Додати до маршруту

Вулкан Старуня

GPS координати: 48°42’38”N 24°29’29”E
Рейтинг:
4202 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

вулкан Старуня

вулкан Старуня

Село Старуня Богородчанського району Івано-Франківської області дивує своїми природними несподіванками. Воно займає почесне місце по найбільш сейсмоактивної місцевості.

Дорога до вулкану Старуня

Дорога до вулкану Старуня

Поблизу цього села на місці старого озокеритового промислу є невелика ділянка площею близько 1,5 квадратних км, назва якої - Чудо-Старуня - нагадує дивовижне поєднання різних стратиграфічних, мінерально-петрографічних, гідрологічних та неотектонічних особливостей.

вулкан СтаруняВисока сейсмочутливість проявляється в появі тріщин, провалів, рості порогів й невеликих водоспадів, активній динаміці газовиділення, а також в нерівномірному піднесенні - близько 1 м за сім років. Чудо-Старуня реагує на землетруси, що відбуваються в радіусі 3-6 тис. Км в Румунії, Італії, Німеччині, Іраку, на Кавказі і навіть у середній Азії. Цей постійно діючий підземний "барометр» - унікальне місце для вивчення особливостей динаміки землі, закономірностей формування корисних копалин, прогнозування землетрусів. Разом з тим наявні на території Старунського вулкана озокерит, гарячі грязі і води високої мінералізації - володіють цінними лікувальними властивостями.

вулкан СтаруняНа західному березі річки Великий Луковець, у передгір'ї Горгани, що поблизу цього села, геологічні породи утворюють складний тектонічний перегин, на вершині якого розташований вулкан з висотою конуса близько 3 м і довжиною глинистих потоків 10-60 м. Щоб до нього добратися потрібно проїхати село Богородчани, потім село Надвірне. На покажчик біля дороги «Старуня» не ведіться - потрібно їхати майже до сусіднього села Гвоздь, а від нього під гострим кутом відходить страшненька дорога на Старуню. Грязьовий вулкан Старуня - геологічний пам'ятник природи - єдиний чинних і унікальний не тільки в Карпатському регіоні, але і в світі. Своїм виникненням він зобов'язаний насамперед людям. Понад століття тому тут почали розробляти нафтові та озокеритні родовища.

вулкан Старуня

Грунтові води, насичені киснем, тепер проникають углиб землі на тисячу метрів, викликають окислення нафти, що і дає той приплив теплової енергії, яка живить вулкан.

вулкан СтаруняПередувало виникненню вулкана землетрус в Румунії, в горах Вранча в 1977 р Тоді на конусоподібному пагорбі діаметром близько 50 м з'явилися перші кратери, з яких вихлюпувались рідина, грязі і газ.

З тих пір вулкан «дихає» через десятки менш активних міні-кратерів і на рельєфі нагадує грязьове пляма. зараз Старуня

вулкан Старуняналічує 8 кратерів і 12 непостійних мікрократерів, які виділяють газ, воду, глинисту пульпу, інколи нафту або її складові. Віддалені землетруси іноді приводять до появи тріщин в землі завширшки 0,5-3 см, які закриваються через 3-5 діб.
Зовні все виглядає тихо і мирно. Як раптом без попередження в небо спрямовується потік окропу. А поряд ось вже кілька десятиліть горить газовий фонтан. І постійно з надр чується утробний звук, що нагадує бурмотіння закипаючого чайника.

вулкан Старуня

Вчені мають декілька точок зору причини виникнення цього геологічного дива. За однією з гіпотез, вулкан утворився на так званій антиклинальной складці, тобто опуклою структурі, яка має кілька розломів земної кори.

вулкан Старуня

І завдяки певним фізико-хімічним процесам, які проходять на глибині 600-1000 метрів, відбувається виверження грязей, мінеральної води, розсолів, тут утворюються сполуки свинцю, цинку, є прояви новітньої тектоніки, молодих рухів земної кори.

вулкан Старуня

Старунская землі взагалі багаті на природні копалини. Крім знахідок мамонта, на диво добре зберігся в озокеритних пластах, і волохатого носорога (у віці 24 тисячі років), Старуня відома ще й через наявність в околицях села соляного колодязя. Глибина його досягає приблизно 20 метрів, а концентрація солі у воді складає 70 відсотків. В такому середовищі ніщо не виживе.

вулкан Старуня

Колись сюди за сіллю їздили з усіх довколишніх сіл. Тепер колодязь трохи розлився, його цілком можна перетворити в озеро або кілька озер і мати під боком соляні лікувальні та оздоровчі ванни. Розповідь про село буде неповним, якщо не згадати, що, за однією з версій істориків, саме в Старуні опришки Олекси Довбуша заховали скарби, здобуті у Богородчанському замку.

вулкан Старуня

вулкан Старуня

До речі, в шлунку мамонта знайшли трав'янисті рослини, яку він робив перед тим, як фатально потрапив в озокеритні пастки.

GPS: 48 ° 42'38 "N 24 ° 29'29" E

Адрес: с. Старуня, Богородчанский р-н, Ивано-Франковская обл.

Коментарі