Додати до маршруту

Музей-садиба І. Котляревського

GPS координати: 49°34’54”N 34°34’6”E
Рейтинг:
2930 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

І. КотляревськийУ місті Полтава на Іванівській гірці розташовується на перший погляд нічим не примітна українська сільська хата. У дворі все також традиційно: сарай, комора, криниця, а навколо невисокий тин. Але цей будиночок зовсім не простий, він, і все, що його оточує, - це будинок-музей видатного українського поета і одного з батьків сучасної української мови, автора «Енеїди» Івана Котляревського.

Музей-садиба І. Котляревського

Музей-садиба І. Котляревського

На жаль, справжня садиба, в якій проживав письменник, не збереглася. Її відновили тільки в 1969 р Присвячено це було до святкування 200-річчя поета, до речі, цей рік був офіційно визнаний ЮНЕСКО роком письменника. Цікаво, що кресленнями для проекту послужив акварельний ескіз створений самим Тарасом Шевченком. Всі деталі були в точності відтворені зі спогадів сучасників Котляревського.

Музей-садиба І. Котляревського, Полтава

Музей-садиба І. Котляревського, Полтава

У цьому будинку жили кілька поколінь Котляревських. Поетові він дістався від батька, а батькові - від діда, який служив дяком при Успенському соборі, який знаходиться неподалік. Побудований 1705 р, про що свідчить різь на сволоці, сім'ї Котляревських він дістався у 1751 р

Музей-садиба І. Котляревського, Полтава

Будинок складається з п'яти кімнат, які письменник злегка модернізував для зручності роботи і відпочинку. Одна з кімнат служила офісом і спальнею одночасно. У кімнаті, крім меблів перебувала велика колекція старовинних книг. Серед них можна було знайти твори Вольтера, Лафонетна, Вальтера Скотта та інших іноземних авторів.

Спальня и кабінет Котляревського

Спальня і кабінет Котляревського

Відпочивати Котляревський любив на поріжку, вихід до якого знаходився в вітальні. З цього місця відкривається мальовничий вид на Ворсклу. Жив поет досить скромно. У маленькій вітальні перебували стіл і кілька стільців. Стіни були прикрашені картинами, серед яких і портрет господаря будинку. Окрасою будинку були оригінальні настінні годинники, на циферблаті яких знаходився біблійний мотив першого гріха.

письмовий Котляревського

письмовий Котляревського

Музей-садиба І. Котляревського в Полтаві - це типове споруда XVIII - XIX століть. Уздовж кабінету, під стелею знаходиться різьблений напис, яка вказує дату спорудження будинку. Будинок реконструйований в повній відповідності з архітектурою тих часів. Хоча деякі деталі залишилися з оригінального будинку. Наприклад, комод, картина, столик і дзеркало - дійсно належали письменнику. Всі інші речі - це типове наповнення української хати.

Музей-садиба І. Котляревського, Полтава

Після смерті письменника будинок не раз міняв власників. У 1845 році Полтаву відвідував Т.Г. Шевченко, який зробив свій малюнок, на якому крім будинку була зображена Успенська церква і річка Ворскла. Це не єдиний оригінальний малюнок. Також є літографія художника Р. Мелліна. Реконструкція проходила під керівництвом архітектора В.М. Тертичного. Всього в будинку 5 кімнат: світлиця, вітальня, кабінет, кухня і кімната економки. На стіні кухні висить справжній літературний раритет - список кріпаків «ревізька казка». Цей список ліг в основу написання «Мертвих душ» Гоголя.

Музей-садиба І. Котляревського, Полтава

У 1952 році відбулося урочисте відкриття літературно-меморіального музею імені Івана Котляревського. У музей вас запрошують актори в національних українських костюмах. Тут можна знайти колекцію рукописів автора і різні документи, що ілюструють етапи життя Котляревського.

Музей-садиба І. Котляревського, Полтава

У різний час Музей-садиба І. Котляревського в Полтаві брав таких відомих людей як російський лінгвіст І. Срезневський, актор М. Щепкін, історик В. Пасік, історик М. Погодін і багато інших.

джерело:
shukach.com, moto.kiev.ua, calmwarmplace.blogspot.cz

GPS: 49 ° 34'54 "N 34 ° 34'6" E

Адреса: Соборна пл. 3, Полтава

Контакт: +380 5322 74160

Цей об`єкт у статтях

Коментарі