Додати до маршруту

Замок Річарда Левове серце

GPS координати: 50°27’35”N 30°30’58”E
Рейтинг:
2304 Переглядів 0 Коментарів 1 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Замок Річарда - Левине серце«Замок Річарда - Левине серце» - поетизоване назва будинку №15 на Андріївському узвозі в Києві - пам'ятника архітектури XIX століття, спорудженого в стилі британської готики. Названий Віктором Некрасовим на честь короля Річарда Левове Серце, героя роману Вальтера Скотта «Айвенго». Будинок у вигляді старовинного замку встановлений на складному рельєфі колишньої літописної гори Воздихальниці трохи нижче Андріївської церкви. Монументальні фасади прикрашені архітектурними елементами замково-кріпосних споруд - різноманітними баштами, шпилями, зубчастими завершеннями стін і т. Д. З лівого боку будинку піднімається висока вежа з кріпаками рисами.
В різний час в будинку проживали відомі українські художники Ф. Красицький, І.Макушенко, Ф. Балавенський. На фасаді будинку встановлено меморіальну дошку українському художнику Г.П Дядченко (тут він жив в 1909-1921 рр.).

Замок Річарда - Левине серцеРозповідаючи про «середньовічному замку», деякі городяни не без гордості повідомляють, що, мовляв, англійський король, що жив в 12 столітті, прославився своєю відвагою і увійшов в історію як Річард Левине Серце, дійсно бував в цьому замку.

На жаль доведеться розчарувати тих, хто свято вірить в цю красиву легенду. Отже, звернемося до фактів. Згідно з документами. Замок Річарда з'явився на Андріївському узвозі в 1902-1904гг., А земельну ділянку разом з будинком належить київському підрядчикові Дмитру Орлову. Саме на його замовлення технік-будівельник А. Краусс займався Будівництво будинку. Для родового дворянства замок з гострими шпилями і зубчастими стінами, критою галереєю - сходами, що ведуть у внутрішній дворик, підходив якнайкраще, але цікаво те, що спочатку будинок сроілся як прибутковий (на початку XX століття Київ переживав період бурхливого містобудування: дерев'яні, здебільшого одноповерхові будови зносилися, а на їх місці будували висотні за тими мірками і просторі апартаменти, які власник після здавав в оренду).

Замок Річарда - Левине серце

Зліва: Замок Річарда - Левине серце

Ось і Орлов вирішив вкласти гроші в це дуже прибуткова справа, однак доля розпорядилася інакше. Підрядник Орлов, займаючись будівництвом на Далекому Сході, був застрелений в 1911 р, і після його несподіваної смерті будинок був незабаром проданий. І ось тут-то починається найцікавіше! Відразу ж після того, як новий власник прибуткового будинку здав квартири в оренду, по Києву поширилися моторошні чутки про те, що в замку на Андріївському узвозі оселилася нечиста сила.

Замок Річарда - Левине серце

Замок Річарда - Левине серце

Чутки були викликані страшними звуками в пічних і вентиляційних трубах, які виникали всякий раз, як піднімався вітер. Київські обивателі були буквально паралізовані страхом. Найбільш рішучі загрожували рознести проклятий будинок по цеглинці, знищивши таким чином і привиди, і їх жахливі голоси. Тільки завдяки втручанню однієї непересічної особистості, як свідчить київський переказ, в цій історії стався рятівний для всіх перелом.

Замок Річарда - Левине серце

Вид на Замок Річарда - Левине серце з пагорбів

Одним з мешканців будинку № 15 був професор Київської духовної академії, відомий історик Степан Тимофійович Голубєв. Саме йому легенда приписує роль сміливця-рятівника. Подейкують, що одного разу, донезмоги стомлений тужливим виттям в трубах, Голубев сунув руку в димохід, а там виявилася яєчна шкаралупа. Вона - то і була причиною неприємних для слуху звуків: крізь маленькі дірочки в шкарлупі проходило повітря, а шкарлупа відігравала роль резонатора.

Замок Річарда - Левине серце

Як вона потрапила в трубу, можна тільки здогадуватися. Швидше за все, туди її підклали робітники, яких чимось розлютив підрядчик ... Зі встановленням радянської влади будинок націоналізували, і його комфортабельні апартаменти перебудували в багатонаселені комуналки. Під час перебування в Києві письменника Віктора Некрасова десь в кінці 60-х Замок Річарда, як і Будинок Турбіних, притягував до себе як магнітом київську богему. Адже крім усього іншого за будинком був вихід на одну з крутих гірок, що обрамляють Андріївський узвіз, - Замкову, і звідти відкривався чудовий вид на Поділ, і далі, з панорамою всього Лівого берега.

Замок Річарда - Левине серце

Екскурсанти зазвичай проходили внутрішнім двором, а далі, піднявшись критої сходами і пройшовши майданчик перед будинком, як би містком сполучає її з верхніми поверхами, виявлялися ніс до носа з мешканцями, які оцінюють поглядали на прибульців. Тут же сушилася білизна, а з розкритих вікон лунала симфонія кухонних запахів. Замок Річарда зажив цікавою і зовсім іншим життям, - на радість «самої київської з усіх київських вулиць» і тих, хто її любить.

GPS: 50 ° 27'35 "N 30 ° 30'58" E

Адреса: м Київ, Андріївський узвіз, 15

Коментарі