Додати до маршруту

Гайдамацький яр, Бушанській замок, Козацьке кладовище

GPS координати: 48°20’24”N 28°7’12”E
Рейтинг:
4502 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Серед міст і сіл України особливе місце займає Буша, село, яке розташовується в Ямпільському Районі Вінницькій області. Через своїх чудових видів, легендарна поетеса Леся Українка назвала його «красою України». Населений пункт буквально потопає в садах. Практично всі, до чого ви торкаєтеся, є пам'ятником культури. Це мальовниче місце приваблює туристів в усі пори року. Унікальний ландшафт в поєднанні з чарівною первозданною природою змушують закохатися в місце з першого погляду.

село Буша

село Буша

У самому центрі села в хаті, корою близько 130 років, розташувався музей етнографії. Музей був відкритий не так давно в 2004 році. Експонатами є предмети побуту звичайних селян з навколишніх сіл. Тут ви можете подивитися на одяг і знаряддя праці наших предків, помилуватися на ікони та картини, які прикрашали їх будинку і в цілому оцінити інтер'єр традиційної української хати. Навіть якщо ви не є фанатом традиційної української культури, то з історичної точки зору ця виставка не залишить байдужих. Все відтворено з величезною точністю, а експонати стовідсотково автентичні і дійсно використовувалися в побуті місцевими жителями. У дворі будинку, також є кілька цікавих об'єктів, наприклад, кам'яний столик з лавочками для відпочинку, справжній козацький віз, кілька кам'яних скульптур місцевих майстрів. Крім цього, там є макет замку і міських укріплень, які знаходяться неподалік.

Музей етнографії в селі Буша

Музей етнографії в селі Буша

Замок, а точніше вежа замку 17 століття, є одним з найпопулярніших об'єктів на території заповідника. Ця вежа - частина старовинної оборонної системи, якій був оточений населений пункт. Побудована вона була з каменю, має прямокутну форму, на вершині знаходиться шатровий дах. Під вежею розташувався пороховий підвал. Архітектором споруди був француз Гійом де Боплан. Фортеця налічувала 7 веж. Найвища з них досягала позначки в 40 метрів. За своєю історичної та культурної цінності цей замок не поступався найпопулярнішому в Україні Кам'янець-Подільському. Історики стверджують, що 1654 р Замок потрапив в оточення польських військ, і після кровопролитних боїв поляки все-таки проникли всередину, але були підірвані разом з більшою частиною самого замку. Тому Бушкінская вежа - це не тільки пам'ятник культури України, а й своєрідний меморіал пам'яті захисників замку. Єдина вціліла вежа стоїть на цьому місці до цього дня. Правда, в 19 столітті вона була трохи перебудована і стала виконувати функції дзвіниці. Зараз будови знаходиться в задовільному технічному стані. Воно охороняється державою як пам'ятник історії.

Вежа замку 17 століття в селі Буша

Вежа замку в селі Буша

Якщо піднятися трохи вище замку, то погляду відкривається вид на саму містичну частина заповідника - старе козацьке кладовище. Ця пам'ятка буквально оповита містичним духом. У нижній частині кладовища знаходяться поховання орієнтовно 19 століття, а у верхній старіші могили приблизно 17 століття. Особливий інтерес привертають безліч кам'яних хрестів всіляких форм. Найбільш цікавими є мальтійські хрести, з характерним їм кругом в центрі, хрести у вигляді «треф». Так само є надгробки і більш складної форми, з додатковими перекладинами і поперечиною. Виготовлені вони з піщанику, і це не дивно. У долині найближчих річок поклади цього матеріалу величезні. Крім історичної цінності, стародавнє кладовище естетично дуже красиво. Оскільки воно знаходиться на височині, то з цього місця відкривається просто чарівний вид. Мабуть, найкращий на території. Особливо красиво це місце на заході. Але в темний час доби там залишатися не варто, хоч як крути, але це кладовище і з приходом темряви там стає трохи моторошно.

Козацьке кладовище в селі Буша

Козацьке кладовище в селі Буша

Приблизно на відстані одного кілометра на північний захід від села знаходиться лісовий масив - «Гайдамацький Яр». Ця назва з незапам'ятних часів носить заповідна територія в каньйоні річки Бушанка, що на північно-західній околиці Буші. Це місце зовсім не рекламується, і навряд чи ви знайдете туди організований тур. Але іноді, набагато цікавіше відчути себе першопрохідцем, ніж бродити по поношеним доріжках тисяч туристів. Гайдамацький Яр - це пам'ятник природи бщегосударственного значення сумарною площею трохи більше 96 гектар. Грабовий ліс, розташований на крутих схилах річки, формує незабутню романтичну картину. Унікальність заповідника в тому, що на його території знаходяться справжні природні скульптури. Пісковик, під дією вітру і дощу з часом став приймати химерні форми, які так сильно подобаються всім відвідувачам парку. Всього таких скульптур налічується близько 150. У багатьох з них навіть є свої назви: Гриб, Близнята, Баран і т.д. Особливу увагу слід приділити скелі «Висяча». Це унікальне явище, коли багатотонна скеля практично вертикально стоїть на інший, більш дрібної скелі. Великою популярністю користується «Гонтів Камінь». Ватажок народного повстання Іван Гонта навідувався до місцевих Гайдамаків, і улюбленим місцем його роздумів було саме це місце. Окрема історія - це система печер і підземних ходів. У Скалі «Гайдамацька», за легендою, ховалися козаки за часів війни з Польщею. Місцями навіть можна знайти спеціально прорубані місця для дозорних. І, як завжди, не обійшлося без легенди про козацьку золоті, нібито закопані десь в лісі, хто знає, може саме вам пощастить його знайти.

Гайдамацький Яр

Гайдамацький Яр

Крім козацького сліду, на території парку також помічений слід набагато більш ранній, а саме, вченими-археологами були знайдені свідчення існування Трипільської, скіфської та давньоруської культур в цих краях. Зокрема, на околиці села знаходиться скельний храм, який виявив професор В.Б. Антонович. За різними даними датою його побудови були дохристиянські часи або ще більш ранній період. Храм складається з 3-х приміщень. Одне з них було спальною кімнатою, інше - святилищем, про призначення третього вчені ведуть суперечки по сей день. Біля входу в храм знаходиться досить дивний наскальний малюнок: На дереві без листя сидить великий птах, що нагадує півня, під деревом - молиться людина, а за ним на височини варто олень. За однією з версій, зображення символізує скорботу за загиблими одноплемінників. Поруч з цим зображенням знаходиться рамка з написом, яка говорить «Азм єсмь Миробог жрець Ольгов». До сих пір немає однозначної відповіді щодо часу створення, значення твору і його авторства. Тим не менш, це абсолютно унікальний пам'ятник історії не має аналогів в світі.

Скельний храм в селі Буша

Скельний храм в селі Буша

Таку красу неможливо описати словами, тому, як кажуть, краще один раз побачити. Відвідати це місце рекомендується всім і кожному. Невимовна краса багатовікових дубів і магія таємничих печер не можуть залишити байдужим абсолютно нікого. Вхід на територію заказника платний, тому варто взяти з собою трохи грошей.

Парк кам'яних фігур в селі Буша

Парк кам'яних фігур

джерело:
b-saltovski.livejournal.com, myvin.com.ua, iloveukraine.com.ua, andrei-stoliar.ru

GPS: 48 ° 20'24 "N 28 ° 7'12" E

Адреса: с. Буша, вул. Гагаріна

Коментарі