Додати до маршруту

Гора Шпиці

GPS координати: 48.12682343 24.56789398
Рейтинг:
4254 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Шпиці - одна з гір центрального Чорногірського хребта у Карпатах. Вона стоїть у межах Верховинського району Івано-Франківської області.

Ця гора заввишки 1863 метри названа так завдяки величезним кам'яним утворенням, що нагадують шпиці (спиці) і прикрашають східний бік гори.

Гора Шпиці. Автор: Vian, CC BY-SA 4.0

Гора Шпиці. Автор: Vian, CC BY-SA 4.0

Це чи не найпривабливіша гора Карпат: з неї відкривається чудовий краєвид на сусідні вершини Данціжу, Гомул, Бребенескул. Видно зі Шпиців і найвищу вершину України - Говерлу.

На південному схилі Шпиців знаходиться урочище Гаджина, або льодовиковий кар. Це утворення з'явилося внаслідок проходу прадавнього льодовика через слабкі породи Шпиців у цьому місці. Урочище Гаджина - надзвичайно мальовнича місцина, особливо взимку, але й небезпечна також. Тут можливі лавіни, і ходити по таких горах узимку можна лише з вельми досвідченими провідниками.

Альпіністи з клубу "ТурБоЗима" у січні 2017-го будували "іглу" в снігах урочища Гаджина. Снігу там буває дуже багато.

Альпіністи з клубу "ТурБоЗима" у січні 2017-го будували "іглу" в снігах урочища Гаджина. Снігу там буває дуже багато. Фото з Фейсбук

За переказами, в урочищі похований Олекса Довбуш, найвідоміший опришок і національний герой України, що боровся проти поневолення українських селян шляхтою.

Так виглядає грізна стіна Шпиців

Так виглядає грізна стіна Шпиців

У 1878 році тут збудували перший у Карпатах будиночок-притулок для туристів, щоб перечекати непогоду. На гору Шпиці тоді почали активно ходити туристи, і 1884 року тут вже стояв дороговказ до Шпиців. Опікувалися прихистком та дороговказом альпіністи з Коломиї - Татранське Товариство.

Гора Шпиці, окрім власне кам'яних шпиців, вкрита альпійськими луками і влітку має дуже пасторальний вигляд. На луках ростуть деякі рідкісні трави, занесені у Червону книгу України. Ця територія охороняється державою і належить до Карпатського національного природного парку.

Шпиці не є найбільш популярними, не дивлячись на те що набагато гарніші за Говерлу. Туристичні стежки обходять гору, а добиратись краще на "уазіку" чи схожому всюдиходові через село Бистрець та урочище Гаджину, адже дороги не асфальтовані (і навряд чи скоро будуть).

Бонус - відео з поясненням маршруту на Шпиці:

 

Коментарі