Додати до маршруту

Замок Свірж

GPS координати: 49°39’8”N 24°25’57”E
Рейтинг:
3047 Переглядів 0 Коментарів 1 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Замок Свірж. річка Свірж

річка Свірж

Замок Свірж знаходиться в однойменному селі Львівської області в 40 км від Львова в районі Перемишлян. Замок був побудований в 1482 році, тоді ще поселення мало статус міста, тепер Свірж - просто велике село, через яке розливається широкими ставами річка Свірж. Багато хто пам'ятає Свірзький замок з кадрів знаменитого фільму «Три мушкетери», саме там проводилися зйомки цього фільму.

замок Свірж

замок Свірж

Околиці тут дуже мальовничі - пейзаж нагадує Карпати в мініатюрі: досить круті скелі, буйна зелень лісів, озера і ставки радують око, але якщо ви подорожуєте на авто, готуйтеся до бездоріжжю. А взагалі для цієї місцевості ідеально підходить велотуризм.

замок Свірж

Вхід в Замок Свірж

Замок має непросту історію. Незважаючи на своє гарне оборонне розташування - замок знаходиться на горі Белз і був оточений непрохідними болотами, ставками, біля підніжжя мурів - ровами і підйомним мостом, палацовий тип його архітектури навряд чи замислювався як оборонна споруда.

Замок Свірж. Міст до головних воріт замку

Міст до головних воріт замку

Не раз замок страждав від численних завоювань. Відомо, що під час українсько-польської війни в 1648-1654 рр. замок постійно завойовували козацькі загони, а в 1648 р - спалили татари. Але в 1672 р і в 1675 році він вистояв турецьку облогу і вкрив у своїх стінах шляхту, яка втекла з Поморянського замку, розташованого неподалік.

замок СвіржПерша згадка про замок Свірж пов'язана з благородним родом Свірзжскіх, яким належав місто в XV в., І датується 1530 роком. На той момент замок був одноповерховим, з двома вежами. В середині XVII століття замок перейшов у власність графа О. Цетнера. Саме за часів правління Цетнерів замок розширився на південь, придбав форму замкнутого прямокутника з кутовими вежами і архітектурними елементами в стилі ренесанс.

Замок набув того вигляду, який зберіг і донині: граф значно перебудував і зміцнив замок, який служив родинним гніздом Цетнерів фактично до XIX століття. А далі неспокійне XX сторіччя принесло неспокій і в Свірж. Замок міняв власників, зазнавав втрат під час Першої і Другої світових воєн, його палили й відновлювали, руйнували і знову відновлювали його дбайливі власники.

замок Свірж

Під час реставрації 1975-1983 рр. У замку були відновлені білокам'яні портали проїзду центральної вежі, перекладені кам'яні сходи, бордюри, замінено перекриття, відновлені інтер'єри житлових приміщень, господарських будівель.

Замок Свірж. стіни замку

Замок Свірж. стіни замку

Замок виглядає охайно і ошатно, хоча потрапити всередину вдається не кожному: територія охороняється, і у туристів є можливість зіграти в своєрідну рулетку: в залежності від настрою охоронця всередину споруди вас або пустять, або ні.

замок СвіржМешканець середньовічних бестіарії, химерний геральдичний грифон на фасаді, який є частиною зруйнованого гербу Свірзжскіх, обіцяє багато цікавого всередині.

Замок складається з двох дворів - верхнього (головного, парадного) і нижнього - господарського. в замку збереглися оздоблений камін, бійниці, величезний колодязь посеред двору, воду з якого брали на випадок облоги ... Ходять легенди про дівчину, яку за зраду втопили в цьому колодязі, а в іншій легенді її ув'язнили в підвал - і привид досі живе в замку . Ви побачите старовинні дерев'яні мости та підземелля.

Не полінуйтеся прогулятися по території парку біля замку: біля побілені, з червоною черепицею фортечного комплексу збереглася зруйнованих сторожова вежа, яка ховається в заростях кущів і дерев.

замок Свірж

Біля замку зберігся костел, датований ХV століттям. Тепер це будівля епохи Ренесансу, побудоване на місці старого дерев'яного костелу. Над входом в костьол і сьогодні можна побачити залишки шляхетського герба колишніх господарів. До костелу від замку вів підземний хід.

замок Свірж

Завалену частину підземного ходу можна побачити з рову, який оточує замок біля підйомного мосту. Під мостом знаходитися вхід в підвали. Колись давно після війни там був знайдений скарб складався з посуду, меблів та інших дрібниць. Все було забрано жителями села.

замок СвіржЗгідно зі свідченням львівського краєзнавця Й. Гронського ще в 1956 р в Свірзькому костелі біля замку (у Свіржі є ще один костел) були видні всередині фрески, які відкрилися внаслідок облуплення штукатурки. На фресках була зображена оголена жіноча постать з довгим розпущеним волоссям в молитовній позі на колінах на тлі панорами середньовічного Свіржа. Судячи з опису, це могла бути Марія Єгипетська. Подальша доля цих фресок невідома.

І уважно дивіться під ноги: навколо замку в теплу пору року можна побачити чимало виноградних равликів. Кажуть, останній власник замку любив французьку кухню. Чи не малих за розмірами равликів в Свіржі вирощували спеціально на обіди і вечері - щоб порадувати вишуканий смак господаря.

замок Свірж

А так як місцеві жителі краще риби в ставку наловлять, ніж їстимуть «цю гидоту», життя равликів поза небезпекою - і вони плодяться і розмножуються в цьому маленькому галицькому Парадіз.

За останні роки замок відреставрували, причому не пошкодивши первозданний вигляд і архітектуру.

замок Свірж

Деякі роботи ведуться і зараз. А з 31 липня по 2 серпня 2009 року в Свіржі пройшов небувалий в Україні фестиваль культур народів світу, гроші від якого також пішли на реставраційні роботи замку. На фестивалі були представлені музика та література, танці та ремесла, кухні та театральне мистецтво народів трохи не з усіх куточків світу.

замок Свірж

Дістатися можна зі Львова від автовокзалу №5, який знаходиться на вул. Луганська (поруч коло і вул. Зелена) ходять прямі маршрутки на Свірж. Можна ще доїхати до Перемишлян, і вже звідти місцеві маршрутки досить часто ходять через Свірж. Назад також саме: або через Перемишляни, або, якщо пощастить, прямий маршруткою з Свіржа.

замок Свірж

GPS: 49 ° 39'8 "N 24 ° 25'57" E

Адреса: с. Свірж Перемишлянського р-ну, Львівська обл.

Контакт: +38 (03263) 2-39-28

Цей об`єкт у статтях

Коментарі