Додати до маршруту

Водоспад Учан-Су - найвищий в Україні

GPS координати: 44°29’32”N 34°5’31”E
Рейтинг:
2387 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Водоспад Учан-Су
Учан-Су, громохкий всього в восьми кілометрах від Ялти, добре відомий: описаний, оспіваний і підкорений. Цей овіяний легендами водоспад - найвищий і в Криму, і в усій Україні.

Річка Учан-Су бере початок в горах на висоті тисяча двісті тридцять три метри під обривомАй-Петринської скелі, А на висоті 390 метрів зривається вниз водоспадом висотою 98 метрів. Це вдвічі вище Ніагарського водоспаду. Шалено клокочущая вода вдаряється об уступи, розлітається водяним пилом.
У найбільшого уступу - статуя орла, що летить вгору назустріч летять вниз струменів. Декоративний орел вінчає насправді невелику водозабірну споруду. Вода від неї надходить в водосховища на горі Могабі.

Водоспад Учан-Су

Річка Учан-Су нижче за течією утворює ще два водоспади поменше, стікає до Ялти і впадає в море в самому її центрі. Нижче водоспаду річка вже змінює свою назву, стає Водоспадної. Хоча і вище вона виявляється названої в честь водоспаду: Учан-Су - «летить (падаюча) вода» кримськотатарською. «Висять водою» - Кремасто-Неро називають водоспад кримські греки. Ще одне його ім'я - Ауткінскій водоспад, за назвою ялтинського передмістя.

Сам водоспад відповідає безлічі назв і здається багатоликим: він виглядає по-різному в різні пори року. Бурхливе і гримить весною, влітку він - всього лише кілька цівок. Іноді в особливу спеку Учан-су і зовсім пересихає. А в суворі зими водоспад замерзає, стаючи вражаючою крижаною брилою. За такої величезної бурульки в 1986 році піднявся знаменитий альпініст-первопокорітель Юрій Лишаєв.

Водоспад Учан-Су

Він згадує, що підкорення було одно небезпечним і дивним. Водоспад на ділі виявився не суцільним крижаним масивом: він був складений з окремих замерзлих струменів-бурульок. Кожна крижана трубка сяяла веселкою на сонці, всередині кожної була вода. Щоб почати сходження, Юрій Лишаєв кілька тижнів чекав, поки підставу водопаду не змерзнеться з землею. В результаті підніматися йому довелося при температурі -17 градусів протягом трьох годин, серед зриваються з водоспаду великих бурульок. Пізніше альпініст повторив небезпечне сходження навіть без страховки.

Учан-Су не тільки сам по собі вражає, його околиці повні пам'яток, пам'ятників історії і природи. У околиці Ялти, найближчої до Учан-Су, жив Антон Павлович Чехов, і його будинок-музей коштує зовсім неподалік від водоспаду. По дорозі до водоспаду можна відвідати Долину казок, побачити стіни древньої фортеці Учан-Су-Исар. А ліс біля водоспаду складений зі знаменитої кримської сосни, що робить повітря особливо чистим.

GPS: 44 ° 29'32 "N 34 ° 5'31" E

Адрес: п. Куйбышево, Большая Ялта

Коментарі