Додати до маршруту

Збаразький замок

GPS координати: 49.66363144 25.78500748
Рейтинг:
2257 Переглядів 0 Коментарів 1 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Місто Збараж знаходиться у Тернопільській області, це районний центр. Цьому місту понад 800 років, і колись воно було центром волості - як Теребовля та інші міста. Містом володіли Корибутовичі, а після них - Збаразькі, які за походженням були нащадками Рюрика. Тепер залишки давнього міста та першої Збаразької фортеці знаходяться на території села Старий Збараж, за 3 км від сучасного Збаража.

Вхід у Збаразький замок. Фото: Wadco2, CC BY-SA 4.0

Вхід у Збаразький замок. Фото: Wadco2, CC BY-SA 4.0

"Новий" замок збудували на кошти Христофора Збаразького, з роду князів Збаразьких. Керував будівництвом військовий інженер Андреа дель Аква з Венеції, той самий, що взяв участь у будівництві замку в Підгірцях. План Збаразького замку на прохання князя Христофора Збаразького склав інший архітектор з міста Віченца (неподалік Венеції) - Вінченцо Скамоцці. Замок почали будувати у 1626 році, а завершили у 1631-му.

Збаразький замок був важливим для захисту Галичини та Волині від татарських набігів. Старий замок кілька разів спалювали татари, а одного разу навіть убили князя і забрали в неволю його жінку й молодшого сина. Новий замок збудували міцнішим: внизу - муровані стіни, а верх - цегла. Стіни замку завтовшки понад 1,7 метра слугували надійним захистом, і довели це у переломний для самої України момент.

В'їзний міст у Збаразькому замку. Фото: Neovitaha777, CC BY-SA 4.0

В'їзний міст у Збаразькому замку. Фото: Neovitaha777, CC BY-SA 4.0

Справа в тому, що під Збаразьким замком у 1649 році вирішувалася доля козацького повстання. Гетьман Богдан Хмельницький разом із військом підійшов до замку, але не подужав його взяти: укріплення були непогані, а повстанцями забракло артилерії й часу. На допомогу полякам, що засіли в замку, прийшов сам польський король із коронним військом, і Хмельницькому довелося давати йому бій на невигідних для себе умовах, із ворожим замком за спиною.

Видно залишки укріплень Збаразького замку. Фото: Wadco2, CC BY-SA 4.0

Видно залишки укріплень Збаразького замку. Фото: Wadco2, CC BY-SA 4.0
Козаки виграли всі бої, але хан Іслам-Гірей зрадив і уклав сепаратну таємну угоду з королем, тож довелося Хмельницькому відступити й укласти із поляками Зборівський (за місцем підписання) договір. За цим договором визнавалося зменшення реєстру козаків з 60 до 40 тисяч (а всіх хто не потрапив у списки - у кріпаки), обмеження кордонів Гетьманщини та інші невигідні умови, тож договір розжарив війну. Якби замок склав зброю раніше, Хмельницький міг би виграти без татарської допомоги і можливо навіть захопити короля у полон. Та не склалося...

Збаразький замок отримав кілька чутливих ударів від турків, пожеж та перебудов на цукровий завод, але й сьогодні має гарний вигляд і може багато розповісти уважному відвідувачу.

 

Поруч із замком розташований парк, а в самому замку діє краєзнавчий музей і - традиційно для замків, але не менш цікаво - є кімната для допитів, катівня з приладдям.

Музей в замку. Фото: Wadco2, CC BY-SA 4.0

Музей в замку. Фото: Wadco2, CC BY-SA 4.0

Спеціалісти визнають, що замок найбільше передає стиль ренесансу. Від бастіонів на сьогодні нічого не залишилося, а в радянські часи Збаразький замок устиг побути в'язницею і навіть розстрільним пунктом НКВС. Масове поховання під бетонним покриттям замкового двору перепоховали на місцевому цвинтарі у 1990-х роках.

Як знайти замок?
Місто Збараж розташоване зовсім близько від Тернополя: 18 км на машині. Курсують автобуси з автостанції.

Цей об`єкт у статтях

Коментарі