Додати до маршруту

Національний історико-етнографічний заповідник Переяслав

GPS координати: 50.07659912 31.46409988
Рейтинг:
1584 Переглядів 0 Коментарів 1 Включень до маршруту
Додати до маршруту

За 100 кілометрів від столичного шуму і суєти, в тіні дерев, розташована справжня колиска української культури. Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав» є одним з найбільших в країні. І можна з упевненістю сказати, що він найбільш повно відображає побут жителів українського села.

Історія цього заповідника розпочалася з міського краєзнавчого музею, який ще в 1951 році займав лише три кімнати в будинку друга Тараса Шевченка. У 1979 році на базі цього музею, яке створювалося протягом 25 років, з'явився національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав».

Це унікальне місце, в якому представлені більше 370 об'єктів і пам'яток української культури. На території заповідника знаходиться 25 музеїв, в яких зберігаються 166 000 експонатів, що відображають різні віхи історії українського народу. Тут є предмети Трипільської та Черняхівської культур, скіфського часу, військове спорядження і одяг козаків, українські рушники, музичні інструменти, знаряддя праці, стародруки та багато іншого.

Відвідувачі мають можливість побувати в будинках наших далеких пращурів, дерев'яних церквах, садибах бідняка, середняка і заможного селянина, кузні, майстерні дубильника. Можна також подивитися, як виглядав поштовий двір, і розглянути вітряки, розташовані на території заповідника.

Цікаво також, що тут, на річці Супій, була знайдена стоянка кам'яного віку, унікальна пам'ятка давньої давнини.

Музеї цього краю цікаві тим, що вони розташовані прямо в пам'ятках архітектури - церквах, колишніх міщанських і поміщицьких будинках, селянських хатах і т.д.

Приваблює своєю самобутністю і унікальністю музей архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини, який знаходиться прямо під відкритим небом. Він зібрав на 30 гектарах 13 тематичних музеїв, органічно злилися воєдино. Тут розташовані 185 об'єктів, 104 з яких - пам'ятки народної архітектури 18-19 століть. У музеї представлені 20 тисяч творів народного мистецтва, знарядь праці і предметів побуту. Окрасою музею є два мальовничих ставка, дивовижний парк, в якому ростуть десятки тисяч дерев і кущів, справжні «живі» подвір'я та городи.

Кожен музей - це справжній будинок, який все ще дихає минулим і продовжує своє неспішне існування. Експонати музею дають уявлення про життя столяра, коваля, пасічника, знахарки, бідняка, гончара, бондаря і ткача.

У музеї хліба можна простежити історію становлення землеробства від давнини до сучасних днів. Унікальна хліборобська техніка, справжній будинок пекаря, вітряки, комори відображають життя людей минулих століть. Тут є унікальна колекція реліктової пшениці, посуд часів трипільської культури для зберігання і обробки зерна і навіть одяг хліборобів.

У музеї бджільництва - різні інструменти для догляду за бджолами, побутові речі бджолярів, знаряддя праці.

Відвідавши музей пошти, ви відчуєте обстановку, що існувала на поштовій станції 19 століття.

У музеї рушника зібрані рушники з усієї країни, що представляють розмаїття техніки і символіки.

Музей лікарських рослин цікавий унікальним гербарієм і фітоплантаціямі лікарських рослин.

Єдиний в Україні Музей сухопутного транспорту представляє колекцію 1400 транспортних засобів, починаючи з періоду Трипільської культури.

Безперечно, цікавий і музей космосу. Тут ви побачите справжнє крісло космічного корабля, скафандр і парашут Юрія Гагаріна, а також оригінал ракети.

Унікальну колекцію виробів з дерева, килимів, іграшок, посуду і художнього скла ви зможете побачити в Музеї декоративно-прикладного мистецтва.

І це далеко не все, чим може здивувати гостей дивовижний музей під відкритим небом. На території заповідника розташовані також унікальні архітектурні пам'ятники. Найдавнішим з них є житло з кісток мамонта, вік якого - близько 13 тисяч років.

На окрему увагу заслуговує Вознесенський собор, споруджений на кошти гетьмана України Івана Мазепи. З 1701 року в ньому знаходиться Пересопницьке Євангеліє, на якому і по сьогоднішній день приносять присягу Президенти України. У соборі є монументальна діорама «Букринський плацдарм», що зображає знаменита битва Великої Вітчизняної війни. На полотні, ширина якого становить 28 метрів, а висота - 7 метрів, ще в 1975 році було зображено наступ радянських військ під Києвом. Художники малювали прямо з фотографій солдатів, які беруть участь в битві, тому всі люди на картині реальні.

Також тут збереглися Михайлівський собор 11 століття, дерев'яна козацька церква 1606, Михайлівська церква 1666 року Вознесенський чоловічий монастир 17-18 століть, будинок Переяславського колегіуму 1753 року Успенський міський собор кінця 19 століття.

Чи є ще одне місце на карті України, яке настільки правдоподібно і повно зближує з предками нинішніх українців? Потрапивши в заповідник, створюється враження, що умілий художник намалював правдиву картину минулого, спокійну і зачаровує, облямовану численними квітами та деревами.

Коментарі