Додати до маршруту

Будинок книги (Шпрехера), Львів

GPS координати: 49.84002686 24.02975082
Рейтинг:
607 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Будинок Шпрехера або будинок книги у Львові - унікально спорудження, споруда початку 20 століття. Будівництво тривало з 1912 по 1921 роки. Будинок книги розташувався на площі Міцкевича, поруч з пам'ятником відомому польському поету Адаму Міцкевичу. Будинок Шпрехера носить горде ім'я першого хмарочоса міста. Будинок книги у Львові є культовою спорудою міста, а також пам'ятником архітектури державного значення.

Історія будинку Шпрехера

Історія найвищої будівлі Львова починається в 1912 році. Саме тоді власник найбільшої будівельної компанії Галичини Іван Шпрехер, будучи одним з найбагатших людей краю, приймає рішення побудувати справді саме викликає будівля міста. У 1910 році у Львові виходить указ, згідно з яким всі будови міста не повинні перевищувати висотою позначку в чотири поверхи. Однак Шпрехер спритно обходить цю заборону. Перший поверх будівлі і зовсім не ставився до поверхах, над ним звели кілька антресолей, які насправді були повноцінними поверхами, над четвертим поверхом будівлі з'являється мансарда.

Коли в 1914 році над будинком Шпрехера виростає п'ятий поверх, суспільні настрої вже сильно напружені. Тоді зведення проекту заморожується на цілих чотири роки. Будинок Шпрехера відновлюється лише в 1918 році. Після часткової коригування архітектури будинку висота його фасаду була обмежена 24 м, на відміну від раніше запланованих 26 м.

Архітектура будинку книги у Львові

Автором цієї архітектурної перлини Львова виступив відомий містобудівник, улюблений майстер Шпрехера - Ф. Классер. Будинок книги побудований в архітектурному стилі неокласики з елементами модернізму. Для нього характерне переважання різноманітних академічних варіацій - напівколони, габардин, декоративні карнизи. Будинок Шпрехера налічує 6 поверхів.

Одна з родзинок архітектури будинку Шпрехера - незвичайні скульптури ящірок і драконів, виконані найвірогідніше скульптором Зигмундом Курчинський.

Варто зазначити, що будинок книги був обладнаний центральним опаленням і вентиляцією. У його будівництві використовувалися залізобетонні конструкції. Цікавим моментом будівлі є два швидкісних електричних ліфта, які вперше з'явилися саме тут.

Що розміщувалося в будинку книги

У 1922 році, коли будинок був зданий в експлуатацію, тут розташувалися найрізноманітніші організації, проте переважали контори найбільшого французького нафтового концерну «Малопольща», також тут знаходилися торгові точки, бібліотека, консульства Румунії і Угорщини, аптека Стенселя і багато іншого.

У 1946 році будинок Шпрехера був переданий на баланс «Львовнефтегазорозведка». До середини 1950-х років тут знаходилися каси попереднього продажу залізничних квитків. У 1960-х року приміщення на першому поверсі будинку Шпрехера було переобладнано, і тут розташувався будинок книги. Проіснував він близько 50 років, а в 2010 році його місце зайняли численні бутики.

Як дістатися до будинку Шпрехера у Львові

Будинок книги у Львові розташований за адресоюплоща Адама Міцкевича, 8, В центральній частині міста. Дістатися сюди можна зцентрального залізничного вокзалу містана трамваї № 1 (зупинка «Вулиця Петра Дорошенка») або № 10 (зупинка «Вулиця Підвальна»).

Коментарі