Додати до маршруту

Нікітський ботанічний сад

GPS координати: 44°30’33”N 34°13’58”E
Рейтинг:
2810 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту
Нікітський ботанічний сад

Нікітський ботанічний сад

Християн Християнович Стевен, російський академік, засновник і перший директор Нікітського ботанічного саду. Сад був створений в 1812 році неподалік від села Микита - звідси і пішла його назва.
На думку засновника Нікітського саду «Таврійський казенний сад буде мати на увазі потрійну мету:

Нікітський ботанічний сад. бал хризантем

Нікітський ботанічний сад. бал хризантем

1) по можливості повне зібрання всіх без вилучення в тутешньому кліматі рости можуть і в будь-якому роді господарства корисних, або тільки для прикраси службовців дерев, кущів і трав, для пізнання всіх різних видів по зовнішнім їх ознаками і за образом;

Нікітський ботанічний сад. Бамбук

Нікітський ботанічний сад. Бамбук

2) добування насіння і розведення в міру важливості великих або менших шкіл таких (рослин), які в іншої Росії виростати можуть;

Нікітський ботанічний сад

3) розведення великих плантацій таких рослин, які одним теплим кліматом, властиві для отримання від оних доходу і заохочення тим жителів Тавриди і інших здатних місць до таких насаджень ».

Нікітський ботанічний сад. кактуси

Нікітський ботанічний сад. кактуси

У колекціях Нікітського ботанічного саду налічується близько 30 тисяч видів, сортів і гібридів рослин. За дивним, красивим, багатим і цікавим своїм зеленим оздобленням алеях щорічно подорожує більше 700 тисяч екскурсантів і туристів з усіх куточків землі. Нікітський сад здійснює широкі наукові зв'язки з 550-ма установами з 80 країн світу.

Нікітський ботанічний сад

Микита - це селище міського типу, який розташувався напередодні Ялти. Тут знаходиться великий науково-дослідний центр Кримського півострова. 1984 рік став роком, коли в цьому селищі з'явився Дослідницький комплекс, покликаний займатися проблемами охорони геологічного середовища Криму.

Нікітський ботанічний сад. озеро

Нікітський ботанічний сад. озеро

Його створення було приурочено до XXVII Міжнародному геологічному конгресу, оскільки саме в Криму проводилися його наукові екскурсії. Будинком для центру стало красива будівля, що приваблює своєю оригінальністю.

Нікітський ботанічний сад

Одним з лісництв, складових Ялтинський гірсько-лісовий заповідник, є Нікітська яйла. Багато річки, що належать до Гурзуфської ландшафту, беруть початок на її схилах, тут з'являється чудовий повітря, що несе в собі цілющі аромати соснового лісу.

Нікітський ботанічний сад

У 1974 зліва від шосе було побудовано 16-поверховий будинок санаторію «Ай-Даніль». Зі східного боку знаходиться державний заповідник «Мис Мартьян», до якого впритул примикає паркова зона санаторію.

Нікітський ботанічний сад

Нікітська розколина розташована з протилежного краю споруди природоохоронного комплексу. Тут природа у всій красі продемонструвала, як величезна міць земних сил здатна впливати на рельєф ландшафтів. Тут вражає холодну, похмуру ущелину, яке схоже на слід від гігантського меча, рассекшую скелі.

Нікітський ботанически сад

Якщо Ви ризикнете прогулятися тут, то побачите що нависають над головою стрімкі стіни, що мають висоту до 25-30 метрів. Можна побачити ліс, що росте вздовж верхньої кромки ущелини.

Нікітський ботанически сад

Пейзаж 20-метрового царства, в якому правлять похмурі скелі, також включає кам'яні осипи і хаоси, глибокі тріщини в товщі вапняку, зрушивши з гірського схилу.

Нікітський ботанически сад

Тут навіть влітку, в самий жаркий день, можна відчути віяння холоду. Розгадка дещо простіше, ніж може здатися на перший погляд. Справа в тому, що завдяки природним природним особливостям ці скелі стали свого роду акумулятором і конденсатором вологи.

Нікітський ботанически садНікітська розколина має три виходи. Всі вони захаращені величними скелями пірамідальної форми. Тут, в мальовничій романтиці скель черпають натхнення кінематографісти і художники, а скелелази перевіряють себе на міцність на крутих стінах ущелини.

Верхній парк Нікітського ботанічного саду.

Центральний ансамбль партеру створений разом з адміністративною будівлею саду до його 125-річчю. Центр саду оточений пірамідальними кипарисами, ліванським, гімалайських і атласскій кедрами, пальмами та іншими привертають увагу екзотами. Будинки повиті трояндами, плющем, гліцинією. Неподалік - будівлі наукових відділів і лабораторій парку, в центрі любовно доглянутого газону - бюст засновника Нікітського саду Х.Х. Стевена.

Нікітський ботанически садУздовж майстерно оформлених алей парку можна зустріти насадження рослин, завезених з усіх континентів Землі: високо підняла свої батоги гай бамбука, батьківщиною якого вважається Китай, поряд росте дуб кам'яний - вічнозелений вид, виходець із Середземномор'я. Дуб цей на Південному березі добре акліматизувався, він широко використовується для озеленення вулиць Ялти та інших населених пунктів. Тут же, в Верхньому парку, видно потужні дерева ялиці, платана, секвойядендрона гігантського (мамонтове дерево) з Північної Америки. Сад закладався на місці природного ліс, тому нерідко зустрічаються окремі старі дерева місцевої флори - фісташка туповідная, дуб пухнастий, суничник дрібноплідний і інші дерева, які за віком старше паркових насаджень.

Нікітський ботанически садТис ягідний, наприклад, зростаючий в цій частині саду, досягає 500-річного віку, нагадуючи про тутешні колишніх лісах. Це гарне хвойне дерево нині збереглося лише в самих важкодоступних лісових урочищах Кримських гір, в яких зустрічаються і 1000-річні особини.
Чудовий розарій Верхнього парку, де майже цілий рік можна зустріти квітучі троянди, багато з яких створені селекціонерами саду: Климентина, Червоний мак, Зоряна сестра (сорт присвячений Валентині Терешкової), Бахчисарайський фонтан та інші. Подорож по алеях саду привертає увагу не тільки до найбагатшою колекцією рослин, але і до красивих пейзажів Ялтинського амфітеатру, раз у раз відкривається з видових площадок.

Нижній парк.
Нікітський ботанически садЦе найбільш стара частина Нікітського саду, створена в першій половині XIX століття. Тут можна спостерігати найбільші особини дуба і кипариса, сосни і платана. Привертає увагу маслиновий гай, закладений більше 170ті років тому. Ця середземноморська вічнозелена культура добре прижилася в південному Криму. Маслина посухостійка, невибаглива і представляє чималий практичний інтерес. Тут же зустрічаються і інші теплолюбні культури: інжир, мушмула, хурма. Інтерес викликає і гігантська сосна Монтезуми, названа по імені вождя американських індіанців - ацтеків. Особливу увагу привертають старі дерева землянічніка мелкоплодного (суничного дерева червоного), занесеного до Міжнародної Червоної книги. Це єдиний місцевий представник листяної вічнозеленої дендрофлори європейської частини СНД. Його смарагдова листя з пурпурного кольору корою служить чудовою прикрасою паркових насаджень. Суничник довговічний, в лісах Південнобережжя відомі його 1000-річні екземпляри.

Нікітський ботанически садУ Нижньому парку можна зустріти і інші цікаві види рослин: корковий дуб, завезений з Португалії, магнолію крупноцветковую і банан з Японії, лавр благородний із Середземномор'я, гінкго дволопатеве - «жива копалина» з Китаю. Уздовж алей рясні красиво квітучі чагарники: олеандр, бугенвиллия, багряник. Своєрідні вічнозелені місцеві чагарники: ладаніка кримський, иглица понтийская, плющ кримський -, що надають схилах парку привабливий, ошатний вигляд.

Приморський парк.

Він краще за інших захищений навколишніми гірськими гребенями, клімат тут м'якше, і тому в цій частині Нікітського саду представлені найбільш теплолюбні вічнозелені форми рослин.

Нікітський ботанически сад

Звертають на себе увагу різноманітні пальми, криптомерія, османтуси, фісташка мастикова і шінус звішувати. Набережну приморського парку красиво обрамляють насадження ленкоранской акації і численні яскраво квітучі субтропічні чагарники.

Нікітський ботанически сад

Парк Монтедор.

На захід від Приморського парку, ближче до Ялти, розташований парк на мисі Монтедор, де поряд з аборигенними видами - дубом пухнастим, ялівцем високим - виростає ряд реліктових хвойних екзотів: багато видів сосни з різних країн світу, метасеквойя з ніжною, що обпадає на зиму хвоєю.

Нікітський ботанически сад

Метасеквойя вважалася вимерлим видом і виявлена ​​була «в здоров'ї» вченими в Китаї лише в 1941 році. Тут можна помилуватися також посадками сосни пицундской, природні насадження якої в Криму збереглися лише на Південному березі на мисі Айя - на заході і на мисі Ай-Фока, а також в Новому Світі - на сході. Дивує відвідувачів і стара гай мамонтових дерев, посадки кипариса мексиканського, гутаперчевого дерева та інших екзотів.

Нікітський ботанически сад

Парк Монтедор - наймолодший в Нікітському саду, він створений трохи більше півстоліття тому, тому поки ще рідше інших парків Нікітського саду відвідується любителями природи.

Нікітський ботанічний сад розташований в Криму, в 9-ти кілометрах на схід Ялти в смт. Микита. Від центрального речового ринку можна доїхати на автобусі № 34 або маршрутному таксі, до зупинки Нікітський Ботанічний сад.

Дорога до Нікітському ботанічному саду

Дорога до Нікітському ботанічному саду

З тролейбусної станції на тролейбусі № 2, доїхати до кінцевої зупинки і по мальовничому шляху спуститися до Нікітському Ботанічному Саду. Назад в Ялту краще потрапити на катері. Спустіться ще нижче, на пляжі, і зробите захоплюючу прогулянку вздовж узбережжя на теплоході.

GPS: 44 ° 30'33 "N 34 ° 13'58" E
Адреса: смт Нікіта, НБС-ННЦ, АР Крим
Контакт: +38 (0654) 33-55-28, 33-53-88, 33-65-67

Коментарі