій ливарної майстерні. Три з них зараз знаходяться на території замку. На території замку знаходяться два палаци. На південній частині - палац Острозьких: свого часу в палаці зберігалися архіви княжих династій, а деякий час він служив казнохранилищем. На північній - палац Любомирських.

замок в місті Дубно або Дубенський замок

Особливістю південно-східній частині замку є палацовий флігель кінця XVI - початку XVII століття. Спочатку, можливо, цей флігель був одноповерховим. Будівля мала гонтову покрівлю. Нинішній вигляд палац придбав в кінці XVIII століття, коли добудували другий поверх. Тут зберігалися архіви князів Острозьких, Заславських, Любомирських, Сангушків, а також багатства місцевої шляхти.

Дубенський замок, вхід в підземелля

Дубенський замок. Вхід в підземелля

Під замком перебували множинні підземні ходи, куди ховалися і місцеві жителі, і запаси провіанту та води. У підземеллях сиро, темно, підсвічування лише місцями, і трохи моторошно навколо тільки старовинна кладка.

Дубенський замок, підземелля

Дубенський замок. підземелля

Замок відкритий для відвідування вже з 8 ранку, тому ми увірвалися в нього з самого ранку, плекаючи надію на те, що він буде порожнім. Він і був порожнім, але недовго. Компанія велосипедистів приїхала трохи згодом, а перед нашим відходом твердиню відвідала ще й дитяча екскурсія.

GPS: 50 ° 25'0 "N 25 ° 45'0" E

Адреса: м Дубно, вул. Замкова, 7-а, Рівненська обл.

Контакт: +38 (03656) 4-35-68, 4-24-01, zapovidnyk@radio.rivne.com

Цей об`єкт у статтях

Коментарі