Додати до маршруту

Музей Лесі Українки

GPS координати: 51°10’33”N 24°47’27”E
Рейтинг:
1556 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Музей Лесі УкраїнкиЛітературно-меморіальний музей Лесі Українки в с. Колодяжне на сьогоднішній день є потужним культурним і просвітницьким центром. Його колектив знаходиться в постійному пошуку нових матеріалів для виставки і займається науковою роботою. Щорічно музей відвідують понад 30 тисяч осіб, які душею закохані в безсмертні творіння великої письменниці. Люди, які хочуть на власні очі побачити невеликий будиночок, господинею якого була Олена Пчілка. З того часу пройшло вже більше століття і маєток пережив дуже складний період. У 40-х рр. XX ст. головний сімейний особняк був зруйнований, а решта будівель розпродані Миколою Косачем. Після закінчення Другої Світової війни, стараннями місцевих жителів, будівлі були реставровані, а їх зовнішній вигляд був максимально наближений до оригіналу.

Музей Лесі Українки

Музей Лесі Українки

Родина Косачів перебралася в Колодяжне з Луцька 1882 р. Тут народилися молодші брати і сестри Лесі. У 1890 р в садибі побудували легендарний Лесин «білий» будиночок, а в 1896 р почалося будівництво батьківського «сірого» будинку. Перша збірка Лесі Українки з'явився саме в цих місцях. Початком існування музею можна вважати 13 липня 1949 : в цей знаменний день, незважаючи на проливний дощ, був відкритий заново відбудований, так званий «білий» будинок Лесі Українки.

Музей Лесі Українки, Колодяжне

Музей Лесі Українки, Колодяжне

Цікаво, що оскільки музей був відкритий на громадських засадах, то офіційних працівників в ньому не було, а роль екскурсовода більше 10 років, абсолютно добровільно виконувала місцева бібліотекарка Ніна Кошелюк. На той момент, експозиція музею складалася всього з декількох фотографій і пари особистих речей поетеси. Навіть від прекрасного саду, яким був оточений будинок, залишилися тільки два каштани і стара груша. На початку 60-х була виконана величезна робота по реставрації і реорганізації меморіального комплексу, було зібрано безліч свідчень очевидців про те, як все виглядало в довоєнні роки.

Музей Лесі Українки

На їх підставі був посаджений новий сад, оновлений інтер'єр будівель. Таким чином, дійсно комплексну експозицію, музей Лесі Українки отримав тільки в 1963 році, тоді ж він став частиною Волинського краєзнавчого музею. У 1971 р голосно відзначалося сторіччя від дня народження Лесі Українки. В цей рік музей поповнився багатьма унікальними експонатами. Крім того, було поставлено і новий рекорд відвідуваності - понад 40 тисяч осіб. В кінці 70-х почалося будівництво чергового будівлі комплексу - літературного музею.

Музей Лесі Українки

На сьогоднішній, день музей налічує близько 6 тис. Експонатів основного і 5 тис. Науково-дослідного фонду. У колекції музею 105 особистих речей поетеси і її сім'ї. Завдяки старанням працівників музею, був отриманий унікальний архів Юрія Косача (племінника Лесі Українки), який проживає в США.

Музей Лесі Українки

Сьогодні в музеї на постійній основі функціонує виставка, яка висвітлює основні етапи життя і творчості письменниці. Експозиція складається з двох головних частин: меморіальної і літературної, і розміщується в трьох приміщеннях. Меморіальна частина займає Лесин «білий» будиночок і «сірий» будиночок батьків. У цих приміщеннях відтворено побут кінця XIX в. Літературна частина займає, як говорилося раніше, спеціально побудоване для цього приміщення. Тут в чотирьох залах зібрано безліч цікавих матеріалів, що розповідають про творчий шлях Лесі Українки. На території садиби, в глибині саду був поставлений бронзовий пам'ятник авторства В. Сколоздри.

Музей Лесі Українки

GPS: 51 ° 10'33 "N 24 ° 47'27" E

Адреса: с. Колодяжне, Ковельського р-ну

Контакт: +38 (03352) 9-02-24

Коментарі