Додати до маршруту

Полтавський Хрестовоздвиженський монастир

GPS координати: 49°35’53”N 34°34’36”E
Рейтинг:
2389 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Хрестовоздвиженський монастир

Хрестовоздвиженський монастир

Цей православний монастир пережив радісні й сумні часи. Його заснували на честь розгрому польських військ українськими, а розквіт його почався після перемоги російських над шведськими. Монастир не раз руйнували і спустошували. Він був центром культури і освіти на Лівобережжі, довгий час мав статус чоловічого, але в кінцевому варіанті став жіночим.

Хоча окремі елементи архітектурного ансамблю Хрестовоздвиженського монастиря задумані і виконані в різний час, весь його комплекс виглядає досить гармонійно. Серед споруд монастиря виділяються Хрестовоздвиженський собор, дзвіниця та Троїцька церква.

Хрестовоздвиженський монастир

Семикупольним Хрестовоздвиженський Собор вважається одним з кращих зразків українського бароко. Зведений він був на початку XVIII століття. За принципом побудови форма собору трохи витягнута, хрестоподібна. Він не має головного фасаду, три його сторони однакові з точки зору архітектури. Площа 366 квадратних метрів. Внутрішнє оформлення собору створювали в другій половині XVIII століття. На жаль прекрасні іконостаси, виконані відомими майстрами того часу - Василем Реклінскім і Сисоєм Шалматовим, були знищені в 1933 році більшовиками. Троїцька церква не претендує на роль архітектурного шедевра. Вона досить проста, невисока, має всього один купол і один ярус, але органічно вписується в весь архітектурний ансамбль і є його невід'ємною частиною.

Хрестовоздвиженський монастир

Спорудження, найбільше привертає увагу відвідувачів - чотириярусна дзвіниця. Її висота - 47 метрів. Зведена вона була в 1786 році. Італійський стиль архітектури доповнюється елементами українського бароко. Майже у всіх описах монастиря, як давніх так і більш сучасних, вказується на подібність цієї споруди і Великої Лаврської дзвіниці в Києві. Свого часу на дзвіниці Хрестовоздвиженського монастиря знаходилися 10 різних за розмірами і формою дзвонів.

Справжньою гордістю був дзвін вагою понад 6 тонн.
Крім зазначених культових споруд в межах монастиря розміщена крихітна однокупольная Семенівська церква, побудована в 1887 році, а також група одноповерхових господарських приміщень і келій.

Хрестовоздвиженський монастир

Розміщений на пагорбі, відокремлений від міста широкою і глибокою долиною невеликого притоки Ворскли - Полтавки (більше відомої під назвою Тарапунька), монастир добре видно здалеку. Обнесений кам'яним муром він нагадує фортецю (залізничний насип, майже кільцем оточує підніжжя пагорба, підсилює це враження).

У 1650 році на високому пагорбі, поруч з Полтавою, на гроші козацької старшини (Мартин Пушкар, Іван Іскра, Іван Крамар та ін.) І жителів міста було засновано чоловічий монастир. Підстава присвятили перемозі над польсько-шляхетським військом. Історія не дуже жалувала цю православну святиню - монастир був об'єктом соціально-політичних суперечок, не раз його спустошували і руйнували. Але були в його історії і щасливі епізоди - монастир зробили одним із символів перемоги російських військ в Полтавській битві, він був центром культури і просвітництва Лівобережної України, надихав творчість відомих діячів мистецтва.

До кінця ХVІІ століття будови монастиря були дерев'яними.
У 1695 році його зруйнували кримські татари, в союзі з Петром Іваненко (Петриком) прийшли походом на Лівобережну Україну. На початку ХVІІІ століття на гроші відомого українського державного діяча Василя Кочубея було розпочато будівництво нового, кам'яного собору (залишки дерев'яного розібрали). Але після страти Кочубея за наказом гетьмана Івана Мазепи будівництво зупинилося.

Хрестовоздвиженський монастир

Відповідно історичними джерелами, в монастирі розташовувався штаб шведського короля Карла ХІІ перед вирішальною битвою з військами Петра І, згодом названої Полтавської. Після перемоги російської армії і завершення бойових дій на цій території, Хрестовоздвиженський Собор був добудований за участю сина страченого Василя Кочубея. Зведення собору було завершено близько 1725 року - воно розтягнулося майже на тридцять років. У 1750 році
побудували Троїцьку церкву, а в 1786 - прикраса монастиря - дзвіницю.

Хрестовоздвиженський монастир

Взагалі XVIII століття можна сміливо назвати періодом розквіту монастиря. Саме в цей час були зведені основні його споруди. З 1775 по 1798 роки тут перебували архієпископи Слов'янський та Херсонський. Тоді ж при монастирі була заснована Слов'янська семінарія, учнями якої були відомий письменник і поет Іван Котляревський, Василь Гоголь-Яновський (батько Миколи Гоголя), майбутній ректор і професор Перебургской медико-хірургічної академії Семен Гаєвський, відомий грецький вчений-енциклопедист Афанасіос Псалідас і багато інших.

Хрестовоздвиженський монастир

Серед архієпископів в монастирі проживали відомі в світі люди - грек за національністю, друг великого французького просвітителя Вольтера, Євген Булгпріс, а також земляк Булгаріса - Никифор Феотоки, або Микола. Саме з цими двома особистостями, а також з архієпископом Андрієм Серебренниковим і єпископом Банулеско-Бодоні пов'язаний значний престиж Полтавської Слов'янської семінарії.

У монастирі бували Тарас Шевченко, замалювати монастирські споруди, і відомий російський художник Григорій Мясоєдов.

Останній в 1901 році подарував полтавському театру картину-завісуЧудотворна ікона Божої Матері Каплуновськарозміром в 6 на12, із зображеною дорогою на монастир, біля якої сидить кобзар з особою Тараса Шевченка грає для подорожнього з особою Миколи Гоголя.

Під час громадянської війни монастир не раз спустошували. Хоча справжній грабіж почався після введення в дію декрету Раднаркому про відбиранні культових цінностей.

У 1923 році монастир закрили. У його будівлях в 20-30 роки минулого століття розташовувалися: клуб залізничників, історичний архів, Полтавська дитяча трудова колонія НКВС, гуртожиток та студентська їдальня Полтавського педагогічного інституту.

Під час фашистської окупації община монахинь, з дозволу оновленого єпархіального управління, заснувала в колишньому чоловічому монастирі жіночий.

Копія КАПЛУНОВСЬКА ікони Божої Матері

У післявоєнні роки в ньому налічувалося до 100 черниць, на початку 50-х оновили деякі споруди, які постраждали під час війни. Але в 1960 році монастир знову закрили. Офіційно він став пам'ятником культури і старовини, хоча це не врятувало його дзвіницю від підпалу підлітками, а одну з церков - від влаштування в ньому автомайстерні.

Чудотворна ікона Божої Матері Каплуновська, яка вважалася загубленою - знайдена і знаходиться в Свято-Троїцької церкви Хрестовоздвиженського монастиря в м Полтава!

Копія КАПЛУНОВСЬКА ікони Божої Матері яка була у військах Петра I під час Полтавської битви.

GPS: 49 ° 35'53 "N 34 ° 34'36" E

Адреса: Полтава, вул. Свердлова, д. 2-а.

Контакт: +38 (05322) 7-90-59

Цей об`єкт у статтях

Коментарі