Додати до маршруту

Архітектурний ансамбль Полтави - Кругла площа

GPS координати: 49.58862686 34.55242920
Рейтинг:
2909 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Кругла Площа & ndash; це архітектурний ансамбль в стилі російського (губернського) класицизму.

Почала формуватися Кругла площа Полтави ще на початку XIX століття.

У березні 1802 року Полтава стає центром новоспеченої Малоросійської губернії. Перед владою постало питання & ndash; визначення нового центру міста. Колишній історичний центр & ndash; Червона площа (колишня Соборна площа) & ndash; не відповідала новим вимогам, так як її розміри не дозволяли вмістити всі необхідні адміністративні будівлі губернської Полтави. Спочатку за проектом 1802 року це будівлі планувалося розмістити лінійно уздовж вулиць Мало-Петровської і Олександрівської (нині вулиці Леніна і Жовтнева на відрізку від Кооперативного технікуму до Успенського собору). Для втілення цього плану, Олексієм Куракіним (першим генерал-губернатором Полтавської губернії) в Полтаву був запрошений талановитий випускник Московської архітектурної школи Михайло Амвросимов. Приїхавши в Полтаву М. Амвросимов відмовляється від лінійного розміщення центру міста, натомість пропонує розташувати адміністративні будівлі по колу на новій площі, на захід від Червоної площі, в центрі якої гармонійно височів би пам'ятник Слави, так як саме тут за легендою місцеві жителі зустрічали Петра I після перемоги над шведами в Полтавській битві. До цього тут був пустир, на якому розташовувалася ярмаркова площа. В основу майбутніх будівель М. Амвросимову були покладені типові проекти відомого петербурзького архітектора Андріана Захарова. У 1805 р був затверджений генеральний план забудови нового центру Полтави & ndash; Круглої площі.

Протягом 1805-1811 рр. формується Полтавська Кругла площа, на кошти знаменитого мецената Семена Кочубея.

Першим будовою на новій площі стає Полтавський Малоросійський поштамт, споруджений в 1809г. У 1810 році побудовано Будинок дворянського зібрання і Будинок Губернских присутствених місць. & Nbsp; На протязі 1809-1811 років було зведено три губернаторських будинку (цивільного губернатора, віце-губернатора і генерал-губернатора). У 1811 р & ndash; будівлю Повітових людних місць. Заключним будівлею в цьому унікальному архітектурному ансамблі став Кадетський корпус & ndash; 1840 рік. Спільними рисами для всіх будівель є: більшість з них мають три поверхи (нижній цокольний поверх); два інших поверху мають рівні стіни, прорізані чітким карнизом; посередині головний фасад прикрашає колонний портик з фронтоном.

Під час Великої Вітчизняної війни архітектурний комплекс був практично повністю зруйнований. Після війни полтавські архітектори склали план відновлення ансамблю. Здійснив цей план протягом 1950 - 1960 рр. тодішній головний архітектор Полтави Л. С. Вайнгорт & ndash; саме його проект переміг в конкурсі і був прийнятий в якості концепції відродження. В результаті всі будівлі архітектурного ансамблю були відновлені в первозданному вигляді.

Сьогодні ансамбль Круглої площі & ndash; це єдиний в своєму роді цілісний класицистичний архітектурний ансамбль, побудованої в єдиному стилі.

Являє собою площу круглої форми, в центрі якої розкинувся цілий парк і його домінанта - Монумент Слави. По кільцю навколо парку розташовані вісім будинків в стилі російського класицизму, між якими в різні боки міста розкинулися вісім вулиць.

Архітектурний ансамбль Круглої площі & ndash; одне з найкрасивіших і найулюбленіших місць відпочинку полтавчан, і гостей міста.

Дістатися до Площі дуже легко, будь-яким громадським транспортом до Центру.

Цей об`єкт у статтях

Коментарі