Додати до маршруту

Озеро Світязь

GPS координати: 51°29’48”N 23°50’20”E
Рейтинг:
3720 Переглядів 0 Коментарів 1 Включень до маршруту
Додати до маршруту

озеро Світязь
«Український Байкал» - так недаремно називають люди цю дивовижну перлину Волині. Воно розташоване на північному заході Волинської області, поблизу м Шацьк. Озеро чарує красою, великою прозорістю води, білим крейдяним ложем, рибними багатствами. У ясні дні в ньому відбивається блакить неба, а в негоду озеро вражає грізними темними хвилями. Недарма народ склав про озеро Світязь багато перекладів і легенд. Щорічно милуватися мальовничими далями самого озера і його берегів прибувають тисячі туристів.
На території України - це одне з найбільших озер; з площею водної поверхні воно поступається хіба що озерам-рекордсменів Дунайських плавнів.
Озеро Світязь утворилося в результаті дії стародавнього льодовика і багатовікового впливу потужних артезіанських вод.

озеро Світязь

У східній частині озера є мальовничий острів, вкритий великими деревами, серед яких переважають явора та липи. Площа острова близько 40 тис. Кв. метрів.

озеро Світязь

Про походження озера і острова на ньому є кілька переказів. В одному з них розповідається, що одного разу діти пасли на лузі худобу. Біля них бігала собака, а віддалік проходив дід. Коли пес загавкав на діда пастухи молодший стали сміятися, старші ж отганялі собаку.

озеро Світязь

Тоді дід (він був чаклун) покликав молодших з собою і привів їх до великого каменя, києм підняв його і вийшла з землі вода; і стало озеро Світязь. Маленькі пастушки потонули, а старших, хлопчика і дівчинку, дід повів далі і наказав їм не озиратися. Але діти не втерпіли і озирнувся. В мить в тому місці став острів, а діти перетворилися в явора і липу.

озеро Світязь

Пейзаж навколо Світязь завершує смуга піщаних пагорбів 2-3 м заввишки. Береги озера переважно низькі, лише на південному заході знаходиться піщана так звана Татарська Гора, що має висоту 8,5 м. Берегова лінія озера мало звивиста, її довжина становить понад 35 км. На південному заході в сушу поглиблюється мілководні затоку Бужня (Бужня Лука), а на південному сході - затока Лука.

озеро Світязь

Залив Бужня іноді вважають окремим озером. Дно в затоках торфьяністое, ідістое, із залишками рослин. З півночі і півдня в озеро вдаються миси, які ніби поділяють його на мілководну східну і глибоководну західну частини. Дно мілководній частині рівне, плоске, з льодовикових відкладень. У східній частині озера дно крейдяне, застелена величезними валунами діаметром до 2,5 м. Підвищення ложа тут міняються западини.

озеро Світязь

Довжина озера 9,3 км, ширина 4-8 км, площа водної поверхні 24,2 кв. км. Озеро вражає незвичайними глибинами; за звичайну глибину його вважають 7 м, а в западині на північний захід від острова вимірюється глибину 58,4 м. над підвищенням посередині дна озера глибини різко зменшуються і складають 1-2 м. Прибережна смуга мілководна.

озеро Світязь

В озері знаходиться велика кількість води об'ємом близько 190,7 млн. Куб. м.
Харчується озеро Світязь артезіанськими подмеловимі водами, які потужними джерелами виходять в західній частині на поверхню, а також водами поверхневого стоку, що формується на прилеглих схилах. Щорічний приплив артезіанських вод досягає близько 3,5 млн. Куб. м. Навесні рівень води в озері помітно піднімається; амплітуда коливання рівнів становить зазвичай 1 м. Під час повені в Світязь надходить вода з озера Люцимир через суміжне маленьке озерце Линовець, що лежить на південний схід від нього.

озеро Світязь

Вода Світязь чиста, приємна на смак, трохи жорсткувата; такою смачною води немає ні в одному озері на Україні. Прозорість її незвичайна, навіть дрібні предмети видно на значній глибині; взимку вода прозоріше, ніж влітку. Прозорість води Світязя свідчить про її чистоті, відсутність (або незначна кількість) домішок. Звичайно, вона не буває постійною: в затоках, біля берегів, де завжди є залишки рослин, вода не така чиста. Прозора вода визначає можливість проникнення в глибину сонячного світла, а це дуже важливо для біологічних процесів в озері.

озеро Світязь

На мілководді озеро заростає болотною рослинністю. Крім того, в прибережній зоні розвиваються водорості, які майже суцільним килимом покривають дно.

озеро Світязь

Велика площа озера і значні глибини зумовлюють утворення великих хвиль (заввишки більше метра), особливо при західному вітрі. Під час великих бур на озері піднімаються високі хвилі.

озеро Світязь

Через значну глибину і інтенсивний приток підземних вод озеро Світязь прогрівається нерівномірно. У глибоких місцях температура стала (близько 9 °), а в верхніх шарах влітку прогрівається до 20 ° і більше. Найвища температура, зафіксована на поверхні, становить 30,2 °; середня температура в теплі місяці (червень-серпень) коливається в межах 18-20 °.

озеро Світязь

Замерзає озеро майже щорічно, але суцільний льодовий покрив буває лише в дуже суворі зими. У місцях, де виходять потужні підземні джерела, лід утворюється дуже рідко, при спокійній поверхні і сильних (нижче 20 °) морозах. Лід з'являється в кінці листопада, а зникає на початку квітня. Максимальна товщина льоду спостерігається в лютому і досягає 65 см.

озеро Світязь

Озеро Світязь має сприятливі умови для життя різних організмів; середня щільність бентосу влітку досягає 73 кг / га. Ось чому озеро багате на рибу. Тут водиться лящ, сом, судак, карась, окунь, щука.

озеро Світязь

GPS: 51°29’48”N 23°50’20”E

Цей об`єкт у статтях

Коментарі