Додати до маршруту

Музей Писанка в місті Коломия

GPS координати: 48°31’42”N 25°2’20”E
Рейтинг:
7765 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Музей Писанка в місті Коломия

Музей Писанка в місті Коломия

Традиція розпису яєць на Гуцульщині та Покутті нараховує багатовікову історію і саме тут, мистецтво писанкарства сягнуло високого рівня.

Сквер біля музею Писанка

Сквер біля музею Писанка

Колекція писанок у Коломийському музеї народного мистецтва Гуцульщини формувалась багато десятиліть і поступово виникла ідея створити окремий відділ - музей писанкового розпису.

музей Писанка

Головними завданнями музею мали стати: збирання, збереження, популяризація та експонування творів народних майстрів, їх наукові обробки і донесення до наступних поколінь.

Музей Писанка взимку

Музей Писанка взимку

Протягом декількох десятиліть невідомим залишався метод зберігання і реставрації писанки, який винайшли коломийські музейники.

Музей Писанка в Коломиї. Скульптура матері Божої з дитиною

Музей Писанка в Коломиї. Скульптура матері Божої з дитиною

Завдяки цьому тепер усі зацікавлені мають змогу милуватися філігранністю гуцульських писанок.

музей Писанка

Сама по собі писанка - це переважно куряче або гусяче яйце, розписане за специфічною технологією воском і пофарбовано природними або аніліновими барвниками.

музей ПисанкаТрадиція такого розпису в гуцульському регіоні сягає глибин багатовікової історії й становить унікальне надбання творів мініатюрного живопису, орнаментика якій збережена за язичницькими символами.

Спочатку планувалося розмістити музей в колишніх польських костелах в Делятині або в Стопчатові.

Потім обласне управління культури подало ідею побудови музейної експозиції в Івано-Франківську, в будинку, який знаходився в міському парку і побудований в гуцульському стилі.

Але найоптимальнішим варіантом було відкриття музею в Коломийській церкві святого Благовіщення і це було затверджено рішення виконкому міської ради від серпня 1983р.

музей ПисанкаЗ цього часу почалася інтенсивна робота зі створення музею: поповнення колекцій, розробка структури музею та тематико-експозиційного плану.

Урочисте відкриття музею відбулося 26 жовтня 1987года якраз на 400-річчя церкви св. Благовіщення.

Церква-музей розміщувалась на перехресті жвавих автомобільних доріг, що зумовило активне відвідування музею, хоча він функціонував лише в літній період.

У 1990 р. церква була передана віруючим, а музей не отримав постійного приміщення.

З 1992р. музей писанкового розпису розміщувався в малопристосованих будинках. Нова сторінка історії музею розпочалась з побудови спеціалізованого будинку, центральна частина, якого має форму яйця, яке ззовні розмальоване як писанка. Будівництво тривало рекордний час - 90 днів.

музей ПисанкаУрочисте відкриття музею відбулося 23 вересня 2000 році під час десятого Міжнародного фольклорно-етнографічного фестивалю гуцулів в місті Коломия в Івано-Франківській області, в якому брали участь Президент України та Голова Верховної Ради України.

Коли на Прикарпатті перебувають з робочими візитами урядові та іноземні делегації то можна з упевненістю вважати, що вони обов'язково відвідають музей «Писанка».

Архітектурна споруда у формі найбільшого у світі яйця, яке розмальоване як писанка, стала візитною карткою Коломиї і приваблює відвідувачів з усіх країн.

Центральна частина музею має форму писанки висотою 14 метрів, діаметром - 10 метрів. Приміщення виконано повністю з кольорового скла, загальна площа вітражу становить понад 600 квадратних метрів.

Музей Писанка. Другий поверх - експозиції писанок

Музей Писанка. Другий поверх - експозиції писанок

Експозиція музею відображає орнаментальне, композиційне, колористичне багатство народної поліхромної графіки. У нашому музеї існує традиція пов'язана з його специфікою і започаткована головою ОДА Михайлом Вишиванюком.

Музей Писанка в Коломиї. Другий поверх - експозиції писанок

Музей Писанка в Коломиї. Другий поверх - експозиції писанок

Вона полягає в тому, що коли музей відвідують перші особи держави, то професійна писанкарка подає їм біле куряче яйце, розтоплений бжоліній віск, писачок і пропонує зробити підпис на поверхні яйця. А потім розписує як писанку.

Музей Писанка. Другий поверх - писанки з підписами відомих представників України

У колекції музею вже є писанки з підписами Президента України Л. Д. Кучми і його дружини Людмили Миколаївни, голови А. Р. України Івана Плюща, прем'єр-міністра А. Кінаха, віце-прем'єра-міністра В. Семиноженка, колишніх прім'єр міністрів В. П. Постовойтенка, В. А. Ющенко, міістра оборони А. Кузьмука та ін.

Музей Писанка в Коломиї. Другий поверх - експозиції писанок

Музей відвідали губернатори всіх областей та численні закордонні делегації на чолі з послами та консулами. Концепцію експозиції музею розробила директор Ткачук Я.Ю., а втілювали її в життя коломийські художники Василь Андрушко та Мирослав Ясінський.

Музей Писанка. Другий поверх - експозиції писанок

В даний час музей перетворився на своєрідний храм мистецтва, звичаїв і традицій. У вестибюлі представлено скульптуру матері Божої з дитиною і вишиті чудодійні ікони, які створюють неповторну атмосферу для поглибленого огляду.

Музей Писанка в Коломиї. Другий поверх - експозиції писанок

На другому поверсі представлені колекції понад 6000 писанок з найбільших центрів писанкарства на Гуцульщині та Покутті, з Тернопільської, Львівської, Вінницької, Черкаської, Кіровоградської, Одеської та інших областей України, а так само з Польщі, Чехії, Швеції, США, Канади, Пакистану та Індії. Деякі експонати були виготовлені ще на рубежі 19-20 століть.

GPS: 48 ° 31'42 "N 25 ° 2'20" E

Адреса: м Коломия, пр. В. Чорновола, 43, Івано-Франківська обл.

Контакт: +38 (03433) 2-78-91, kmh@yes.net.ua

Цей об`єкт у статтях

Коментарі